Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 51j Thumb 54j Thumb 52j Thumb 53j Thumb 55j

Koncept Yuntu naznačuje dizajn budúcich Jeepov

Hranaté základné tvary budú pre Jeep charakteristické aj v nasledujúcich rokoch.

Dnes už prakticky neexistuje automobilka, ktorá by nemala v hľadáčiku najľudnatejšiu krajinu sveta. Dopyt Číňanov po nových autách vlani opäť stúpol a obchodníci predali bezmála 24 miliónov osobných a ľahkých úžitkových vozidiel.

Už však neplatí, že Číňania kúpia všetko, čo má na kapote logo európskej alebo americkej automobilky. Svetoví výrobcovia sa musia prispôsobiť najväčšiemu automobilovému trhu na svete, prípadne špeciálne preň navrhnúť samostatné modely.

Presne to je prípad Jeepu Yuntu (v preklade "mrak"). Na autosalóne v Šanghaji sa verejnosti predstavil koncept, ale onedlho z neho vzíde sériové sedemmiestne SUV, určené pre čínsky trh.

Skrátka neprídu ani ostatní priaznivci legendárnej americkej značky. Yuntu totiž zároveň prezentuje nový dizajnový jazyk. Viac či menej sa ním inšpirujú všetky budúce Jeepy.

Ako vidno na fotografiách, škatuľovitý základný tvar karosérie a hranaté blatníky naďalej zostanú základným rozpoznávacím znakom Jeepu. To isté môžeme povedať o maske chladiča s vertikálnymi obdĺžnikmi. Prvý Jeep Willys ich mal deväť, dnes je registrovanou obchodnou značkou maska so siedmimi otvormi.

Na "gril" nadväzujú tenké diódové svetlá, pričom podobné nájdeme aj vzadu. Hladké bočné línie nenarúšajú ani kľučky, ktoré sa nachádzajú tesne pod hranou bočných okien.

Stačí jeden dotyk, aby sa pár bočných dverí otvoril ako skriňa - predné klasicky, zadné proti smeru jazdy. Pohodlnému nastupovaniu pritom nebránia ani stredné B stĺpiky.

V kabíne Jeep odhaľuje svoju digitálnu budúcnosť. Na to, aby sme zrátali všetky displeje roztrúsené po vnútornom priestore, nám nestačia ani prsty dvoch rúk. Displejov je totiž jedenásť. Plus niekoľko dotykových plôch, ktoré nahradili konvenčné tlačidlá a otočné ovládače.

Dizajnéri efektne skombinovali lesklé displeje s matným drevom, dekorujúcim palubnú dosku, výplne dverí aj sedadlá.

Techniku prototypu nám Američania odprezentovali veľmi stručne. Údajne ide o plug-in hybrid, kombinujúci benzín a elektrinu. Batérie je možné dobíjať aj bezdrôtovo, teda automobil stačí postaviť na indukčnú plochu a ostatné zariadi elektromagnetická indukcia.

Podľa čínskych médií Jeep Yuntu zdieľa podvozkový základ so sériovým modelom Cherokee.