Conti france sk 1140x86
Thumb 1k Thumb 2k

Kia Ceed dostane plug-in hybridnú techniku už na jeseň

Nabíjací hybrid je určený pre kombi a zatiaľ neodhalený crossover.

Žilinský závod automobilky Kia v novembri opustia prvé Ceedy vybavené plug-in hybridným pohonom. Uviedol to Emilio Herrera - prevádzkový riaditeľ Kia Motors Europe - v rozhovore pre britský magazín Auto Express. 

Herrera potvrdil, že takzvaný nabíjací hybrid dostanú dve karosárske verzie: kombi Sports Wagon a zatiaľ neodhalený crossover, ktorý sa pravdepodobne bude volať XCeed a Kia ho predstaví na jesennom autosalóne vo Frankfurte. S hatchbackom, ani s imidžovým ProcCeedom sa momentálne neráta.

Elektrifikácia Ceedu má automobilke pomôcť, znížiť flotilové emisie oxidu uhličitého (CO₂). Pod pojmom flotilové emisie rozumieme priemernú hodnotu produkcie CO₂ všetkých osobných a ľahkých úžitkových áut danej značky, predávaných v EÚ.

Do roku 2021 musia automobilky zredukovať svoje flotilové emisie na úroveň 95 g/km. Za prekročenie limitu si Európska komisia účtuje pokutu od 5 do 95 eur. Výška sankcie závisí od toho, o koľko gramov bola hranica prekročená. Automobilka platí pokutu za každé jedno vozidlo, predané a zaregistrované v niektorom z členských štátov Únie. 

Detaily o plug-in hybridnej technike Emilio Herrera neprezradil. Ceed zrejme dostane upravenú techniku z modelu Niro Plug-in Hybrid. Ide o kombináciu atmosférického benzínového štvorvalca 1,6 GDi (77 kW/105 k), elektromotora (44 kW/60 k) a šesťstupňovej dvosjpojkovej prevodovky DCT.

Atmosférická jedna-šestka sa od motora, ktorý poznáme napríklad z predchádzajúcej generácie Ceedu, zásadne líši. Má menšie vŕtanie (72 mm), ale dlhší zdvih (97 mm). Dlhozdvihová charakteristika sa hodí, ak má motor pracovať v Atkinsonovom cykle. Tepelná účinnosť agregátu dosahuje veľmi solídnu hodnotu 40 percent. Najvyšší krútiaci moment 147 Nm pri 4400 otáčkach neohúri, ale toto je parketa pre elektromotor. Ten pridáva ďalších 170 Nm, dostupných okamžite, od prvej otáčky.  Kombinovaný výkon hybridného systému predstavuje 104 kW (141 k) a najvyšší krútiaci moment 265 Nm.

Lítiovo-polymérový akumulátor má v Nire kapacitu 8,9 kWh a keď je nabitý, autu umožní prejsť 50 kilometrov v čisto elektrickom režime. Následne sa pohon prepne z elektrického na hybridný. 

Doplňme, že Kia Ceed nebude prvý hybrid zo Žiliny. Ešte vlani odštartovala výroba SUV Sportage s jednoduchým mild-hybridným pohonom.

Oficiálna skica, ktorá naznačuje podobu štvrtej karosárskej verzie modelu Ceed. Ide o crossover, ktorý pravdepodobne dostane názov XCeed. Skica sa na internete objavila koncom februára a zástupcovia značky nám potvrdili, že je autentická. Novinka absolvuje výstavnú premiéru na jeseň vo Frankfurte.