Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb kolenny airbag iihs.crash test autozurnal.com 3 Thumb kolenny airbag iihs.crash test autozurnal.com 2 Thumb kolenny airbag iihs.crash test autozurnal.com 1

IIHS: Kolenný airbag môže zhoršiť zranenie dolných končatín!

Najnovšia štúdia amerického inštitútu IIHS tvrdí, že kolenný airbag v praxi nefunguje tak, ako sa nám automobilky snažili nahovoriť. Dokonca môže pri náraze s malým, 25 % presadením zhoršiť zranenie dolných končatín!

Kolenný airbag sa stal pri svojom príchode na trh a masovom rozšírení skvelým nástrojom, ako prostredníctvom väčšej bezpečnosti prilákať zákazníkov. O prínose predných, bočných a hlavových airbagov snáď nikto nepochybuje, no kolenné airbagy sa podľa IIHS neosvedčili pri reálnych nehodách tak, ako by sme predpokladali. 

Prečítajte si tiež: 
Plastová fľaša s vodou do rozpáleného interiéru nepatrí

kolenný airbag IIHS
Najnovšia štúdia je komplexným materiálom. Do úvahy berie výsledky z viac ako 400 nárazových testov, ktoré IIHS v minulosti vykonalo. Zároveň však pracovali aj s údajmi, pochádzajúcimi z reálnych nehôd z premávky 14 amerických štátov. Porovnávali rozsah zranení posádky áut, ktoré kolenné airbagy mali s tými, ktoré bezpečnostný prvok neobsahovali.

Výsledky sú vcelku zaujímavé. Pri náraze s malým presadením 25 % (Small Overlap Frontal Crash test) kolenný airbag zvyšuje riziko poranenia lýtok, členkov a pravého stehna vodiča. Zároveň však zaznamenali lepšie údaje pri ochrane hlavy. Pri "klasickom" nárazovom teste s presadením 40 % (Moderate Overlap Frontal Crash test) neboli štatisticky zaznamenané žiadne rozdiely v ochrane pri naráze pri autách s kolenným airbagom alebo bez neho. Pri vyhodnotení reálnych nehôd boli výsledky podobné. Kolenný airbag len minimálne zvyšuje bezpečnosť. IIHS tvrdí, že riziko zranenia podľa dát z viac ako 400 nehôd kleslo iba o 0,5 % (7,9 % vs 7,4 %). 

Iná situácia nastáva, ak sa za volantom pasažier nepripúta. IIHS pripúšta, že v tej chvíli môže kolenný airbag výraznejšie znížiť tlak na spodné končatiny a lepšie ochrániť telo pasažiera pri nehode. Zároveň však dodáva, že ide len o teoretické predpoklady a dohady, keďže zranenia spodných končatín nepripútaných pasažierov byvajú často devastačné. Nepoznajú ani presné čísla z nárazových testov, keďže IIHS testuje bezpečnosť áut pri crash testoch s pripútanými figurínami. 

Zdroj a foto: IIHS