Peugeot 05 2019 1140x190
Thumb 31t Thumb 34t Thumb 33t Thumb 32t Thumb 35t Thumb 36t Thumb 37t Thumb 38t Thumb 39t Thumb 40t Thumb 41t Thumb 42t Thumb 43t Thumb 44t Thumb 45t

Kia Stinger GTS má vylepšený pohon 4x4 a driftovací jazdný mód

Z limitovanej edície vznikne iba 800 kusov, určených pre Severnú Ameriku.

Kia po čase opäť rozvírila diskusiu o svojej vlajkovej lodi. Na autosalóne v americkom New Yorku práve debutuje Stinger GTS. Špeciálna limitovaná edícia, z ktorej vznikne 800 exemplárov, sa pýši žiarivým oranžovým lakom karosérie. Všimnúť si môžete aj rôzne doplnky vyrobené z uhlíkových vlákien. Ide napríklad o kryty vonkajších spätných zrkadiel, lem masky chladiča alebo falošné výduchy na kapote.

Ani úpravy interiéru nie sú nijak zásadné. Kožené čalúnenie dopĺňa veniec volantu a lakťová opierka medzi prednými sedadlami, čalúnené Alcantarou. Strop je potiahnutý semišom. K štandardnej výbave patrí bezdrôtové nabíjanie smartfónu či audiosystém Harman/Kardon s výkonom 720 wattov.

Pri všetkej úcte, toto sú najmenej zaujímavé úpravy. Podstatnejšie zmeny sa týkajú techniky. Začnime tým, že pod kapotou pracuje 3,3-litrový prepĺňaný benzínový šesťvalec, pochádzajúci zo Stingeru GT. Motor dosahuje výkon 272 kW (370 k) a spolupracuje s osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou.

Krútiaci moment 509 Nm prúdi na všetky štyri kolesá prostredníctvom vylepšeného pohonu D-AWD. Jeho súčasťou je mechanický zadný diferenciál s obmedzeným preklzom. V kombinácii s kompletne preladenou elektronikou je Stinger GTS zábavnejší a dokáže driftovať. 

Základné prerozdelenie krútiaceho momentu medzi nápravy sa líši v závislosti od zvoleného jazdného režimu. V móde Comfort smeruje na zadné kolesá šesťdesiat percent sily motora, v športovom osemdesiat a v driftovacom až sto. Pri driftovaní vám bude nápomocná elektronika i prevodovka, ktorá nepreradí, ani keď otáčky atakujú obmedzovač.

Zostáva veriť, že Kia časom ponúkne systém D-AWD aj v Európe. Bola by škoda, použiť ho iba pre limitovanú 800-kusovú sériu. Na záver dodajme, že Kia Stinger GTS je dostupná aj s pohonom iba zadných kolies. Predaj v Severnej Amerike odštartuje v najbližších týždňoch. Cena 44 000 dolárov (v prepočte 38 900 eur) sa vzťahuje na dvojkolku, štvorkolka vyjde na 46 500 dolárov (41 100 eur).