Conti france sk 1140x86
Thumb daily blue power 4b Thumb daily blue power 2 Thumb daily blue power 3 Thumb daily blue power 5 Thumb daily blue power 6 maly  Thumb daily blue power vstupny   b Thumb daily blue power 1 Thumb daily blue power 4b

Iveco Daily Blue Power

V rámci podujatia ECO Day s Ivecom sme vyskúšali dve z troch verzií Vanu of the Year 2018.

Vo všetkých sektoroch dopravného priemyslu patria dnes k ťažiskovým témam alternatívne pohony. Myslím si, že aj preto titul Van of the Year 2018 získala spoločnosť IVECO – ako ocenenie úsilia pri vyvíjaní vyspelých technológií a životaschopných riešení pre rôzne typy ľahkej nákladnej dopravy v mestskom a prímestskom prostredí. Dodávkou roka sa nestal jeden samostatný model, ale zvíťazila nová udržateľná ponuka vozidiel Daily Blue Power. Na výber sú tri možnosti: Daily Electric – van s nulovými emisiami, Daily Hi-Matic Natural Power – prvé vozidlo v tomto segmente s pohonom na CNG s 8-stupňovou automatickou prevodovkou a Daily Euro 6 RDE 2020 Ready.

Interiér modelov Daily Blue Power je ladený domodra. Štýlový joystick prevodovky Hi-Matic má optimálnu pozíciu.

Organizátori akcie ECO Day s Ivecom priviezli na Jankov vŕšok vozidlá radu Daily s pohonom na zemný plyn a nové hospodárne dieselové verzie. Jazdilo sa na ceste, ktorú fanúšikovia motoristického športu poznajú z pretekov automobilov do vrchu: takmer 4 kilometre, 27 rôzne náročných zákrut, prevýšenie 250 m, priemerné stúpanie 12 % a maximálne 14 %. Výborné prostredie pre skúšobné jazdy.

S osemstupňovým „automatom“ v dieselovom modeli Daily mám veľmi dobré skúsenosti. Ako sa však bude správať v partnerstve s plynovým motorom? Prirodzene, pri verzii CNG vývojový tím musel modifikovať softvér, ale podarilo mu Hi-Matic výborne zladiť aj s týmto motorom. Dynamika vozidla zásluhou meniča momentu a rýchleho preraďovania prevodových stupňov je pozoruhodná – na rovine, v zákrutách, v stúpaniach či v klesaniach. Prevodovka Hi- Matic presne, rýchlo a hladko zaradí správny prevodový stupeň, takže motor má vždy optimálne otáčky. Pri rozbiehaní verzia Natural Power akceleruje lepšie než dieselové Daily Euro 6 RDE, hoci treba dodať, že vozidlá neboli naložené.

 

Daily Hi-Matic Natural Power s objemom nákladného priestoru 12 m3.

Daily Hi-Matic Natural Power vychádza z vyše 20-ročných skúseností spoločnosti IVECO v oblasti technológií pohonu na stlačený zemný plyn. Robustný trojlitrový prepĺňaný štvorvalec F1C NG s výkonom 136 k poskytuje maximálny krútiaci moment 350 Nm pri otáčkach 1500 min-1, čo je podľa údajov výrobcu najlepšia hodnota v tejto triede motorov. Využíva systém viacbodového elektronického vstrekovania pre stechiometrické spaľovanie, úpravu výfukových plynov zabezpečuje trojcestný katalyzátor. Nádrže na CNG sú upevnené v ráme pod podlahou, ich počet je voliteľný. Napríklad stredne veľká dodávka (objem nákladného priestoru 12 m3) s rázvorom 3520 mm a dlhším zadným previsom mala 6 nádrží s celkovým objemom 224 litrov. Po prepočítaní podľa vzorca „6,2 litra CNG pri tlaku 220 bar = približne 1 kg CNG“ nám vyjde, že takáto konfigurácia nádrží má kapacitu cca 36 kg stlačeného zemného plynu. Orientačná priemerná spotreba pri jazdení v rámci ECO Day bola okolo 9 kg/100 km. To znamená, že pri tejto konfigurácii Daily Hi-Matic Natural Power na jedno naplnenie prejde zhruba 400 km. Ak spálite všetok plyn, je vozidlo vybavené 14-litrovou benzínovou nádržou pre núdzový dojazd.

