Peugeot 2019 01 1140x190

K narodeninám nadupané SUV kupé

Nová športová značka Cupra, ktorá sa osamostatnila od Seatu, oslávila v Ženeve svoje prvé narodeniny. K výročiu si venovala koncept Formentor, ktorý nie je len športovou verziou niektorého z existujúcich modelov Seatu, ale samostatným  počinom značky.

Úprimne, Cupra ako športová značka ma svojou stratégiou na úvod trochu prekvapuje, hoci jej ťahy sú logické. Zamerať sa pri štarte na SUV a crossovery, pomocou ktorých rozbehne biznis a potom sa uvidí čo ďalej. Zdá sa, že minimálne prvý rok jej stratégia celkom vychádzala. Predaje Cupry sa vďaka Atece zdvojnásobili, ale plány značky sú ešte ambicióznejšie. Dostať sa zo súčasných 14000 kusov na minimálne 30000 kusov ročne. V dosiahnutí tohto cieľa by mal Cupre pomôcť práve predstavený model Formentor, ktorý by mal prísť do predaja ešte koncom tohto roka. Budúci rok dostane Cupra silnú posilu v podobe Leonu, čo bude konečne prvé športové auto aké si od Cupry predstavujeme.

Jedno sa Formentoru musí nechať, že po dizajnovej stránke je neskutočne príťažlivé SUV kupé. Na viacerých detailoch ale vidieť technický základ vo väčšom bratovi Seat Tarraco.  Veľmi ho pripomína prepojenie zadných skupinových svetiel plynulým LED pásom. Podobný je tiež interiér a z Tarraca čerpá aj predná časť po A stĺpik. Zvyšok je už nádherný štylistický koncert dizajnérov značky.

Pod prednou kapotou Formentora je nová generácia plug-in hybridnej koncernovej techniky kombinujúcej benzínový motor TSI s elektromotorom. Neoficiálne sa dokonca špekuluje o benzínovom päťvalci, čo by bola bomba, ak by sa tak stalo.  V tom prípade sa mi ale zdá trochu slabý celkový výkon 180 kW/245 k. Uvidíme, kde bude potom sériová realita.  Skôr by som veril tomu, že pod prednou kapotou bude nadupaný dvojliter 2.0 TSI s elektromotorom a Formentor bude teda určitá forma dvihnutého Golfu GTI od Cupry. Nasvedčuje tomu okrem iného aj pohon iba predných kolies s elektronickou náhradou samosvorného diferenciálu.  Čisto na elektrinu Formentor prejde 50 km (WLTP).