20001 banner astra1140x190
Thumb img 9884 Thumb img 9935 Thumb img 9922 Thumb img 9814 Thumb img 9939 Thumb img 9942

Kia Ceed GT: Lahodný podvozok na každý deň

Silnou stránkou športového Ceedu je podvozok a pekný zvuk ladeného výfuku. Slabou azda len veľa lesklých plôch v kabíne.

Čudovali by ste sa, koľko ľudí prirovnáva Kiu Ceed GT k Hyundai i30 N. Keď som asi ôsmykrát trpezlivo vysvetlil, že Kia je v hierarchii športovo ladených hatchbackov posadená o stupienok nižšie, zavládlo sklamanie. Lenže boli to ľudia, ktorí sa o nové autá zaujímajú iba v teoretickej rovine. Tí, ktorí reálne hľadajú svižný športový hatchback na každý deň, majú dôvod na radosť.

GTčko triafa presný stred medzi bežnou produkciou a ostrými hot-hatchmi. Jeho prepĺňaná benzínová jedna-šestka T-GDi dosahuje výkon 150 kW (204 k). Dych mi ani pri plnej akcelerácii nevyrazila, ale zároveň mala počas predbiehania a na diaľnici vždy dostatok sily. Motor je najenergickejší v strednom pásme otáčok, s blížiacim sa červeným poľom otáčkomera (od 6500 /1min) jeho ťah pocitovo odznieva. Technika pod kapotou vychádza z predchádzajúcej generácie Ceedu GT, bola však upravená s ohľadom na najnovšie emisné limity. Vo výfukovom trakte pribudol časticový filter, ale subjektívne motor príliš nedusí. Azda rovnako dôležité ako prejav motora a dynamika, sú emócie vyvolané zvukom. Jazdiť rýchlo sa vždy nedá, ale mať radosť z brblajúceho výfuku môžete mať aj kdekoľvek v meste. Jeho zvuk nie je vulgárny, šofér Ceedu GT nepôsobí ako nevybúrený tínedžer, no dáva jasne najavo, že toto nie je obyčajný Ceed. Po aktivovaní športového jazdného režimu sa klapky vo výfuku otvoria a zvuk je výraznejší. Priznávam, že niekoľkokrát som sa pristihol, ako brnkám po plyne, či dávam medziplyn aj pri odbáčaní na parkovisko, len aby som počul výfuk. Zvuk a s ním spojené emócie sú pri športových autách dôležité, preto som rád, že Kia naň nezabudla.

V kokpite by som privítal menej lesklých „trblietok“ Predné sedadlá sú však výborné.

Ak ide o prevodovku, môžete si vybrať medzi šesťstupňovým manuálom a sedemstupňovým dvojspojkovým ústrojenstvom. Ja som mal k dispozícii dobre poskladaný manuál. Zaujímavosťou je kratšia trojka, štvorka, päťka i šestka v porovnaní s prevodovkou, montovanou do Ceeda 1,4 T-GDi. Jednotlivé stupne na seba pekne nadväzujú. Pochopiteľne, GTčko má viac sily, a tak si môže dovoliť ťažší stály prevod (4,467 verzus 4,188). Tempo 130 km/h na šestku znamená 3300 otáčok za minútu. Kombinovaná spotreba benzínu sa pravidelne ustálila na hodnote 7,8 l/100 km. Do ôsmich litrov sa dá jazdiť aj po diaľnici, ak dodržiavate predpisy. V čisto mestskej prevádzke apetít stúpa cez deväťlitrovú hranicu a po okreskách som pokojným tempom vedel jazdiť aj za 6,3 l/ 100 km.

Dĺžka kufra dosahuje 785 mm, šírka aj v najužšom mieste prekonáva jeden meter.

Zatiaľ čo motor môžeme zhodnotiť ako dobrý štandard, podvozok je jednoducho výborný. Bolo by ľahké pritvrdiť pruženie tak, že by Ceed v zákrutách dvíhal vnútorné zadné koleso. Lenže taký podvozok v reálnom svete ocení málokto. Konštruktéri sa namiesto toho pustili do pol roka trvajúceho bádania, počas ktorého ladili pružiny, stabilizátory a geometriu.

Výsledkom je citeľne tuhšia jazda v porovnaní s bežným Ceedom, ale podvozok nezabudol „dýchať“. Nerovnosti filtruje, neposkakuje na nich. Dokonca aj keď tlmiče prepružia až na doraz, do karosérie prejde len veľmi tlmený ráz. Auto vo finále pôsobí tvrdším a športovejším dojmom, no stále ponúka príjemne kultivovanú jazdu. Konštruktéri pritvrdili pružiny a zároveň ubrali z tuhosti skrutných stabilizátorov. Všetky štyri kolesá zostávajú v pevnom kontakte s vozovkou a predné majú bezproblémový dostatok trakcie aj bez samosvorného diferenciálu. Kia si v ostrejších zákrutách pomáha jemným pribrzďovaním vnútorných kolies, ale trúfam si napísať, že markantný podiel na výborných jazdných vlastnostiach má samotné naladenie podvozka.

Viac nadšenia v zákrutách pridáva aj máličko strmší prevod riadenia. Úprimne, kto do GTčka nepresadne zo štandardného Ceeda, rozdiel asi nepostrehne. Ja som to šťastie mal. Riadenie citlivejšie reaguje najmä okolo stredovej polohy. Krajné polohy od seba delí približne 2,4 otáčky volantom.

Technické parametre
motor 1,6 T-GDi
zdvihový objem [cm3] 1591
výkon [kw/k] 150/204
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [nm] 265
pri otáčkach [1/min] 1500-4500
nam. spotreba [l/100 km] 6,3-9,4
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,5
maximálna rýchlosť [km/h] 230
batožinový priestor [l] 395-1291
cena modelu od [€] 22.190

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

Sám som zvedavý, koľko Ceedov GT s karosériou hatchback budeme stretávať na slovenských cestách. Myslím si, že väčšina záujemcov o GTčko siahne po praktickejšom a vizuálne zaujímavejšom ProCeede. Tiež by som tak urobil.