135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1
Thumb 5h Thumb 1h Thumb 2h Thumb 3h Thumb 4h Thumb 6h Thumb 7h Thumb 8h Thumb 9h Thumb 10h Thumb 11h Thumb 12h Thumb 13h Thumb 14h Thumb 15h Thumb 16h Thumb 17h

Hyundai predstavil hybridnú Konu, má jazdiť za štyri litre benzínu

K benzínovej, naftovej a elektrickej Kone aktuálne pribudla hybridná.

Hyundai rozšíril ponuku malého crossoveru Kona o hybridnú verziu. Kombinuje atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 GDi s elektromotorom a šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Spaľovací motor je schopný pracovať v Atkinsonovom cykle a dosahuje výkon 77 kW (105 k). Synchrónny elektromotor s permanentným magnetom pridáva ďalších 32 kW (43,5 k). Ich výkony nemôžeme jednoducho spočítať, pretože vrcholia pri rôznych otáčkach. Hyundai udáva kombinovaný výkon systému 104 kW (141 k) a najvyšší krútiaci moment 265 Nm.

Dynamika hybridu má blízko k základnému litrovému trojvalcu T-GDi (88 kW/120 k). Hyundai Kona Hybrid akceleruje z pokoja na stovku za 11,2 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 160 km/h. Kombinovaná spotreba benzínu sa pohybuje od 3,9 do 4,3 litra na sto kilometrov a závisí od spôsobu jazdy.

Hybridy koncernu Hyundai-Kia sa od konkurencie líšia použitím dvojspojkovej prevodovky. Vďaka nej má šofér pocit intenzívneho spojenia plynového pedála s motorom, čo napríklad konkurenčné ústrojenstvo e-CVT od Toyoty ponúknuť nedokáže. K dispozícii je aj športový jazdný režim dvojspojkovej prevodovky, s možnosťou manuálneho radenia pádlami pod volantom.

Neoddeliteľnou súčasťou hybridnej techniky je akumulátor. Kona využíva lítiovo-iónové polymérové články s kapacitou 1,56 kWh. Ide o full hybrid, takže ak je akumulátor dostatočne nabitý, hybridný crossover zvládne prejsť niekoľko stoviek metrov čisto na elektrinu. Potom sa k pohonu pripojí spaľovací motor.

Šetriť palivo pomáha ECO-Driving Assist System. Pomocou údajov z navigačného systému dokáže prediktívne nabiť batériu pred stúpaním či upozorniť šoféra sa blížiacu sa prudkú zákrutu - aby zložil nohu z plynového pedála. ECO-Driving Assist System je aktívny v režime Eco a v rozsahu od 40 do 160 km/h.

Hyundai zároveň jemne doladil vzhľad hybridnej verzie, aby ju opticky odlíšil od ostatných. Hybrid dostal špecifické zliatinové disky s priemerom 16 a 18 palcov. Do interiéru pribudli biele detaily, v podobe prešívania, lemov výduchov klimatizácie či kulisy voliča prevodovky. Bielu je na objednávku možné vymeniť za inú farbu - oranžovú, červenú alebo limetkovú.