Hyundai i30 fastback 05 2019 1140x190px
Thumb 23v Thumb 1v Thumb 2v Thumb 3v Thumb 4v Thumb 5v Thumb 6v Thumb 8v Thumb 7v Thumb 9v Thumb 11v Thumb 10v Thumb 12v Thumb 13v Thumb 14v Thumb 15v Thumb 16v Thumb 17v Thumb 18v Thumb 19v Thumb 21v Thumb 20v Thumb 22v

Je Volvo S60 najkrajší sedan v strednej triede?

Najnovšie Volvo má netradičný americký pôvod. V predaji sa objaví na budúci rok, ale naftový motor si doň neobjednáte.

Keď sa povie Volvo, mnohí si hneď predstavia hranaté kombi. Možno preto švédska automobilka začala svoj nový útok na strednú triedu najprv kombíkom V60. Videli sme ho na jar v Ženeve. Teraz prichádza klasický trojpriestorový sedan S60 a do histórie sa zapíše hneď dvakrát.

Ide o prvé Volvo, ktoré si nebudete môcť kúpiť s naftovým motorom. V ponuke je výhradne prepĺňaný benzínový dvojliter a až dva plug-in hybridy (do kombi sa diesel montuje).

Druhým dôležitým míľnikom je pôvod auta. Model S60 vyrábajú v novom závode značky Volvo v Severnej Amerike. Konkrétne, ide o fabriku v meste Charleston, štát Južná Karolína. Sériová produkcia sa začne na jeseň a predaj nového sedanu odštartuje v priebehu budúceho roka.

Dizajn už tradične patrí medzi silné zbrane Volva. Pekná je maska chladiča so zvislými lamelami, diódové predné svetlomety so svietiacimi "Thorovymi kladivami" i prelisy nad zadnými blatníkmi.

Volvo S60 síce neprináša po vizuálnej stránke nič prelomové v porovnaní so súrodencami, no svedčí mu to. Spoľahlivým odlišovacím znakom novinky od väčšieho sedanu S90 je tvar zadného stĺpika. Novinka ho má hrubší a bez tretieho bočného okna.

Kabína, to je opäť súčasná švédska klasika. Jednoduché tvary, veľa ozdôb a dominantný zvislo orientovaný deväťpalcový dotykový displej, cez ktorý sa ovláda väčšina funkcií auta. Nová S60ka sľubuje v porovnaní s predchodcom viac životného priestoru. Celková dĺžka auta totiž narástla o 120 mm, rázvor o 96 mm.

Základom sedanu je platforma SPA a to znamená, že motor je umiestnený vpredu naprieč a roztáča predné alebo všetky štyri kolesá. Švédi avizujú množstvo bezpečnostných prvkov, ktoré v zásade poznáme z modelov V60 alebo XC60.

Auto v prípade potreby nielen samé zabrzdí, ale pomôže sa aj vyhnúť protiidúcemu vozidlu, ak si to situácia vyžiada. Funkcia Pilot Assist je predzvesťou plne autonómnej jazdy a funguje do rýchlosti 130 km/h. Pohodu ostatným cestujúcim zasa zabezpečí pripojenie na internet vďaka 4G LTE Wi-Fi hotspotu.

V už spomenutej palete motorov nájdeme prepĺňaný benzínový dvojliter, ktorý vo verzii T5 dosahuje výkon 184 kW (250 k) a vo verzii T6 232 kW (316 k). 

Plug-in hybrid je štandardne vybavený pohonom všetkých štyroch kolies bez mechanického prepojenia náprav, keďže zadné kolesá roztáča elektromotor. Verzia T6 Twin Engine AWD produkuje kombinovaný výkon 250 kW (340 k), najsilnejšia T8 Twin Engine AWD až 294 kW (400 k).

Komu by sa málilo, môže siahnuť po športovom pakete T8 Polestar Engineered, ktorý obsahuje špecifické kolesá, pruženie, brzdy a riadiacu jednotku poháňacieho systému, takže výkon stúpne na konečných 305 kW (415 k).     

Očakávame, že Volvo neskôr rozšíri ponuku o slabšie a dostupnejšie verzie.