Conti summer19 vykon sk 1140x86
Thumb 1r Thumb 2r Thumb 3r Thumb 4r Thumb 5r Thumb 6r Thumb 7r Thumb 8r Thumb 9r Thumb 10r Thumb 11r

Jednoduchý elektromobil á la Renault sa do Európy nedostane

Prioritu má Čína, India, Brazília alebo Blízky východ. Pre Európu Francúzi pripravujú nový Renault Zoe.

Renault vlani na jeseň oznámil, že plánuje vyrábať maximálne jednoduchý a teda relatívne dostupný elektromobil. Zároveň ukázal štúdiu K-ZE, ktorá naznačila, ako by také auto malo vyzerať.

Elektromobil nevzniká na čistom liste papiera. V rámci šetrenia nákladov si technický základ požičal od Renaultu Kwid. Tento 3,8 metra dlhý crossover s benzínovým trojvalcom pod kapotou sa aktuálne teší veľkej popularite v Indii a Južnej Amerike. 

Elektrický súrodenec Kwidu zatiaľ nemá oficiálny názov. Na verejnosť však prenikli obrázky sériovej verzie, pochádzajúce z patentového úradu a od špionážneho fotografa. Zatiaľ čo štúdiu K-ZE zdobilo niekoľko futuristických detailov, ako dvojdielne predné svetlomety, zahladené bočné kľučky alebo minimalistické spätné zrkadlá, produkčný variant zaradil spiatočku. Kľučky a zrkadlá pochádzajú z benzínového Kwidu, predné svetlomety sú však iné a pravdepodobne diódové.

Interiér testovacieho prototypu tiež vychádza z benzínovej verzie. Najväčší rozdiel vidíme na stredovom tuneli, kde radiacu páku nahradil otočný volič. Elektromobil si vystačí s jedným stálym prevodom. Otočným voličom šofér môže meniť polaritu napájania elektromotora pre jazdu dopredu alebo dozadu.

Elektromobil si zachoval klasickú mechanickú parkovaciu brzdu. Pozornému oku azda neunikne displej namiesto analógových ukazovateľov na prístrojovom paneli. Displej namiesto "budíkov" však má aj benzínový Renault Kwid. Francúzi bez hanby priznávajú, že toto riešenie je lacnejšie.

Informácie ohľadom výkonu a kapacity batérií zatiaľ chýbajú. Renault však oficiálne potvrdil, že jednoduchý elektromobil by na jedno nabitie mal prejsť 250 kilometrov. Tento údaj však vychádza zo starej metodiky NEDC, takže reálny akčný rádius bude menší.

Elektromobil je určený predovšetkým pre Čínu. Nečudo, táto krajina momentálne predstavuje najrýchlejšie rastúci trh s elektrickými vozidlami na svete. Odhryznúť z koláča si chce aj aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi.

Práve Nissan sa spojil s čínskou značkou Dongfeng Motor Group, aby vznikla celkom nová spoločnosť e-GT New Energy Automotive Co. Jej úlohou je zabezpečiť ďalší vývoj a najmä výrobu dostupných elektromobilov pre Čínu.

Medzi ďalšie potvrdené trhy patrí India, Brazília a Blízky východ. Francúzske médiá sa zhodujú, že do Európy novinka nepríde. Renault totiž pre starý kontinent pripravuje druhú generáciu malého elektromobilu Zoe. Tiež sa má vyznačovať jednoduchosťou, no nie až takou, ako elektromobil na báze Renaultu Kwid. Preto od neho môžeme očakávať vyššiu cenu.

Renault K-ZE Concept

Renault Kwid