Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb 5j Thumb 2j Thumb 1j Thumb 3j Thumb 4j Thumb 6j Thumb 7j Thumb 8j Thumb 9j Thumb 10j Thumb 3j Thumb 11j Thumb 12j Thumb 13j Thumb 14j Thumb 15j Thumb 16j Thumb 17j Thumb 18j Thumb 19j Thumb 20j Thumb 21j Thumb 22j

Jeep odhalil najrýchlejšie sériové benzínové SUV na svete

Luxusný Jeep Grand Cherokee Trackhawk dostal ohromný, 6,2-litrový osemvalec s kompresorom, prepracovanú prevodovku i pohon všetkých štyroch kolies.

Bezpochyby najväčšou hviezdou blížiaceho sa autosalónu v New Yorku bude Jeep Grand Cherokee Trackhawk. Američania práve zverejnili prvé informácie a žiadne extrémne výkony v teréne tentoraz nečakajte. Tu ide v prvom rade o rýchlosť.

Trackhawk akceleruje z pokoja na stovku za 3,5 sekundy, čím prekonáva Mercedes-AMG G 65, Range Rover SVR, Porsche Cayenne Turbo S, ba aj Bentley Bentayga. Rýchlejší je azda iba elektromobil Tesla Model X, ktorý hranicu 100 km/h pokorí v priebehu 2,8 sekundy.

Jeep prejde štvrť míle s pevným štartom za 11,6 sekundy, jeho maximálna rýchlosť predstavuje 290 km/h a automobil potiahne až 3266 kilogramov vážiaci príves.

Zdrojom extrémnej sily je kompresorom prepĺňaný benzínový osemvalec Hellcat s objemom 6,2 litra. Motor má liatinový blok, hliníkovú hlavu valcov a kované "črevá", teda piesty, ojnice aj kľukový hriadeľ. Kompresor sa dokáže roztočiť až na 14 600 1/min a osemvalec potrebuje toľko vzduchu, že Grand Cherokee prišiel dokonca aj o predné hmlovky. Pravé hmlové svetlo nahradila priepustná mriežka privádzajúca vzduch ku kompresoru. 

Výsledkom je výkon 527 kW (717 k) a najvyšší krútiaci moment 875 Nm. Oba parametre prenáša vylepšená osemstupňová automatická prevodovka na všetky štyri kolesá. Štvorkolka zahŕňa samosvorný zadný diferenciál, aby sa z Jeepu Grand Cherokee Trackhawk nestala nedotáčavá beštia.

Šofér má k dispozícii päť jazdných režimov, ktoré upravujú odozvu motora, rýchlosť radenia prevodovky, tuhosť adaptívnych tlmičov Bilstein i prácu pohonu 4x4. 

Automatický mód je univerzálna voľba na každú príležitosť, krútiaci moment sa na prednú a zadnú nápravu prerozdeľuje v pomere 40:60. Režim pre ťahanie prívesu zabezpečí plynulejšie dávkovanie sily, pričom ESP v prípade potreby stabilizuje príves. Zimný mód je tiež nastavený na plynulú jazdu, pričom dopredu a dozadu štandardne prúdi 50 percent krútiaceho momentu.

Športový jazdný režim zrýchli radenie prevodových stupňov o polovicu. Dynamickej jazde prispôsobí aj tlmiče, riadenie alebo odozvu motora. Pohon 4x4 štandardne posiela 65 percent krútiaceho momentu na zadnú nápravu. Najlepšiu dynamiku ponúkne mód Track, v ktorom zmena prevodového stupňa trvá iba 160 milisekúnd a dozadu prúdi 70 krútiaceho momentu. Nechýba ani funkcia launch control pre rýchlejší rozjazd z miesta.

Napokon, množstvo úprav zaznamenal aj podvozok, využívajúci hliníkové ramená i brzdové strmene a duté stabilizátory. Brzdový systém Brembo obsahuje dvojdielne predné kotúče s priemerom 400 mm, zvierané šesťpiestikovými strmeňmi. Vzadu nájdeme 350-milimetrové kotúče a štvorpiestikové strmene.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk sa na severoamerickom trhu objaví v závere tohto roka, či dorazí aj do Európy zatiaľ nie je známe.