Hyundai rodina i30 1140x190
Thumb 21h Thumb 23h Thumb 22h Thumb 24h Thumb 25h

Hyundai pridá do áut ďalší senzor, aby v nich rodičia nezabúdali deti

Ultrazvukový snímač dokáže odhaliť dieťa na zadných sedadlách zaparkovaného auta a upozorniť okolie i šoféra.

Smutný prípad, keď rodič zabudol v aute dieťa, ktoré v prehriatej kabíne zahynulo, sa stal aj na Slovensku. V USA iba za tento rok registrujú 38 podobných udalostí.   

Niektoré automobilky už na problém zareagovali. Po vypnutí motora a otvorení dverí sa na displeji palubného počítača objaví výzva, aby šofér skontroloval zadné sedadlá.

Hyundai prináša sofistikovanejší systém. Počnúc modelovým rokom 2019 začne všetky svoje modely predávané na severoamerickom trhu vybavovať ultrazvukovým senzorom. Snímač umiestnený v zadnej časti kabíny rozpozná prítomnosť dieťaťa v aute po tom, čo šofér vypol motor a vozidlo zamkol. 

Senzor vyvoláva vysokofrekvenčné zvukové vlny a zachytáva echo, ktoré je získané odrazom od prekážky. Elektronika priebežne ráta časový interval medzi vysielaným a prijímaným signálom, čím dokáže odhaliť prítomnosť cudzieho objektu.

Ak systém zaznamená dieťa na palube, spustí akustický alarm a začne blikať svetlami, aby upozornil okolie. Ak má šofér spárovaný telefón s autom prostredníctvom aplikácie Hyundai Blue Link, dostane varovnú správu.