135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb kia pressrelease 2018 press 1920x1080 qlpe Thumb kia pressrelease 2018 press 1920x1080 qlpe rear Thumb kia pressrelease 2018 press 1920x1080 qlpe interior Thumb content kia pressrelease 2018 fullbleed header 1024x480 ql mhd nobg copy

Kia oficiálne predstavila vylepšený Sportage

Ak by ste sa opýtali, ktorá Kia je v Európe najpredávanejšia, odpoveď by znela Sportage. Len za minulý rok si ho vybralo viac než 131 000 zákazníkov, čo je štvrtina z celkového objemu predaja značky Kia na starom kontinente.

Nečudo, že automobilka venuje svojmu kompaktnému SUV veľkú pozornosť. Sportage aktuálne prichádza vo vylepšenej podobe, ktorá sa na trhu objaví v treťom štvrťroku - teda v lete alebo začiatkom jesene.

Faceliftu sme v uplynulých dňoch venovali veľa priestoru - najprv sme zverejnili špionážne fotografie zamaskovaného prototypu, neskôr informácie o mild hybride a potom zábery prototypu bez kamufláže. Oficiálne fotografie od Kie preto nepriniesli žiadne prekvapenie. 

Azda najvýznamnejšiu zmenu predstavujú nové predné svetlomety. Takzvané "svietiace kocky ľadu" sa objavili priamo v hlavných svetlách - podobne, ako v novom Ceede. Tento svetelný podpis postupne získajú všetky modely značky Kia. "Kocky ľadu" však vidíme aj nižšie, v nárazníku. Nie sú také výrazné ako predtým a naďalej plnia funkciu hmloviek.

Koncové svetlá zostali opticky prepojené. Grafika svetiel je krajšia, pričom smerovky, hmlovka a cúvacie svetlo zostali umiestnené v nárazníku. Zákazník si bude môcť vybrať z nových vzorov 16-, 17- a 19-palcových zliatinových diskov kolies. 

Červený exemplár na fotografiách má športovo ladenú výbavu GT-Line so špecifickou maskou chladiča, čiernymi lesklými doplnkami a najväčšími kolesami, aké sú k dispozícii.

Zatiaľ čo sesterský Hyundai Tucson dostal v rámci omladzovacej kúry výrazne zmenenú palubnú dosku, v útrobách Kie k žiadnej revolúcii nedošlo. Dizajnéri akurát upravili volant i prístrojový panel, a pridali najnovšie multimediálne a navigačné systémy. V závislosti od verzie sa líši uhlopriečka dotykového displeja. Môže mať sedem alebo osem palcov. Objednať si môžete čierno-sivé kožené čalúnenie kabíny a pre GT-Line sa dodáva príplatkové čierne kožené čalúnenie s červeným prešívaním.

Výrobca zároveň doplnil paletu asistenčných systémov. Pri manévrovaní v stiesnených priestoroch pomôže kompletný kamerový systém, schopný zachytiť celé okolie auta. Pri dlhých cestách vás elektronika upozorní na únavu a na diaľnici pomôže adaptívny tempomat. V kombinácii s automatickou prevodovkou obsahuje asistenta pre pohyb v dopravnej zápche.

Kia Sportage si po omladzovacej kúre zachovala pôvodnú paletu benzínových motorov. Zmeny nastali medzi nafotvými agregátmi. Stará jedna-sedmička CRDi mieri do dôchodku a nahrádza ju úplne nový štvorvalec 1,6 CRDi. Dodávať ho budú v dvoch výkonových verziách - 85 kW (115 k) a 98 kW (136 k). Silnejšia môže byť spriahnutá aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DCT a pohonom všetkých štyroch kolies. 

Dôležitou novinkou je mild hybrid, ktorý kombinuje naftový dvojliter s elektromotorom. Pohon EcoDynamics +, ktorý pomôže autám plniť stále prísnejšie emisné limity a zároveň jazdiť o čosi úspornejšie. Ide o jednoduchú, takzvanú mild hybridnú technológiu. Balíček obsahuje štartovací generátor s výkonom 10 kW, malú lítiovo-iónovú batériu s kapacitou 0,46 kWh a menič napätia.

Štartovací generátor je ku kľukovému hriadeľu spaľovacieho motora pripojený obyčajným remeňom a má tri úlohy: 

- pomáha spaľovaciemu motoru pri akcelerácii. Motor sa tým pádom menej namáha a mal by byť úspornejší i ekologickejší. 

- plní úlohu alternátora, teda premieňa pohybovú energiu na elektrickú. Ňou následne zásobuje klasický 12V akumulátor, umiestnený pod prednou kapotou, i 48V batériu ukrytú pod dnom kufra.

- slúži ako štartér, ale len vtedy, ak motor vypne systém štart/stop. Na studené štarty je v aute klasický štartér.

Mild hybrid nedokáže jazdiť čisto na elektrickú energiu, a to ani chvíľu. Vďaka premyslenému systému štart/stop však vie "plachtiť".  Ak je v batérii dostatok energie, spaľovací motor stíchne pri každom uvoľnení plynového pedála alebo pri každom brzdení. Opätovné naštartovanie motora je zásluhou štartovacieho generátora veľmi rýchle, takmer nepostrehnuteľné.

Celá technológia je skladná, relatívne lacná, ale spomedzi všetkých typov hybridných pohonov najmenej efektívna. Nie je problém, kombinovať ju s benzínovými i naftovými motormi, s manuálnou i automatickou prevodovkou a s pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies.

Kia o sebe tvrdí, že je prvým výrobcom automobilov, ktorý v celom svojom modelovom rade ponúka hybridnú, plug-in hybridnú, akumulátorovú elektrickú aj 48-voltovú mild-hybridnú technológiu. Kórejčania do roku 2025 plánujú uviesť na trh 16 vozidiel s vyspelou hnacou sústavou: päť nových hybridov, päť plug-in hybridov, päť akumulátorových elektrických vozidiel a – v roku 2020 – nové elektrické vozidlo na palivové články.