20001 banner astra1140x190
Thumb kona 1.0 bokr 84 Thumb kona 1.0 koleso 24 Thumb kona 1.0 budik 15 Thumb kona 1.0 koleso 26 Thumb kona 1.0 motor 02 Thumb kona 1.0 predobokl 04 Thumb kona 1.0 kufor 07 Thumb kona 1.0 predobokr 18 Thumb kona 1.0 sign 20 Thumb kona 1.0 radenie 14 Thumb kona 1.0 sign 21 Thumb kona 1.0 stred 10 Thumb kona 1.0 zadobokl 42 Thumb kona 1.0 volant 08 Thumb kona 1.0 zadobokr 56 Thumb kona 1.0 zadobokr 68 Thumb kona 1.6 sedzad 19 Thumb kona 1.6 sedpred 18

Hyundai Kona 1.0 T-GDI: Bude Kona ikona dizajnu?

Skúšali sme mestský crossover v odľahčenej verzii s pohonom predných kolies.

Hyundai Kona vtrhol na Európsky trh náhle a nečakane. Niektoré automobilky rýchlo pochopili, že malé symbolicky zdvihnuté autá na podvozkoch malých áut zžívajú v Európe obrovský boom, tie ostatné sa iba prizerajú ako im klesá predaj kompaktov i malých áut súčasne. Koncern Hyundai zareagoval najprv modifikáciou Active modelu i20, ale pravé prekvapenie pripravil na statickej prezentácii v Miláne na jar minulého roka. Hyundai Kona je tu a tradične pridáva aj niečo navyše, čo konkurencia bežne nemá. Alternatívne aj pohon všetkých kolies. Test modelu Kona 1.6 T-GDI 4x4 ste už v Autožurnáli čítali, teraz sa pozrieme na verziu 1.0 s pohonom predných kolies a mechanickou šesťstupňovou prevodovkou. Táto verzia bude pravdepodobne tvoriť väčšinu predaných modelov Kona. Zatiaľ je miernym hendikepom, že vo verzii s predným pohonom je dostupný iba jeden benzínový motor a mechanická prevodovka. Čoskoro by však mohol pribudnúť aj naftový štvorvalec.

Oblé blatníky a opticky odčlenená strecha vytvárajú dynamický efekt.

 

S dĺžkou karosérie 416 centimetrov je najnovší model Hyundai prakticky totožný s európskym lídrom segmentu Renaultom Captur. Kona na prvý pohľad zaujme vonkajším dizajnom karosérie, predná časť je doslova odvážna. Auto má osobitý, ale pritom sympatický a sebavedomý štýl. Je skvelou alternatívou ku konzervatívnemu modelu i30. Dizajn Kony charakterizuje najmä maska chladiča typického tvaru, poschodovo umiestnené svetlomety, pričom horné sú nápadne úzke. Pôsobivá je aj úzka vodorovná štrbina tesne pod prednou kapotou. Lemy blatníkov sú zarámované čiernym plastom, predné pôsobia robustným dojmom. Aj zadné svetlá tvarovo korešpondujú s prednými. Typicky módne je aj plávajúca strecha opticky oddelená od zvyšku karosérie. Proporčne vyzerá celok vyvážene a na auto je príjemný pohľad zo všetkých uhlov.

 

Interiér najnovších modelov značky znesie s nadhľadom prísny pohľad európskych vodičov. Nejde síce o najbrutálnejšiu dizajnovú avantgardu, ale o to pohodlnejšie a intuitívnejšie je ovládanie. Pod volantom sú prehľadné klasické prístroje. Uprostred palubnej doske je síce dotykový displej, ale všetky dôležité funkcie na ovládanie kúrenia, klimatizácie, vyhrievanie sedadiel, či vypínač systému štart-stop majú osobitné tlačildá a ovládače. Nič nie je zákerne ukryté v neprehľadnom menu, ako môžeme vidieť čoraz častejšie aj u oveľa drahších značiek.

