Peugeot 2018 11 1140x190
Thumb ces press conference 6 Thumb ces press conference 3 Thumb hyundai elevate ces Thumb ces press conference 2 Thumb hyundai elevate ces1 Thumb hyundai elevate a Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept1 Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept2 Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept3 Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept4 Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept5 Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept6 Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept7 Thumb hyundaielevatewalkingcarconcept8

Hyundai vyvinul koncept kráčajúceho vozidla

Kórejská automobilová jednotka prezentuje na svetovej výstave elektroniky CES v Las Vegas vozidlo, ktoré sa dostane aj tam kam ľudská noha nevkročí.

Vo svojej expozícii predvádza úplne nový koncept nezvyčajného vozidla. Inovatívny dopravný prostriedok kombinuje výkonnú robotiku s elektrickým pohonom, aby dokázal cestujúcich dopraviť aj na také miesta, kam sa doteraz žiadne vozidlo nedostalo. Má síce štyri kolesá ale správa sa ako keby doslova kráčalo. Aj ponad veľké skaly. Hravo prekoná až 1.520 mm vysoké prekážky. Problémom vraj pre neho nie ani 1.500 mm široký kráter. Kabínu pritom dokáže stále udržiavať vo vodorovnej polohe. Jeho kolesá sú pripevnené na pohyblivých ramenách pripomínajúcich nohy koňa. Vodič v ňom teda dokáže nielen jazdiť alebo chodiť ale sa aj šplhať po neprístupnom teréne. Štvornohý Hyundai Elevate od základu mení pohľad na automobilovú mobilitu.

Štylistický koncept a technický prototyp sa v závislosti od špecifických požiadaviek prostredia, v ktorom sa práve pohybuje, dokáže pretransformovať na rôzne druhy vozidiel. Futuristický koncept spočíva na modulárnej podlahovej plošine pre elektromobily, na ktorú možno pripevniť rôzne druhy kabín. Vozidlo tak môže slúžiť na bežnú prepravu cestujúcich aj v extrémnych podmienkach. Môže z neho teda byť napr. záchranné vozidlo alebo autonómny bojový stroj. Chodiace vozidlo má takmer nekonečné možnosti využitia ale Hyundai ho primárne skonštruoval so zámerom na pomoc v núdzových situáciách – prírodných či dopravných nešťastiach a katastrofách a pod.