Vw tiguan 03 2020 1140x190
Thumb img 1529 Thumb img 1554 Thumb img 1565 Thumb img 1578 Thumb img 1544 Thumb img 1602 Thumb img 1604 Thumb img 1609

Jeep Compass Trailhawk 2,0 MultiJet: Nezvyčajný úkaz

Druhý najmenší člen rodiny Jeep je výborný v teréne i na ceste. Turbodiesel by však mohol byť kultivovanejší a úspornejší.

Jeep Compass Trailhawk je na prvý pohľad kompaktné SUV ako každé iné. So samonosnou karosériou, motorom uloženým vpredu naprieč a pohonom všetkých štyroch kolies, využívajúcim elektromagnetickú medzinápravovú spojku. Lenže prívlastok Trailhawk znamená, že Američania vydolovali z bežného základu maximum. Svetlá výška podvozka dosahuje 216 mm a prejazdový uhol vďaka nej stúpol na úroveň 24,4 stupňa. Nové nárazníky zväčšili nájazdové uhly (predný: 30, zadný 33,6 stupňa). Pribudla ochrana podvozka a povestnú čerešničku - vo svete SUV nevídanú - predstavuje redukcia.

Ovládanie vyhrievania volantu a sedadiel je ukryté v menu.

Je fascinujúce, kam sa Compass, napriek bežným zimným pneumatikám dokáže vyškriabať. Veľkou oporou preň je tuhá karoséria. Samozrejme, rebrinový rám by pevnosť auta posunul ešte o úroveň vyššie, ale netreba zabúdať, že sedíme v kompaktnom SUV. Otázka znie, koľko zákazníkov dokáže využiť nadštadardné terénne schopnosti auta. Jeep však opäť potvrdil, že v teréne to jednoducho vie. A na ceste? Tlmiče majú v tuhej karosérii veľkú oporu. Hoci naladenie podvozka nie je ani zďaleka plavné, Compass jazdí pohodlne. Na 18-palcových kolesách nerovnosti skôr kopíruje než vyslovene žehlí, ale nápravy pracujú potichu a jazda je vo finále príjemná. Tento Američan sa nebojí ani zákrut, akurát riadenie je akoby zo starého Fiatu Punto. Málo strmé a s príliš účinným posilňovačom.