Hyund kampan tucson 1140x190px
Thumb kia ceed 2019 1600 4a Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 3 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 2 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 5 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 4 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 6 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 7 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 8 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 14 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 15 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 11 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 10 Thumb content ampnet photo 20190930 173151 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 12 Thumb kia ceed novy zakladny motor a jednoducha zadna naprava autozurnal 13

Kia Ceed 2020: Nový základný motor a zmeny na podvozku!

Kia Ceed dostane nový atmosférický motor. Pre základnú verziu zjednodušia zadnú nápravu. Zmenami prejdú aj motory T-GDi.

Prečítajte si tiež: 
TEST Kia XCeed 1,6 T-GDi: To najlepšie nakoniec?


O podarenom kompakte KIA Ceed máme nové informácie priamo zo zdroja blízkeho automobilke.
Podľa neho by mal Ceed počnúc technologickou modernizáciou v júni 2020 dostať nový základný benzínový motor s objemom 1,5 litra. Ten ma ideovo nahradiť práve donedávna ponúkaný základný benzínový motor 1,4 MPI s nepriamym vstrekom paliva do sacieho potrubia, ktorý už v ponuke nefiguruje. Vynikal jednoduchosťou, obľúbený bol u zákazníkov, ktorí preverujú spoľahlivosť, jednoduchosť, štvorvalcovú konštrukciu a to aj za cenu slabšej dynamiky v porovnaní s prepĺňaným "litrom" T-GDi.

Atmosférický motor a jednoduchá zadná náprava

Spolu s novým motorom 1,5 l príde do Ceedu prvýkrát aj jednoduchá zadná náprava s torznou priečkou. Ešte nedávno sme v teste XCeedu chválili, že KIA na zadnej náprave Ceedu a jeho derivátov nešetrí a počnúc prvou generáciou ponúka plnohodnotnú viacprvkovú zadnú nápravu aj pre základné modely. Tomu bude koniec, so základným benzínovým motorom 1,5 l  dostanete aj "základnú" nápravu s vlečenými ramenami a torznou priečkou. 

Predpokladáme, že nový motor sa dostane do Ceedu s karosériou hatchback a kombi (SW). XCeed a ProCeed bude disponovať základom v podobe prepĺňaných motorov T-GDi a teda zadná náprava bude viacprvková.

Turbobenzíny po novom

Modernizáciou prejdú aj prepĺňané benzínové motory T-GDi. Ceed a jeho deriváty od júna 2020 dostanú trojvalcový benzínový motor 1,0 T-GDi s mild hybridnou technológiou. Podarený motor 1,4 T-GDi by mal skončiť, nahradí ho nový 1,5 T-GDi, taktiež dopovaný mild-hybridnou technikou. Čo bude s vrcholným benzínovým motorom 1,6 T-GDi nevieme. Prísť by mohla silnejšia verzia 1,5 T-GDi a plne ho nahradiť, alebo si ho KIA ponechá pre TOP modely a výkonné verzie. O presných výkonoch nových motorov zatiaľ netušíme, no kroky kórejskej značky budeme sledovať. 

V súčasnosti je pre Ceed a Ceed SW základným motorom trojvalcový benzínový turbomotor 1,0 T-GDi s výkonom 74 kW (100 koní). Crossover XCeed (test tu) je hierarchicky vyššie a je aj drahší, preto má v základe pod kapotou 1,0 T-GDi s výkonom naladeným na 88 kW (120 koní). No a lifestylové kombi ProCeed u nás kúpite len so štvorvalcami, ponuka začína s motorom 1,4 T-GDi 103 kW (140 koní).