Thumb 0k Thumb 1k Thumb 2k Thumb 3k Thumb 4k Thumb 5k Thumb 6k Thumb 7k Thumb 8k Thumb 9k Thumb 10k Thumb 11k Thumb 12k Thumb 13k Thumb 14k Thumb 15k Thumb 16k

Kia prirovnala svoj nový kompaktný sedan k Lamborghini

Škoda, že u nás sa kompaktným sedanom príliš nedarí. Forte je pekné auto s atmosférickým dvojlitrom.

Názov Kia Forte našincovi veľa nepovie. Kompaktný sedan je určený pre domáci kórejský trh, ale aj pre Severnú Ameriku, Čínu, Rusko, Irán, Malajziu a ďalšie. V niektorých krajinách sa predáva aj odvodený hatchback.

Aktuálne prichádza tretia generácia sedanu Forte. Je dlhšia i širšia a jej batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme solídnych 428 litrov.

Dizajnéri sa autu snažili dopriať čo najšportovejší imidž. Dalo by sa povedať, že Forte je vlastne malá Kia Stinger, pretože od nej preberá niektoré štylistické črty. Po technickej stránke však tieto dve autá nemajú spoločné vôbec nič.

Vo Forte je motor uložený vpredu naprieč a roztáča predné kolesá. Pre Ameriku Kia avizuje jediný agregát, a to atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 2,0 litra, dosahujúci výkon 110 kW (150 k) a najvyšší krútiaci moment 179 Nm.

Konštruktéri použili prepracovaný systém variabilného časovania ventilov. Vďaka nemu je motor schopný plynulo meniť klasický Ottov a Atkinsonov pracovný cyklus. 

Pri nízkom zaťažení ostávajú nasávacie ventily otvorené aj na začiatku kompresného zdvihu. Časť vzduchu sa tým pádom vráti do sacieho potrubia a piest spotrebuje pri zdvihu menej energie. Spotreba paliva má byť v konečnom dôsledku nižšia. Podľa americkej metodiky merania si Forte v priemere vypýta 6,7 litra benzínu na sto kilometrov. 

Dvojliter môžete kombinovať so šesťstupňovou manuálnou alebo s bezstupňovou prevodovkou CVT, ktorá pochádza z vlastného vývoja. Škoda, že podobný motor nemá európsky cee’d.

Aj kabína sa nesie v športovom duchu. Palubná doska je nízka, ale osempalcový dotykový displej multimediálneho systému trčí do priestoru, aby bol bližšie k zornému poľu šoféra. Výrobca špeciálne upriamuje pozornosť na predné sedadlá - vraj ponúkajú veľa pohodlia aj na dlhých cestách.

Aby Kia upriamila pozornosť na nový sedan Forte, pri premiére na detroitskom autosalóne zverejnila vtipné video. Novinku v ňom prirovnáva k Lamborghini Aventador, pričom pozornosť upriamuje na počet dverí, vnútorný priestor a výbavu. Pochopiteľne, taliansky "konkurent" odišiel z tohto duelu porazený.

Pre Forte je k dispozícii napríklad bezdrôtové nabíjanie telefónu, audiosystém Harman Kardon s výkonom 320 W, adaptívny tempomat, sledovanie takzvaných mŕtvych uhlov,...