Palubná doska má bohaté členenie, ergonomicky by však mohla byť príkladom pre ostatných. Dva dominantné prístroje a displej, jasné a prehľadné.

 

Modelu Kona mnohí stihli vyčítať malý batožinový priestor. Neoprávnene. Objemom batožinového priestoru 361 litrov sa blíži ku kompaktom, navyše je miesto na drobnosti aj pod dvojitým dnom a nechýba ani dojazdová rezerva.

Trojvalec Kappa má modernú konštrukciu, integrované zberné výfukové potrubie v hlave valcov a elektrickú reguláciu tlaku v turbe. Hlava valcov má samostatný chladiaci okruh, nezávislý od chladenia bloku motora. Výhodou trojvalca by mali byť menšie trecie straty, efektívnejšie spaľovanie i menšia hmotnosť, hoci turbo nižšiu hmotnosť hravo vykompenzuje. Hneď po krátkom zoznámení nám motor známy z i20 i z i30 pripadal, akoby ho pokropili živou vodou. V modeli i20 sme mu vyčítali dlhé prevody a šetrenie za každú cenu. V Kone je všetko inak. Skrátený stály prevod má hodnotu 4,563, namiesto 4,059. Kona je pružnejšia, lepšie ide odspodu a neprekážajú jej v dynamike ani relatívne veľké a ťažké sedemnásťpalcové kolesá. Motoru trošku chýba očakávaný vrchol vo vysokých otáčkach, ale pri objeme 1 liter je to normálne. Keďže predtým sme mali 170 koňovú štvorkolku, báli sme sa sklamania. Ale zbytočne. Subjektívne jazdí asi o 150 kilogramov ľahšia dvojkolka veľmi solídne a pokojne by sme ju mali aj v garáži. Najmä na každodenné jazdenie po meste a okolí je ideálna.

Sedadlá majú elegantnú farebnú úpravu, zelené bezpečnostné pásy sú príjemným oživením.K miestu na sedenie vzadu nemožno mať výhrady.

 

Na diaľnici točí motor na šestke pri rýchlosti 130 km/h presne 3010 otáčok. V reálnom živote spotrebuje Kona 1.0T-GDI približne 6,5 až 7,5 litra benzínu ma 100 kilometrov. Malý turbomotor a vyššia karoséria nechávajú vodičovi na spotrebu veľký vplyv. K motoru 1.0 sa viaže jednoduchá zadná náprava s poddajnou priečkou a s vlečenými ramenami. Jazdným vlastnostiam to neublížilo, komfort je solídny aj s veľkými kolesami. Patrí sa stručne zastaviť ešte pri vybavení s prívlastkom Family, ktorá je pre trojvalec najvyššia. Štandardom sú popri bohatom základe aj sedemnásťpalcové zliatinové kolesá, automatická klimatizácia, v zime neoceniteľné vyhrievanie predných sedadiel a volantu, samostmievacie vnútorné zrkadlo a audiosystém so 7-palcovou obrazovkou.

Vzadu sú kotúčové brzdy. Vo vybavení Family sú štandardom 17-palcové kolesá.

 

Technické parametre
motor  1.0 T-GDI
zdvihový objem [cm3]  998
výkon [kW/k]  88/120
pri otáčkach [1/min]  6000
krútiaci moment [Nm]  172
pri otáčkach [1/min]  1500 - 4000
nam. spotreba [l/100 km]  6,8
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  12
maximálna rýchlosť [km/h]  181
batožinový priestor [l]  361/1143
pohotovostná hmotnosť [kg]  1233
rozmery d/š/v [mm]  4165/1800/1565
rázvor náprav [mm]  2600
pneumatiky  215/55 R17
objem palivovej nádrže [l]  50
cena modelu od [€]  14 490

Kúpiť, či nekúpiť?

Kona je moderné auto s vyspelým módnym dizajnom. Verzia s predným pohonom je ideálna na každodenné jazdenie. Vo výbave Family vám nebude nič chýbať.