Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb iveco titulka2t processed 640x420 Thumb iveco titulka 650x496 Thumb iveco interie c2 a6 c3 bcr2 300x217 Thumb ivecostralis interie c2 a6 c3 bcr na vy c2 a6 c3 bcmenu 300x253 Thumb iveco trakker 300x234 Thumb iveco trakker2 300x229 Thumb iveco astra 650x499 Thumb motor cursor 11 650x538 Thumb truck of the year 2013 650x401 Thumb 26069 large iveco trofej truck of the year 2013 Thumb 26068 large iveco trakker dakar 2012 Thumb 26065 large iveco tla c4 8dov c3 a1 konferencia Thumb 26064 large iveco stralis hi way opcie Thumb 25365 large truck of the year 2013 b Thumb 25364 large truck of the year 2013 Thumb 25363 large motor cursor 11 Thumb 25362 large ivecostralis interie c2 a6 c3 bcr na vy c2 a6 c3 bcmenu Thumb 25361 large iveco trakker Thumb 25360 large iveco titulka2t Thumb 25359 large iveco titulka2 Thumb 25358 large iveco interie c2 a6 c3 bcr2 Thumb 25357 large iveco interie c2 a6 c3 bcr Thumb 25356 large iveco ilustrac c2 a6 c3 aeka k vstupnej sni c2 a6 c3 bcmke Thumb 25355 large iveco hi road Thumb 25354 large iveco astra Thumb 25353 large iveco trakker3 Thumb 25352 large iveco trakker2 Thumb 25351 large iveco titulka

Iveco Stralis: Vylepšený od A po Z

Po oficiálnom uvedení na veľkom medzinárodnom fóre, ktoré bolo v Turíne 1. júla, sa nový Stralis Hi-Way dočkal svetovej výstavnej premiéry. Popri ďalších novinkách sa na veľtrhu prvý raz predstavil aj Trakker s dôkladne prepracovanou kabínou.

Spoločne s vozidlami vystavovalo Iveco motory Euro VI, vrátane patentovaného originálneho systému vysoko účinnej selektívnej katalytickej redukcie HI-eSCR. A samozrejme prezentoval sa kompletnou škálou svojich produktov od ľahkých až po ťažké vozidlá, minibusy, autobusy, stavebné trucky a hasičské špeciály. Turínska spoločnosť svoje inovácie zameriava na produktivitu, čo najvyššiu kvalitu i komfort vozidiel a na využívanie nových technológií, ktoré zjednodušujú obsluhu a prevádzku. Aktuálny leitmotív značky Iveco je „znižovanie celkových výdavkov na vlastníctvo vozidla“ (TCO – Total Cost of Ownership).

 

V porovnaní s predchádzajúcim Stralisom má nový model o 3 % lepší koeficient aerodynamického odporu.

Ťažký rad s veľkými ambíciami

Jednotkou v expozícii Iveco bol bez pochýb Stralis Hi-Way. Nová generácia vozidiel určených pre diaľkovú kamiónovú dopravu disponuje značným potenciálom držať krok so silnou konkurenciou v tomto segmente. Zmodernizovaný modelový rad, ktorým Iveco reaguje na potreby profesionálneho transportu, má nový motor Cursor 9 (výkon 400, 1700 Nm) a Cursor 11 (480 k, 2250 Nm). Druhý z nich poskytuje rovnaký výkon ako 13-litrový motor, a pritom má menšiu hmotnosť a spotrebuje menej nafty. Z ďalších cností Stralisa Hi-Way treba vyzdvihnúť výkon, komfort, ergonomické riešenie pracoviska vodiča a tiež fakt, že maximalizuje úspory vo všetkých kľúčových aspektoch. V bežnej prevádzke to znamená zníženie TCO až o 4 %. V Hannoveri sme videli nový Stralis vo verziách Euro V aj Euro VI. Okrem toho sa návštevníci mohli zoznámiť s verziou LNG Natural Power, čiže vozidlom s pohonom na skvapalnený zemný plyn. Táto modifikácia Stralisa Hi-Road, vhodná pre prepravu na stredné vzdialenosti a tichú prevádzku v noci, sa už objavila na trhoch v celej Európe.

Spodné lôžko typu “High Comfort” s dreveným roštom a komfortným polohovateľným matracom je široké 80 cm a dlhé vyše 2 metre. Preštylizovaná kabína Stralisa Hi-Way.

Inovovaný Trakker

Flotilu exponátov z radu inovovaných ťažkých vozidiel skompletizoval nový Trakker. Aj toto robustné vozidlo pre prácu na staveniskách, v teréne i v lomoch malo v Hannoveri svetovú premiéru. Odolný off- -road dostal kompletne prepracovanú kabínu. Nový dizajn zvyšuje pohodlie pri jazde a celkový komfort pri práci, čo sú dôležité faktory z hľadiska produktívnosti aj bezpečnosti. Verzia Hi-Land má nízku strechu, kým Hi-Track je predĺžený spací variant kabíny a môže mať nízku alebo vysokú strechu. V interiéri sú použité plasty špičkovej kvality s povrchom odolným voči poškriabaniu, palubná doska má veľmi dobré parametre z hľadiska ergonómie, podobne ako rozmiestnenie spínačov a ovládacích prvkov. Pre nový Trakker sú na výber motory Cursor 8 a Cursor 13 Euro V vo výkonovom spektre 310 až 500 k.

Trakkeru nová kabína svedčí. Gro zmien je v interiéri, z ktorého teraz dýcha kvalita.