 

Nádrže na plyn sú namontované v ráme pod podlahou. Toto vozidlo ich malo 6 s celkovým objemom 224 litrov.

Motor F1C NG spĺňa normu Euro 6/D a jeho environmentálne parametre sú takéto: produkuje o 76 % menej pevných častíc a má o 12 % nižšie emisie NOx než 3,0-litrový vznetový motor IVECO Euro VI. V reálnych podmienkach jazdy a v mestskej prevádzke sú emisie CO2 z motora na stlačený zemný plyn o 3 % nižšie ako pri podobnej vznetovej verzii. Kombináciou s prevodovkou Hi-Matic sa emisie CO2 zredukujú o 5 %. Daily Hi-Matic Natural Power ponúka 2,5- percentnú úsporu paliva v reálnej mestskej prevádzke oproti verzii CNG s manuálnou prevodovkou. Ak sa zohľadnia všetky faktory – cena pohonných hmôt, účinnosť motora a energetická hodnota – dokáže CNG v porovnaní s naftou priniesť úsporu nákladov až 35 % (pochopiteľne v závislosti od ceny plynu). Okrem toho Daily Hi-Matic Natural Power vie byť aj veľmi tiché, a teda je vhodné pre nočnú distribúciu tovarov v mestách.

Ekonomický aj ekologický potenciál vozidiel na CNG je zrejmý. Slovenskí záujemcovia o takéto vozidlá sa však logicky opýtajú, kedy bude aj u nás vytvorená potrebná infraštruktúra, aby sa dalo na zemný plyn jazdiť naprieč celým Slovenskom. Otázka je namieste, dnes máme totiž v SR iba 9 verejných plniacich staníc CNG. Odpoveď dáva projekt „fueLCNG“, ktorý začína realizovať SPP a ktorý má konkrétny časový horizont: najneskôr do začiatku roka 2020 má byť na Slovensku vybudovaných 14 nových plniacich staníc na diaľniciach D1 a D2. Peniaze na to sú: Európska únia podporí viac ako 15 miliónmi eur projekt SPP na využívanie zemného plynu v doprave.

 

Daily Euro 6 RDE s motorom 156 k.

Prejdime od plynu ku klasike a pozrime sa na Daily Euro 6 RDE (Real- Driving Emissions). Tento model má vznetový motor s najmenším množstvom emisií vo svojej kategórii a s trojročným predstihom je pripravený na metodiku merania emisií v reálnej premávke (nadobudne účinnosť v septembri 2020). Skúšky, ktoré vykonala nezávislá holandská inštitúcia, potvrdili nízke skutočné emisie NOx pri jazde. Ide o typ F1A so zdvihovým objemom 2,3 litra, v ktorom konštruktéri optimalizovali spaľovací proces, zredukovali trenie, vylepšili systém chladenia a aplikovali olejové čerpadlo s variabilným objemom. Je vybavený filtrom pevných častíc a systémom IVECO SCR, funkciou štart/stop v štandardnej výbave a tiež úspornými pneumatikami Michelin Agilis ECO. V takejto konfigurácii Daily Euro 6 RDE spotrebuje v reálnej mestskej prevádzke až o 7 % menej paliva. Výrobca tiež deklaruje dlhšiu životnosť aj nižšie TCO. Na našom trhu sú k dispozícii dve modifikácie s výkonom 136 a 156 k, resp. s krútiacim momentom 350 a 380 Nm. Najnovšia ponuka dieselových verzií radu Daily je určite zaujímavým tipom pri obnove vozidlového parku firiem, ktoré podnikajú v segmente ľahkej nákladnej dopravy. Vyskúšal som 114-kilowattový variant (156 k) v kombinácii s prevodovkou Hi-Matic. Tvoria harmonickú pohonnú sústavu a veľký furgon so 16-kubíkovou skriňou sa ovládal ľahko ako osobné auto.