Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement
Thumb kia sportage facelift 004 Thumb kia sportage facelift 001 Thumb kia sportage facelift 002 Thumb kia sportage facelift 003 Thumb kia sportage facelift 003 Thumb kia sportage facelift 005 Thumb kia sportage facelift 006 Thumb kia sportage facelift 007 Thumb kia sportage facelift 008 Thumb kia sportage facelift 009 Thumb kia sportage facelift 010 Thumb kia sportage facelift 011 Thumb kia sportage facelift 012 Thumb kia sportage facelift 013 Thumb kia sportage facelift 014 Thumb kia sportage facelift 015 Thumb kia sportage facelift 016 Thumb kia sportage facelift 017 Thumb img 1458 Thumb img 1460

Kia odhalí modernizovaný Sportage už na prelome apríla a mája

Kompaktné SUV dostane krajšie svetlá, nový turbodiesel a možno aj prepracovanú palubnú dosku. Predávať ho začnú v lete.

Kia Sportage podstúpila omladzovaciu kúru, ale zatiaľ ju tají. Zamaskovaný prototyp ste možno stretli aj vy. Kórejčania novinku testujú na dvoch frontoch - na Slovensku, kde auto budú vyrábať; a v Nemecku, kde sídli európske vývojové a testovacie stredisko koncernu Hyundai Kia.

Hoci sú testovacie prototypy dôkladne obalené kamuflážou, dve zmeny vidieť celkom zreteľne. Plne diódové predné svetlomety majú prepracovanú architektúru. Takzvané "svietiace kocky ľadu" sa z nárazníka presťahovali priamo do svetlometov podobne, ako v novom Ceede. Tento svetelný podpis postupne získajú všetky modely značky Kia. 

Aj druhá viditeľná úprava sa týka svetelnej techniky, konkrétne novej grafiky diódových koncových svetiel.

Čo-to o modernizovanom SUV zo Žiliny naznačil jeho technicky spriaznený súrodenec, pochádzajúcu z moravských Nošovíc. Hyundai Tucson už má za sebou nielen omladzovaciu kúru, ale aj oficiálnu premiéru. Dá sa očakávať, že Kia od neho prevezme väčšinu úprav.

Pôjde napríklad o rozšírenie ponuky asistenčných systémov a zároveň o vylepšenie súčasných. Sportage dostane najnovšiu evolúciu multimediálneho a navigačného systému. Akurát nie je jasné, či sa zmení aj samotná palubná doska. Tucson má po facelifte novú vrchnú časť palubnej dosky s dotykovým displejom trčiacim do priestoru.

Pod kapotou je istá výmena naftovej jedna-sedmičky CRDi za novú jedna-šestku. Dodávať ju budú v dvoch výkonových verziách - 85 kW (115 k) a 98 kW (136 k). Silnejšia môže byť spriahnutá aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DCT a pohonom všetkých štyroch kolies.

Autori špionážnych fotografií z agentúry Automedia uviedli, že Kia Sportage dostane benzínový turbomotor 1,4 T-GDi (103 kW/140 k), ako náhradu za atmosférický agregát 1,6 GDi (97 kW/132 k). Sesterský Tucson zostal verný atmosfére, a tak sme zvedaví, či sa predpoveď špiónov naplní.

Napokon, dlho čakať netreba. Kia zverejní prvé oficiálne fotografie a informácie už na prelome apríla a mája. Predaj odštartuje v auguste.

Modernizovaný Sportage na rýchlostnej ceste R1.