Hyundai i30 2019 januar 1140x190
Thumb 1 Thumb 4 Thumb 2 Thumb 3 Thumb 5

Hyundai Santa Fe odomknete ako telefón, odtlačkom prsta

Na otázku, do akej miery ide o takzvaný "pokrok nasilu", si každý musí odpovedať sám.

Skenovanie odtlačkov prstov sa pre mnohých z nás stalo bežnou súčasťou života. Prostredníctvom neho môžeme odomknúť napríklad telefón alebo počítač. Onedlho bude jednoduchý dotyk stačiť aj na odomknutie a naštartovanie auta.

Hyundai začne na budúci rok montovať do svojho veľkého SUV Santa Fe snímače odtlačkov prstov. Technológiu ako prvá dostane verzia určená pre čínsky trh. 

Šéf výskumu a vývoja automobilky Hyundai Albert Biermann hovorí, že odtlačok prsta zjednoduší odomykanie a zamykanie auta, a zároveň umožní, aby sa automobil prispôsobil konkrétnemu šoférovi.

Človek prichádzajúci k autu nemusí mať vo vrecku kľúč a na odomknutie nepotrebuje ani mobilnú aplikáciu, ktorú presadzuje napríklad BMW. Snímač umiestnený na kľučke umožní odomknúť alebo zamknúť auto.

Ďalší snímač nájdeme na palubnej doske, v mieste, kde býva tradičné štartovacie tlačidlo. Automobil si ku konkrétnemu odtlačku dokáže priradiť uloženú polohu sedadla a volantu, nastavenie spätných zrkadiel a klimatizácie, prípadne aj obľúbenú hudbu konkrétneho šoféra. Systém si takto zapamätá viacero odtlačkov prstov, takže auto sa prispôsobí každému šoférovi v rodine alebo vo firme.

Najväčšou výzvou pre konštruktérov bolo prispôsobiť vonkajší snímač odtlačkov prstov tak, aby odolal rôznym poveternostným podmienkam. Hyundai tvrdí, že nová technológia je v porovnaní so súčasným bezkľúčovým odomykaním päťkrát efektívnejšia. Pravdepodobnosť, že auto odomkne neoprávená osoba je asi 1:50.000.

Výrobca v oficiálnej správe nespresnil, či Santa Fe príde o klasický kľúč, respektíve diaľkový ovládač. Myslíme si, že nie. Existuje totiž veľa situácií, kedy odomykanie auta odtlačkom prsta môže byť nepraktické.