20001 banner astra1140x190
Thumb 170607 jeep compass trailhawk 09 Thumb 170607 jeep compass trailhawk 22 Thumb 170607 jeep compass trailhawk 26 Thumb 170607 jeep compass trailhawk 01 Thumb 170607 jeep compass trailhawk 30 Thumb 170607 jeep compass trailhawk 32 2 Thumb 170607 jeep compass trailhawk 33

Jeep Compass: Najuniverzálnejšie SUV

Asi najviac som čítal doposiaľ o jeho dizajne, pretože všetci sú unesení z toho, že konečne tu máme pekný kompaktný Jeep. Jeho vydarený, skôr konzervatívny vzhľad ale rozhodne nie je jeho najsilnejšou stránkou. Mňa najviac zaujala jeho univerzálnosť. Veľmi slušné naladenie pre bežné asfaltové cesty v kombinácii s bezkonkurenčnou výbavou pre skutočne ťažký terén.

Novému Compassu sa nemohlo stať lepšie, ako urobiť z neho zmenšeninu Grand Cherokee. Veľmi ho pripomínajú predné svetlá, nárazník so smerovkami a svetlami do hmly, ale aj hranaté lemy blatníkov a celková silueta karosérie. V prípade svetiel sa Jeep drží zatiaľ klasiky. LED svetelný podpis pre denné svietenie kombinuje v najvyššej verzii s bi-xenónovými hlavnými reflektormi. Zadné skupinové svetlá už sú samozrejme LEDkové. Nový Compass je postavený na predĺženej platforme modelu Renegade a v mnohom z neho vychádza. Po technickej stránke, ale príbuznosť cítiť aj v interiéri. Výrobca rád vyzdvihuje dôraz na kvalitné, až prémiové materiály, ktoré sú skôr americky prémiové, čiže jednoduchšie, ale ľahko udržiavateľné.

Interiér kombinuje prvky z modelov Grand Cherokee a Renegade. Riadeniu chýba na asfalte lepšia spätná väzba.

Voči kvalite vypracovania a remeselnému prevedeniu interiéru nemám však po prvých jazdách žiadne výhrady. Karoséria Compassa pôsobí veľmi tuhým dojmom a z toho ťaží aj interiér. Veľkostne sa Compass radí medzi Renegade a Cherokee, no vnútorným priestorom na zadných sedadlách mám pocit, že hravo strčí do vrecka aj väčšieho brata Cherokee. Ponuka miesta vzadu je veľkorysá.

Dozadu sa príjemne ľahko nastupuje, cez doširoka otvárateľné dvere a veľký výrez v karosérii. Na danú kategóriu je veľmi solídny aj objem batožinového priestoru. Hodnota 438 litrov v základnom usporiadaní predstavuje lepší priemer. Na palube nechýba množstvo elektronických asistentov, ako je núdzové brzdenie, sledovanie auta v jazdných pruhoch (oba systémy patria k štandardnej výbave v celej Európe), detekcia pohybujúceho sa vozidla pri cúvaní, parkovací asistent pre pozdĺžne aj priečne parkovanie alebo adaptívny tempomat. Najzaujímavejšia na Compasse je použitá technika. V prvom rade tlmiče Koni s technológiou Frequency Selective Damping.

Terénna verzia Trailhawk má navyše režim Rock pre plazenie sa v ťažkom teréne a asistenta pre zjazd z kopca.

Každý tlmič obsahuje dva olejové okruhy a má dva stupne účinnosti. Ventil operatívne mení prietok oleja tlmičom, keď frekvencia tlmenia prekročí plus mínus 10 Hz. Podvozok je tak raz tuhší, inokedy poddajnejší. V praxi tak vie byť na rozbitých cestách príjemne komfortný a kultivovane hltať hrubé priečne nerovnosti. Vo vyšších rýchlostiach na kvalitnom povrchu zase viac stabilizuje karosériu. Ide o čistú hydrauliku a mechaniku, bez akejkoľvek elektronickej pomoci. Tieto tlmiče má napríklad aj Opel Corsa OPC.

Ďalšou špecialitou Compassu v rámci triedy sú až dva druhy pohonu 4x4. Oba využívajú klasickú elektromagnetickú medzinápravovú spojku, ktorá prerozdeľuje krútiaci moment medzi prednou a zadnou nápravou. Takto riešenú štvorkolku majú aj mnohí konkurenti, ale Jeep pridáva ešte jednu zubovú spojku s trecou lamelou, umiestnenú vpredu. Tá v režime 2WD odpája kardanový hriadeľ, čím znižuje jazdné odpory a tým aj spotrebu paliva. Už štandardný Active Drive disponuje viacerými jazdnými režimami, pričom terénnejší Active Drive Low 4x4, ktorý je súčasťou terénnej verzie Trailhawk ponúka aj elektronickú imitáciu redukcie pre ešte efektívnejšiu kontrolu trakcie vo veľmi ťažkom teréne.

V porovnaní so štandardom je navyše vybavený režimom Rock s plazivým prevodovým pomerom 20:1 a asistentom pre klesanie z kopca. Oba systémy 4x4 vedia v prípade potreby preniesť väčšinu krútiaceho momentu (výrobca tvrdí, že až 100%) na jediné koleso. Po jazdnej stránke mi na Compasse prekážajú len dve veci. Účinný posilňovač a slabá odozva riadenia a trochu spomalené reakcie 9-stupňovej automatickej prevodovky. Ponuka motorov vychádza z modelu Renegade.

Technické parametre
motor 2.0 MultiJet
zdvihový objem [cm3] 1956
výkon [kW/k] 125/170
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 380
pri otáčkach [1/min] 1750
prevodovka 9AT
palivová spotreba [l/100 km] 5,8
pohotovostná hmotnosť [kg] 1706
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 10,1
maximálna rýchlosť [km/h] 190

Rozmery: dĺžka 4398 mm, šírka 1819 mm, výška 1660 mm, rázvor náprav 2636 mm, objem palivovej nádrže 60 l, objem batožinového priestoru 438 l.