Komplexná ponuka pre akúkoľvek prácu

Hľadáčik fotoaparátu sme zamierili aj na inovovanú Astru HD9 vo verzii 8×4, mimoriadne húževnatý špeciál vyvinutý na prácu v lomoch a povrchových baniach. Významná časť expozície patrila palete vozidiel radu Daily a Eurocargo, autobusy zastupoval autokar Magelys PRO. Široký záber spoločnosti Iveco zvýraznil atraktívny Trakker AT190T44W, na ktorom začiatkom roka Miki Biasion úspešne absolvoval najťažší motoristický maratón na svete Rally Dakar.

Silák do kameňolomov: Astra HD9 8×4.

Vysoko efektívna SCR

Emisné limity Euro VI je možné splniť s pomocou systému SCR (Selective Catalytic Reduction – selektívna katalytická redukcia) v kombinácii s recirkuláciou výfukových plynov (EGR =Exhaust Gas Recirculation) alebo bez nej. Použitie systému EGR redukuje emisie NOx už v spaľovacom priestore prostredníctvom recirkulácie splodín. Sprievodným javom je však nárast pevných častíc a zníženie efektívnosti spaľovania. Okrem toho kvôli vysokým emisiám pevných častíc je nutná regenerácia filtra pevných častíc (DPF = Diesel Particulate Filter).

Cursor 11 Euro 6 z produkcie Fiat Powertrain Industrial.

Spoločnosť FPT Industrial sa namiesto toho rozhodla zvýšiť efektívnosť motora a znížiť množstvo pevných častíc, vznikajúcich pri spaľovaní (keďže nevyužíva recirkuláciu výfukových plynov). Zatiaľ čo zostávajúce pevné častice zachytáva pasívny filter DPF, NOx sa redukujú vo výfukovom systéme. Výsledkom je lepšia spotreba, väčší výkon a vyššia spoľahlivosť. Na svete je patentovaný systém vysoko efektívnej SCR s doposiaľ nevídanou účinnosťou: Systém dodatočnej úpravy, ktorý je založený na technológii SCR vyvinutej špeciálne pre vozidlá Euro VI, je jedinečný tým, že s extrémne prísnymi limitmi na emisie oxidov dusíka sa dokáže vyrovnať bez potreby recirkulácie výfukových plynov. Tvoria ho nasledujúce prvky: Oxidačný katalyzátor (DOC), pasívny filter pevných častíc (DPF), dávkovací modul AdBlue, zmiešavač AdBlue, selektívna katalytická redukcia (SCR), čistiaci katalyzátor (CUC). Celý systém je vybavený sústavou integrovaných snímačov, ktoré kontrolujú hodnoty NOx a akékoľvek nadmerné emisie NH3 (čpavku). Všetky komponenty celého systému dodatočnej úpravy výfukových plynov sú umiestnené v kompaktnej uzatvorenej štruktúre, takže neobmedzujú prípadné karosárske úpravy ani montáž nadstavieb, resp. výbavy a minimalizujú dopad na pohotovostnú hmotnosť vozidla.

Truck of the Year 2013

Medzinárodná jury Truck of the Year, ktorú tvorí 25 novinárov z 25 významných európskych odborných časopisov, za Nákladné vozidlo roka 2013 zvolila Iveco Stralis Hi-Way. Novinka z Turína vyhrala so ziskom 138 hlasov, 2. miesto získal distribučný Mercedes-Benz Antos (107 hlasov), 3. priečku obsadil Ford Otosan New Cargo a šesťtonový Fuso Canter s pohonom všetkých kolies skočil štvrtý. Predseda poroty Gianenrico Griffini výsledok hlasovania zhrnul takto: „S novým Stralisom Hi-Way prinieslo Iveco na trh ťažký truck pre diaľkovú prepravu, disponujúci najmodernejšou technológiou, inovatívnym pohonom a vyspelými telematickými riešeniami, ktoré zásadným spôsobom prispejú k zníženiu prevádzkových nákladov.“

Prestížnu trofej Truck of the Year 2013 si na gala večere IAA prevzal generálny riaditeľ spoločnosti IVECO pán Alfredo Altavilla (vpravo). Odovzdal mu ju predseda medzinárodnej jury Truck of the Year Gianenrico Griffini.

Motory „Hi-eSCR“, ktoré Stralis Hi-Way využíva spolu s ďalšou optimalizáciou komponentov pohonného reťazca a vylepšenou aerodynamikou kabíny, prispievajú k výraznej redukcii vplyvu normy Euro 6 na objem paliva, ktoré truck spotrebuje. Preštylizovaná kabína nového Stralisa Hi-Way poskytuje vodičovi tiché a pokojné pracovné prostredie, čo potvrdili aj členovia poroty Truck of the Year počas nedávnych testov v talianskom Turíne. Spolu s novými materiálmi, pokročilou ergonómiou a komfortom toto nové pracovné prostredie pomáha vytvoriť lepšie podmienky pre vodičov v diaľkovej doprave. Členovia poroty Truck of the Year na novom Stralise Hi-Way ocenili aj vyspelé funkcie bezpečnosti jazdy, a tiež inovatívne palubné telematické systémy, ktoré vďaka dotykovej obrazovke s uhlopriečkou 7 palcov poskytujú mimoriadne užívateľsky prívetivé prostredie ovládania. Okrem toho funkcia vyhodnocovania štýlu jazdy cez telematický systém umožňuje vodičovi zlepšovať svoju techniku jazdy a dosiahnuť tak lepšiu spotrebu paliva.