Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb 4a Thumb 1a Thumb 3a Thumb 2a Thumb 5a

Jaguar dal autonómnemu autu oči, aby mu ľudia dôverovali

Virtuálne oči slúžia na nadviazanie kontaktu medzi vozidlom a človekom.

Keď ako chodci chceme prejsť cez cestu, obyčajne sledujeme šoféra prichádzajúceho auta - či nás registruje a či brzdí. Pri plne autonómnych vozidlách to také jednoduché nebude.

Americká automobilová asociácia skúmala, či sú ľudia ochotní zdieľať verejný priestor s pojazdnými robotmi. 63 percent opýtaných vyslovilo nedôveru v autá, ktoré neriadi človek, ale počítač.

Po internete koluje niekoľko videí, ako testovacie autonómne vozidlá "prehliadnu" červenú na semafore. Verejnosťou azda najviac otriasol prípad z jari tohto roka, keď autonómne Volvo spoločnosti Uber v Arizone usmrtilo cyklistku.

Jaguar chce zvýšiť dôveru ľudí v nové technológie virtuálnymi očami. Briti predstavili štúdiu plne autonómneho vozidla, určeného pre mestskú premávku. Pojazdná bunka má elektrický pohon, avšak najväčšia zaujímavosť sa nachádza vpredu.

Ide o virtuálne oči, vďaka ktorým môže vozidlo komunikovať s okolím. Keď chodec chce prejsť cez cestu a vozidlo ho zaznamená, "pozrie" sa naň. Tým dá človeku najavo, že ho vníma. Zároveň sa svietiace pásy sfarbia načerveno, čo signalizuje, že auto brzdí.

Vývoj technológie je prakticky na začiatku a konštruktéri rátajú so spoluprácou ľudí - chodcov. Ak človek pred vstupom na priechod zastane a rozhliadne sa, existuje väčšia pravdepodobnosť, že ho autonómne vozidlo spozoruje. Naopak, ak chodec znenazdajky vybehne na cestu, riziko zrážky je vyššie. Napokon, toto platí aj dnes, keď autá šoférujú ľudia.

V budúcnosti má umelá inteligencia v podobe virtuálnych očí reagovať aj na ostatné autá v premávke. Pohľadom a červeným svetlom inému vozidlu naznačí, že ho vníma a dáva mu prednosť.