Peugeot zimna kampan 2

KIA pozastavila výrobu vo všetkých domácich závodoch

Automobilka KIA Motors pozastavila výrobu vo všetkých svojich domácich závodoch v Južnej Kórei. Dôvodom je nedostatok dielov pôvodom z Číny.

KIA na domácej pôde pre svoje fabriky a výrobu áut nemá dostatok komponentov. Zástupca automobilky dnes uviedol, že dôvodom je práve odstavenie viacerých čínskych podnikov, ktoré Kii dodávali diely ako subdodávatelia, kvôli koronavírusu. Výrobu automobilov v závodoch Kwangdžu a Sohari pozastavili na pondelok a utorok (10.2 - 11.2). Je však otázne, či sa výroba po tomto termíne opätovne spustí. Všetko závisí od toho, či sa dodávky komponentov obnovia a či bude pre výroby vozidiel dostatok dielov.

Prečítajte si tiež: 

TEST KIA Ceed 1.0 T-GDi: Hrdina všedných dní
 

Posledný, tretí domáci závod Hwasung zastavil linky iba na pondelok 10.2. KIA očakáva, že už v utorok by produkciu v tejto fabrike mohla opätovne spustiť.

Podľa CNN v súčasnosti KIA na domácej pôde vyrába iba vojenské vozidlá v závode Kwangdžu, ostatné linky stoja.

K podobnému kroku sa minulého týždňa uchýlila aj automobilka Hyundai. Tá už 4. februára informovala, že kvôli nedostatku dielov pôvodom z Číny zatvorí väčšinu prevádzok v domovskej Južnej Kórei od 7. februára. Zástupcovia značky očakávajú, že výroba opäť nabehne 11. alebo 12. februára. Hyundai má 7 juhokórejských závodoch, z ktorých liniek schádzajú vozidlá pre domáci trh, ale aj pre USA, Európu, Blízky východ a iné. Spolu tvoria až 40 % produkcie celej značky.  

Zdroj: TASR