191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb kiastonic predobokr 47 Thumb kiastonic budik 93 Thumb kiastonic detail 94 Thumb kiastonic koleso 30 Thumb kiastonic koleso 32 Thumb kiastonic motor 73 Thumb kiastonic predobokl 25 Thumb kiastonic predok 53 Thumb kiastonic radenie 84 Thumb kiastonic sign 26 Thumb kiastonic sedpred 02 Thumb kiastonic sedzad 17 Thumb kiastonic sign 28 Thumb kiastonic svetzad 43 Thumb kiastonic zadobokl 03 Thumb kiastonic volant 81 Thumb kiastonic zadobokr 30 Thumb kiastonic zadok 48

Kia Stonic 1.6 CRDi: Moderný crossover so spoľahlivým dieslom

Ani Kia nemôže chýbať medzi malými crossovermi.

V Európa sa predalo v minulom roku približne 1,1 milióna malých crossoverov a do troch rokov sa pravdepodobne tento počet hravo dostane cez hranicu dvoch miliónov. Je stále na dlhú diskusiu, prečo to tak je. Trošku vyššie sedenie dáva mnohým lepší pocit z jazdy, do vyššieho auta sa pohodlnejšie nastupuje, vzpriamenejšie sedenie je menej náročné ma dĺžku, čiže z rovnakého rázvoru sa dá v niektorých prípadoch vyčariť viac miesta pre kolená zadných cestujúcich. Vyššia karoséria dáva často mylný pocit, že je z nej lepší výhľad. Nie je to celkom pravda, pretože nízke premety, ktoré sú bližšie k autu zaniknú skôr a nevidíme ich vôbec.

Palubná doska je takmer zhodná s tou v Riu. Každý vodič sa tu rýchlo zorientuje. Krása je niekedy ukrytá v jednoduchosti.

Vyššia karoséria má väčší odpor vzduchu. rastie spotreba i hmotnosť. Crossover má obyčajne väčšie a ťažšie kolesá s drahšími pneumatikami, väčšia neodpružená hmotnosť zhoršuje jazdné vlastnosti. Naopak crossovery majú obyčajne hlbší batožinový priestor s väčším objemom. Obyčajné malé auto je racionálne, crossover útočí viac na emócie. Škoda, že automobilky tento trend zneužívajú, namiesto kombi verzií malých áut ponúkajú oplastované crossovery za vyššiu cenu.

Predné sedadlá sú pohodlné, ale nie príliš športové. Vzadu je dosť miesta, oproti malému autu pribudlo pár centimetrov.

Kia postavila malý crossover veľmi pragmaticky. Aby mal spoločný základ s Riom, nebol príliš drahý, ale modernejší a atraktívnejší. Kia úplne logicky rezignovala na pohon štyroch kolies, ktorý by aj tak tvoril iba zlomok z predaných malých crossoverov. Kia má s podobnými autami bohaté skúsenosti, má v ponuke aj Soul a Niro. Fantáziu dizajnérov obmedzovala iba platforma spoločná s Riom. Stonic sa s ním vyrába na jednej linke v Južnej v Kórei, hoci je vyvinutý špeciálne pre Európu. Stonic mal premiéru v septembri 2017 na autosalóne vo Frankfurte. Pevná moderná karoséria z vysokopevnostnej ocele má navyše aj lepené spoje, tlmiče pruženia majú kvapalinové dorazy. Hoci je rázvor i predný previs zhodný s Riom, vypuklé blatníky Stonic rozšírili, najväčší rozdiel je vo výške, Stonic má o sedem centimetrov viac.

Sedemnásťpalcové pneumatiky s 55-percentným profilom sú primerane komfortné.

Vo vnútri sú prakticky oba modely zhodné, takmer rovnaká je aj palubná doska. Pocit pohodlia sa nedá objektívne zmerať, ale i pár centimetrov cítiť. V Stonicu je predné sedadlo vyššie od zeme oproti Riu o tri centimetre, vodič má nižšie kolená a lepšie podopreté stehná. Aj vzadu pribudlo pár centimetrov, ale užšími dverami horšie nastupuje. Batožinový priestor má objem 332 litrov. Pod kapotu sa dostal osvedčený a spoľahlivý turbodiesel 1.6 CRDi (77,2 x 84,5 mm) s výkonom 110 koní (81 kW) a krútiacim momentom 260 Nm. Ešte stále nemá selektívnu katalytickú likvidáciu oxidov dusíka, je teda konštrukčne jednoduchší. Znáša nízke otáčky bez akýchkoľvek prejavov nepríjemného dunenia a pripadal nám pružnejší, ako vo väčších modeloch koncernu. I keď 260 Nm nie je špičková hodnota krútiaceho momentu pri objeme 1,6 litra, na auto s hmotnosťou 1180 kg tu stačí s rezervou. Na diaľnici má štvorvalec na šestke pri rýchlosti 130 km/h 2620 otáčok a spotrebu necelých šesť litrov. Odpor vzduchu vyššej karosérie sa empaticky prejavuje na spotrebe. Kým pri priemernej rýchlosti 110 až 120 km/h je pod 5,5 litra nafty, od tejto hranice stúpa strmšie. V každom prípade je na väčšie diaľničné presuny naftový motor ideálny.

Technické parametre
motor 1,6 CRDi DCT
zdvihový objem [cm3] 1582
výkon [kW/k] 81/110
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 260
pri otáčkach [1/min] 1750-2750
maximálna rýchlosť [km/h] 175
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 11,3
nameraná spotreba [l/100 km] 5,3
objem batož. priestoru [l] 332/1135
cena modelu od [€] 17.790
pohotovostná hmotnosť [kg] 1255
rozmery d/v/š [mm] 4140/1760/1505
rázvor náprav [mm] 2580
pneumatiky 205/55 R17
objem palivovej nádrže [l] 45

Kúpiť, či nekúpiť?

Je potešujúce, že Kia nerezignovala na štvorvalcový diesel v relatívne malom aute. Kto netýra auto na príliš krátkych trasách, ten bude s týmto naftovým motorom spokojný.