Hyundai rodina i30 1140x190

Japonskom otriasa "kovový škandál", autá sú z nekvalitných materiálov

Spoločnosť Kobe Steel priznala, že výrobcom automobilov, lietadiel či vlakov dodávala kovy nižšej kvality než bolo dohodnuté. 

Prakticky všetky japonské automobilky, ale aj americký koncern General Motors alebo výrobca lietadiel Boeing začali interné vyšetrovanie svojich výrobkov. Dôvodom je priznanie spoločnosti Kobe Steel, že zákazníkom dodávala oceľ, hliník a meď v nedostatočnej kvalite.

Lepšie povedané, reálna akosť materiálov bola nižšia než deklarovaná. Zatiaľ čo niektoré médiá otvorene hovoria o podvode, Kobe Steel spomína "nevhodné správanie". Firma však priznala, že falšovala údaje o niektorých svojich produktoch tak, aby zodpovedali požiadavkám zákazníkov.

Kobe je treťou najväčšou oceliarňou v Japonsku, pričom v ostatných rokoch sa usilovala o zvýšenie odbytu hliníka.

V období od septembra 2016 do konca augusta 2017 predala bezmála 39 000 ton hliníkových zvitkov a výkovkov, ktoré podliehajú "nevhodnému správaniu", potvrdila firma. Japonské médiá informovali, že falšovanie údajov sa okrem medi a hliníka, týka aj oceľového drôtu, používanému pri výrobe kordov pneumatík.

Hovorca automobilky Nissan potvrdil, že značka využívala hliník od Kobe Steel na výrobu kapoty motora a dverí pre niektoré modely. Automobilka momentálne pracuje na rýchlom posúdení kvality a bezpečnosti týchto dielov. Podobné starosti má aj Honda, Mazda, Mitsubishi, Subaru, Suzuki, Toyota a Ford.

Kobe Steel dodáva kovy s umelo vylepšenou pevnosťou a trvanlivosťou materiálov približne dvom stovkám odberateľov. Problém sa týka nielen automobilového priemyslu, ale aj výrobcov leteckej techniky, rýchlovlakov alebo dokonca kozmických rakiet.