Thumb 31h Thumb 34h Thumb 32h Thumb 33h Thumb 35h Thumb 36h

Hyundai predstavil vylepšený Ioniq, najväčšiu novinku zatiaľ tají

Kórejčania prepracovali palubnú dosku, pridali schopnosť intenzívnejšie rekuperovať kinetickú energiu a navigácia vie odhaliť zelenú bezemisnú zónu.

Hybrid, plug-in hybrid alebo elektromobil? Hyundai pred pár rokmi urobil zaujímavý krok, keď predstavil kompaktný päťdverový liftback s tromi typmi elektrifikovaného pohonu. Auto zožalo úspech, pretože v priebehu dvoch rokov si ho vybralo 60 000 zákazníkov. Lenže čas beží, konkurencia pribúda, a tak je najvyšší čas na omladzovaciu kúru.

Facelift prichádza najprv na domáci, teda kórejský trh. V Európe by sa mal objaviť v lete (hybrid a plug-in hybrid), elektrická verzia príde neskôr. 

Navonok sa žiadne dramatické zmeny neudiali. Vidíme prepracované nárazníky i kaskádovitú masku chladiča. Konštruktéri zároveň zjednotili svetelnú techniku. Do hybridu sa predtým dodávali bi-xenónové výbojky, plug-in a elektromobil obsahovali diódové stretávacie a halogénové diaľkové svetlá. Po novom má Ioniq plne diódové predné svetlomety. Upravená svetelná technika sa objavuje aj vzadu. Obsahuje LED technológiu a Ioniqu dodáva výraznejší svetelný podpis. 

O čo menej zmien vidíme v exteriéri, o to viac sa zmenil interiér. Úplne nová je palubná doska. Obsahuje digitálny prístrojový panel a veľký 10,25-palcový dotykový displej uprostred. Nová stredová konzola vyzerá výborne. Otázkou je, či bude aj praktická. Obsahuje totiž minimum klasických hardvérových tlačidiel. Namiesto nich dostala veľa ikoniek, na ktoré sa šofér musí trafiť prstom podobne, ako keď listuje v menu dotykového displeja. Multimediálny systém obsahuje aj hlasové ovládanie a vďaka platformám Android Auto a Apple CarPlay si rozumie so smartfónmi.

Tlačová správa o technike veľa neprezrádza. Spomína však dve podstatné inovácie. Hybridné verzie sa pýšia vylepšenou funkciou rekuperovania kinetickej energie. Intenzitu rekuperácie si šofér môže nastaviť páčkami pod volantom. Najvyšší stupeň rekuperácie je taký intenzívny, že auto sa pri troche odhadu dá ovládať iba jedným, a to plynovým pedálom. Keď ho uvoľníte, pocítite výrazný brzdný efekt, pričom svietiť budú aj brzdové svetlá.

Druhá zaujímavá funkcia nesie názov "Green-zone Drive Mode (GDM)". Ioniq vďaka navigačnému systému rozpozná, že vchádza do takzvanej emisnej zóny a automaticky aktivuje elektrický pohon. Samozrejme, podmienkou je, aby bolo v batérii dostatok energie. Ak si vopred v navigácii nastavíte trasu, ktorá obsahuje bezemisné zóny, auto upraví hospodárenie s energiami a ušetrí si elektrinu.

Pohľad na kórejský web značky Hyundai naznačil, že pod kapotou hybridnej a plug-in hybridnej verzie nedošlo k žiadnym zmenám. Základom poháňacieho ústrojenstva je naďalej atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 GDi (77 kW/105 k). Sekunduje mu elektromotor (hybrid: 32 kW, plug-in hybrid: 45 kW) a šesťstupňová dvojspojková prevodovka DCT. Práve použitie dvojspojkového ústrojenstva robí Ioniq medzi hybridmi výnimočným.

Rozdiel medzi hybridom a plug-in hybridom je okrem výkonu elektromotora, aj v kapacite akumulátora. Plug-in prejde v čisto elektrickom režime 63 kilometrov, zatiaľ čo "obyčajný" hybrid len okolo dvoch kilometrov.

Dôležitá úprava techniky sa podľa neoficiálnych správ týka elektrického Ioniqu. Elektromobil údajne dostane nový akumulátor s vyššou kapacitou, vďaka čomu stúpne dojazd na jedno nabitie. Súčasný Hyundai Ioniq Electric má batériu s kapacitou 28 kWh a jeho akčný rádius podľa výrobcu dosahuje 280 kilometrov.

Výrobca je na podrobnosti skúpi, keďže elektromobil sa v predaji objaví neskôr ako jeho hybridní súrodenci.