Peugeot 2018 11 1140x190
Advertisement
Thumb img 2134 Thumb hyundai santa fe   detekcia pohybu zvierat Thumb hyundai santa fe   hlavny Thumb img 2133 Thumb otv ranie zadn ch dver  Thumb ultrazvukov  sn ma e Thumb tben1839 Thumb upozornenie

Hyundai Santa Fe: Zabudnuté dieťa v aute?

Otestovali sme asistenta, ktorý pomáha predchádzať zabúdaniu detí na zadných sedadlách v uzamknutom aute.

Hyundai Santa Fe sa v tretej generácii sústreďuje ešte viac na rodinu, než kedykoľvek predtým. Predovšetkým na jej bezpečnosť. Vďaka tomu, že opäť mám príležitosť stráviť s ním trochu viac času než s bežným testovacím autom, pokúsim sa vám ho predstaviť trochu podrobnejšie, hlavne niektoré jeho asistenčné systémy.

Asistent monitorovania detí na zadných sedadlách

Dnes začnem asistentom, ktorý pomáha predchádzať asi najväčšej nočnej more každého rodiča, že pod vplyvom stresov, nestáleho naháňania sa a tlakov na výkon, zabudne dieťa v aute. Takýchto prípadov sa v poslednej dobe stáva čoraz viac, a žiaľ, väčšinou s tragickým koncom. V USA každoročne zomrie v prehriatom aute až 37 detí.

Hyundai Santa Fe sa podobným situáciám snaží predchádzať asistentom, ktorý má dvojstupňovú ochranu.  Každý stupeň zabezpečuje samostatný systém. Prvý funguje na základe monitorovania pohybu zadných dverí. Sotva pred naštartovaním otvoríte zadné dvere, elektronicky mozog predpokladá, že dozadu zrejme niekto nastúpil a preto vás po ukončení jazdy, vypnutí motora a otvorení šoférových dverí vyzve výstražným signálom a grafickým upozornením na prístrojovom paneli, aby ste skontrolovali priestor zadných sedadiel. Pretože, ak  niekto dozadu nastúpil, logicky musí aj  vystúpiť. Samozrejme upozornenie sa aktivuje aj vtedy, keď si cez zadné dvere dozadu odložíte len doklady, notebook, alebo iné osobné veci.  Keďže tento systém nemá kameru a teda nevidí, či dozadu niekto nastúpil alebo nie, ani žiadne napojenie na bezpečnostný pás, úchyty Isofix či tlakové snímače, ktoré by registrovali záťaž na zadných sedadlách. On sleduje čisto otváranie a zatváranie dverí.  Niekomu sa môže zdať byť zbytočné a priveľmi otravné, aby zakaždým po otvorení zadných dverí  po jazde upozorňoval na kontrolu zadných sedadiel, ale aj v prípade odložených dokladov alebo počítača to môže mať zmysel. Nestane sa vám, že v aute necháte "pozvánku" pre zlodeja. Za ďalšie, sám na sebe som si otestoval, že tento signál sa vám ani po čase nezunuje a nezačnete ho prehliadať. Auto užívam už niekoľko týždňov a upozorňujúci signál využíva natoľko špecifický tón, že vždy po jeho zaznení mozog začne pracovať, čo mi chce auto povedať. Aj vďaka tomu, že zaznenie tohto signálu je aj dobre načasované - až po vypnutí zapaľovania a otvorení vodičových dverí, teda vo chvíli kedy auto opúšťate.

Druhý systém monitoruje pohyb na zadných sedadlách. Využíva na to tri ultrazvukové snímače uchytené v strope nad zadnými sedadlami, ktoré sú vyladené na zachytenie aj najjemnejšieho pohybu. Do akej miery je tento systém citlivý som otestoval na vlastnom 2-ročnom synovi.  Ako náhle som ho posadil do auta a začali sme ho snímať na kameru, od vyčudovania sa ani nepohol. V podstate tak simuloval spiace dieťa. Vtedy zamknuté auto zostalo ticho. Keďže systém nie je založený na tlakovom snímači a nemá ani kameru rozpoznávajúcu tvár, alarm sa neaktivoval. Aby som trochu nášho drobca rozhýbal a otestoval citlivosť pohybových snímačov, na ktorých je systém založený, začal som chodiť okolo auta a kývať  na neho cez okná. No stačilo, že mierne pootočil hlavou  a alarm sa hneď spustil.  V jednom cykle alarm húka celých  25 sekúnd, pokiaľ ho neprerušíte odomknutím auta a otvorením zadných dverí. Pokiaľ sa auto neodomkne a snímače opäť zachytia pohyb, alarm sa znova aktivuje na ďalších 25 sekúnd.  Celkovo je systém nastavený až na 8 takýchto sekvencií. V USA môže byť tento systém nakonfigurovaný aj na odoslanie správy alebo e-mailu prostredníctvom telematiky Blue Link.  U nás ani v Európe však žiadna takáto služba zatiaľ nie je dostupná.

Citlivosť snímačov aj na najjemnejší pohyb je teda preukázateľný, a za to Hyundai chválim. Takže hoci tento systém nie je univerzálny patent na zabudnutie dieťaťa v aute, pretože nevie zachyť spiace dieťa, určite je to dôležitý krok, ktorý zabúdaniu detí (alebo štvornohých priateľov človeka) v aute pomáha predchádzať. Pretože stačí ak sa spiace dieťa začne mrviť a snímače pohybu by to mali zachytiť. Zároveň je to prvý dôležitý krok, na ktorý dúfam budú nadväzovať ďalšie. Napríklad druhá generácia tohto systému s tlakovými senzormi a kamerou rozoznávajúcou tvár dieťaťa. Keď vieme zainvestovať do kamier rozoznávajúcich únavu vodiča, investícia do bezpečnosti detí je rovnako dôležitá.