Kia sportage 2018 november 878x190
Thumb vr wintrac pro Thumb winter tyres small Thumb continental wintercontact ts 860 Thumb wintrac xtreme s winter Thumb cauciucuri anvelope iarna Thumb zimn  pneu v mena  1 Thumb zimn  pneu v mena

Jazdíme na zimných, ale nevieme prečo

Naši vodiči jazdia síce v zime väčšinou na zimných pneumatikách ale každý 10-ty si beztak myslí, že zimné autoplášte nie sú v zime potrebné a keď ich nepoužívajú a havarujú, nehrozí im žiadna pokuta. Ukázal to prieskum, ktorý realizovala gumáreň Vredestein na vzorke 462 motoristov.

V čase prieskumu – od 21. novembra 12. decembra 2018 - malo už 93% vodičov  správne obuté autá. Vyše 7% z nich išlo s trendom a malo nasadené celoročné pneumatiky spĺňajúce kritériá pre jazdu v zime aj v lete. Pri budúcom nákupe na ďalšie sezóny už s celoročnými gumami rátalo cez 10 % motoristov. Zaujímavé je, že čosi nad 1% šoférov vôbec netušilo, aký typ pneumatík majú obutý.

Pripravení sme teda dobre. Horšie však je, že každý 7. motorista v prieskume tvrdí, že podľa zákona majú mať zimné aj letné pneumatiky rovnakú hrúbku dezénu. To je ale omyl: kým na letných stačí 1.6 mm, na zimných musia byť 3 ale odborníci odporúčajú minimálne 4 mm. Našťastie dnes už len 1 vodič zo 100 hovorí, že je úplne jedno, aké gumy na aute máte a že všetko ustojíte, ak viete dobre šoférovať.

Ešte horšie však je, že 12% šoférov si myslí, že používanie zimných pneumatík nie je povinné za žiadnych okolností. Polovica z týchto „dobre informovaných“ má zrejme navyše aj absolútnu imunitu, keďže tvrdia, že ak na letných pneumatikách na snehu či ľade nabúrajú a spôsobia škodu, nemôžu byť za to nijako postihnutí a dokonca ani pokutovaní. Opačným extrémom je 27% motoristov presvedčených o tom, súčasťou povinnej výbavy v zime sú aj snehové reťaze.

Čosi viac ako tretina (38%) tých, čo už o pokutách niečo počuli, v prieskume správne tipuje, že za jazdu na letných pneumatikách za sťažených poveternostných podmienok (súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza, v termíne od 15. novembra do 31. marca) môžu dostať pokutu od 50 do 100 € (v skutočnosti 60 €). Polovica opýtaných si myslí, že to je dokonca viac než 100 €.

Výsledky ukázali, že ani doma nie je každý prorokom a už vôbec nie pri cestách do zahraničia. Štvrtina vodičov nevie, aké sú predpisy o používaní zimných pneumatík v zahraničí a tvrdí, že ich to vôbec nezaujíma. Každý piaty si myslí, že zákony sú všade také isté ako na Slovensku.

Legislatíva je však odlišná: Kým v Rakúsku a Česku sú zimné pneumatiky povinné za zimných podmienok od 1. novembra do 15. apríla, teda dlhšie ako u nás, v Maďarsku, Poľsku a na Ukrajine sú iba odporúčané.