191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb hyundai tucson 23 resize Thumb hyundai tucson 34 resize Thumb hyundai tucson interior 11 resize Thumb hyundai tucson interior 20 resize Thumb hyundai tucson interior 10 resize

Hyundai Tucson: K nafte pridáva elektrinu

Obľúbené kompakté SUV má plne diódové predné svetlomety a upravenú palubnú dosku. Krátko sme vyskúšali naftový dvojliter s elektrickou podporou.

Ak by ste sa opýtali, ktorý Hyundai je momentálne najpredávanejší v celosvetovom meradle, odpoveď by znela Tucson. Samozrejme, nie všetky exempláre pochádzajú z moravských Nošovíc. Toto kompaktné SUV vyrábajú aj v Kórei, Indii, Brazílii a dokonca v Alžírsku.

Vzhľadom na veľký záujem o Tucson mu Hyundai venuje náležitú pozornosť. Omladzovacia kúra prichádza po troch rokoch a je pomerne rozsiahla. Navonok si môžete všimnúť prepracované nárazníky i masku chladiča. Predné svetlomety sú vo vyšších výbavách konečne plne diódové. Doteraz Hyundai kombinoval stretávacie LEDky s diaľkovými halogénmi. Diódovú techniku nájdeme aj v koncových svetlách s efektnejšou grafikou.

Palubný počítač hybridu zobrazuje aktuálny tok energií.

 

Vo vnútri sa dizajnéri pohrali najmä s palubnou doskou. Má kompletne novú hornú časť, inšpirovanú najnovšími modelmi značky. Dotykový displej už nie je zapracovaný do útrob palubnej dosky, ale trčí z nej. Uhlopriečka dotykovej obrazovky sa líši v závislosti od výbavy a má sedem alebo osem palcov. Displej je matný, dobre čitateľný aj na slnku a má parádnu grafiku. Kórejčania v rámci modernizácie doplnili Tucson a funkciu bezdrôtového nabíjania smartfónu. Audiosystém dodáva americká spoločnosť Krell. Cestujúci sediaci vzadu si telefón môžu nabiť cez pridaný USB port. Prekvapil nás nezmenený volant, čakali sme nový, z modelu i30.

Hyundai nám na prvú jazdu pripravil Tucson, ktorý mal na predných blatníkoch štítky „48V“. Kedysi sa automobilky chválili 16 ventilmi, päťstupňovou prevodovkou alebo vstrekovaním, teraz 48-voltovou elektrickou sieťou. Slúži mild hybridnému pohonu, ktorý sa kombinuje s naftovým dvojlitrom CRDi (136 kW/186 k). Elektromotor (nazývaný štartovací generátor) sám auto nepotiahne, ale pomáha dieslu, slúži ako štartér (ak motor vypne štart/ stop) a vyrába elektrickú energiu. Keď vyslovene nesledujete displej palubného počítača, kde sa zobrazuje tok energií, tak prítomnosť „hybridu“ nemáte šancu postrehnúť. Akurát systém štart/ stop vypína motor skoro – ešte pred úplným zastavením na križovatke. Opätovné naštartovanie je bleskové práve vďaka motorgenerátoru. Spod podlahy kufra zmizol jeden odkladací priestor, pretože v ňom je uložený lítiovo- -iónový akumulátor.

Horná časť palubnej dosky je úplne nová. Volant sa v rámci omladzovacej kúry prekvapivo nezmenil.

 

Naftový vrchol napriek podpore elektromotora pôsobil trochu priškrteným dojmom. Automatická prevodovka sa nesnažila vyťažiť maximum z najvyššieho krútiaceho momentu 400 Nm a často podradzovala. K dispozícii však je aj klasický šesťstupňový manuál. Prínos elektrickej pomoci má byť v o sedem percent nižšej spotrebe a emisiách CO2.

V ponuke motorov sa inak nič zásadné nezmenilo. Základom je naďalej atmosférický štvorvalec 1,6 GDi (97 kW/132 k), spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies. Prepĺňaná jedna- šestka T-GDi (130 kW/177 k) dáva na výber medzi pohonom predných a všetkých štyroch kolies. Okrem šesťstupňového manuálu, ju môžete mať aj s novou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DCT.

Turbodiesel 1,7 CRDi už nedokáže plniť najnovšie emisné normy. V ponuke ho preto nahrádza nanovo vyvinutá jedna-šestka CRDi, dodávaná v dvoch výkonových variantoch – 85 kW (115 k) a 98 kW (133 k). Štandardom je šesťstupňová manuálna prevodovka a pohon jednej nápravy. Pre silnejšiu verziu sa však dodáva aj štvorkolka a sedemstupňové dvojspojkové ústrojenstvo DCT. Inovovaný Tucson už je v ponuke aj na našom trhu.

 

Technické parametre Hyundai Tuscon
motor  2,0 CRDi 48 V
zdvihový objem valcov [cm3]  1995
výkon [kW/k]  136/185
pri otáčkach [1/min]  4000
krútiaci moment [Nm]  400
pri otáčkach [1/min]  1750-2750
maximálna rýchlosť [km/h]  201
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  9,5
udávaná spotreba [l/100 km]  nezverejnené
batožinový priestor [l]  459-1503