Lbfi 180802 fiat spider banner sk 1140x86px
Thumb obs one on board emissionsmesssystem Thumb pems measurements on peugeot 508 resize Thumb portable emissions measurement systems pems on a peugeot 308 100557878 l Thumb 1607 psa mpg test Thumb psa citroen a 1

Kedy prestanú klamať?: Meranie spotreby podľa NEDC a WLTP.

Zásadné rozdiely medzi spotrebou paliva, ktorú si prečítate v technických údajoch od výrobcu a realitou sa majú postupne stierať. Do platnosti totiž vstúpila nová metodika merania. Presnejšia, hoci stále laboratórna.

Jeden príklad za všetky: Opel Grandland X 1,2 Turbo, teda 1,3 tony vážiaci crossover s prepĺňaným benzínovým motorom a manuálnou prevodovkou, si podľa výrobcu v priemere vystačí s niečo vyše piatimi litrami benzínu na sto kilometrov. A v skutočnosti? Jazdí za sedem. Už dávno sme si zvykli, že spotreba paliva, ktorú udávajú automobilky, nezodpovedá realite. Netýka sa to iba vyššie spomenutej značky Opel, ale všetkých. Na vine je metodika merania. Hoci nesie názov „Nový európsky jazdný cyklus“ (NEDC), v skutočnosti je poriadne stará. Veď posledná aktualizácia sa uskutočnila v roku 1997.