Conti france sk 1140x86

Kodiaq je príliš lacný, SEAT má na Škodu ťažké srdce

Španieli nie sú spokojní s cenovou politikou Škody, ani s tým, že SEATy sa vyrábajú v Česku.

Hoci verejnosť zatiaľ nepozná ceny novej Škody Kodiaq, z materského koncernu Volkswagen už zaznela kritika, že sú nasadené príliš nízko. "Môže to ohroziť niektoré koncernové značky," citoval kritikov týždenník Škodovácky odborár.

Podnikové noviny reportovali stretnutie Svetovej a Európskej rady koncernu Volkswagen, ktoré sa začiatkom septembra uskutočnilo v španielskom Martorelli. Na pretras prišla najmä značka SEAT. Ekonomicky sa jej v ostatnom čase darí, ale Španieli majú ťažké srdce na svojich českých kolegov.

Zatiaľ čo produkcia SEATov Toledo a Ateca beží v Česku, Španieli bojujú s nedostatočným vyťažením domáceho závodu SEAT Martorell. Približne 400 zamestnancov je nadbytočných, pripomenul Škodovácky odborár. Naopak, Škoda musí často siahať po agentúrnych pracovníkoch, ktorými dopĺňa kmeňových zamestnancov.

Podľa predsedu podnikovej rady VW, Bernda Osternloha, sú Toledo a Ateca spoločné projekty so Škodou, preto výroba prebieha v jednom spoločnom závode. Vedenie koncernu vyberá vhodnú fabriku na základe ekonomickej výhodnosti a dostupnosti subdodávateľov. 

Napríklad o možnosť vyrábať dvojičky SEAT Ateca/Škoda Kodiaq bojoval český závod Škoda Auto Kvasiny práve so španielskym Martorellom. 

Španieli v internom súboji koncernu Volkswagen argumentovali najmä lepšou infraštruktúrou. V prospech Kvasín údajne rozhodli dobré skúsenosti s českými zamestnancami a nižšie mzdy. Kvasiny ekonomicky podliezli aj koncernové fabriky v Bratislave či poľskej Poznani. 

Dá sa očakávať, že práve SEAT je najväčším kritikom cien Kodiaqa. Pravdepodobne sa príliš blížia technicky spriaznenému, ale menšiemu SUV SEAT Ateca.

Škoda sa v rámci koncernu najnovšie uchádza aj o možnosť sériovo vyrábať manuálnu prevodovku MQ282. "Pre závod Vrchlabí nutne potrebujeme druhý produkt, ktorý zaistí stabilitu a zamestnanosť vo fabrike," povedal Jaroslav Povšík, predseda odborov v Škoda Auto.

Vo Vrchlabí aktuálne vyrábajú dvojspojkovú prevodovku DQ200. Štart výroby nového produktu by si vyžiadal investície vo výške 150 miliónov eur.