Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb 3t Thumb 1t Thumb 2t Thumb 5t Thumb 6t Thumb 7t Thumb 8t Thumb 9t Thumb 4t Thumb 10t Thumb 11t Thumb 13t Thumb 14t Thumb 12t Thumb 15t Thumb 16t Thumb 18t Thumb 17t Thumb 19t Thumb 20t

Interiér novej Toyoty Auris už nie je tajomstvom

Pohľad do vnútra nám umožnil americký súrodenec Aurisu. 

Jednou z hviezd nedávno skončeného autosalónu v Ženeve bola tretia generácia Toyoty Auris. Predaj nového kompaktného hatchbacku odštartuje až na budúci rok, a tak Japonci úmyselne neprezradili všetko. Bezpochyby najväčším tajomstvom je vzhľad kabíny, pretože predprodukčný prototyp mal úplne tmavé okná.

Čo sme nezistili v Ženeve, to prezradil následný autosalón v New Yorku. Toyota Američanom ukázala novú Corollu, určenú pre miestny trh. Ide o automobil prakticky zhodný s európskym Aurisom. A keďže Japonci tentoraz odhalili aj interiér, môžeme si vytvoriť celkom dobrú predstavu, ako bude vnútri vyzerať nový Auris.

Palubná doska má výrazne horizontálne základné členenie. Dominantným prvkom - podobne ako na crossoveri C-HR - je osempalcový dotykový displej, patriaci multimediálnemu a navigačnému systému. Po stranách obrazovky sa nachádzajú malé tlačidlá, určené pre vstup do menu rádia, navigácie či spárovaného telefónu. Nechýba ani potenciometer na zmenu hlasitosti audia a o pár centimetrov nižšie sú mechanické ovládače klimatizácie.

Klasická stredová konzola, ktorá by plynulo nadväzovala na tunel medzi prednými sedadlami, tu nie je. Šofér a spolujazdec vďaka tomu budú mať viac miesta na kolená. Japonci zároveň prizvukujú, že si dali špeciálne záležať na veľkosti a praktickosti odkladacích boxov.

Výborne vyzerajú masívne predné sedadlá s výrazným bočným vedením. Sympatické sú aj rôzne detaily - napríklad napojenie ozdobnej lišty na výduch klimatizácie. Priestorové podmienky sa z fotografií hodnotia ťažko. Zatiaľ si musíme vystačiť iba tvrdením Toyoty, že chcela vytvoriť najdynamickejší kompaktný hatchback súčasnosti, bez kompromisov v priestorovej ponuke.  

Zatiaľ čo Amerika sa novej Corolly dočká už v lete, Európa si na Auris musí počkať do budúceho roka.  

Komapktný hatchback je medzigeneračne o 25 mm nižší a o 40 mm dlhší. O rovnakú hodnotu sa natiahol rázvor osí kolies. Polepšila si aj šírka auta, o 30 mm. Kapota motora je menej sklonená a masa plechu nad prednými kolesami menšia, takže auto pôsobí štíhlejšie. 

Toyota Auris je po Priuse a crossoveri C-HR ďalší model postavený na modulárnej podvozkovej platforme TNGA. Očakávať môžeme vyššiu tuhosť karosérie, v ktorej budú mať tlmiče väčšiu oporu. Auto bude ľahšie a agilnejšie. Japonci zdôraznili, že zadná náprava je naďalej viacprvková.

S novou platformou súvisí aj ďalšia technika. Napríklad šesťstupňová manuálna prevodovka patrí medzi najmenšie na svete (medzigeneračne je kratšia o 24 mm) a váži o sedem kilogramov menej ako doteraz. Kompletne prepracovaný variátor dostal ozubený rozjazdový prevod. Auris bude vďaka nemu svižnejšie akcelerovať z miesta bez toho, aby otáčky motora vyleteli príliš vysoko. Zároveň by sme sa mali dočkať pocitu, že plynový pedál je naozaj spojený s motorom, čo prevodovkám typu CVT väčšinou chýba.

V ponuke motorov nájdeme prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,2 Turbo (85 kW/115 k) a až dva hybridné pohony. Slabší dosahuje kombinovaný výkon 90 kW (122 k), pričom ide o spojenie atmosférickej benzínovej jedna-osmičky s elektromotorom. Túto techniku poznáme napríklad z Toyoty C-HR. Novinkou je kombinácia atmosférického dvojlitra s elektromotorom. Tento hybrid produkuje kombinovaný výkon 132 kW (180 k).

V oboch prípadoch ide o full hybridnú technológiu, teda auto je schopné prejsť niekoľko stoviek metrov čisto na elektrinu. Batérie však nemôžete dobiť z externého zdroja, čiže Auris nie je plug-in hybrid.

Konštruktéri opäť zapracovali na naladení hybridnej techniky, vrátane planétovej prevodovky e-CVT. Systém pri zrýchľovaní využije maximum elektrickej energie a zároveň nebude zbytočne vytáčať spaľovací motor.