Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb koniec suv autozurnal.com  2 Thumb koniec suv autozurnal.com  1 Thumb koniec suv autozurnal.com  3

Koniec SUV mánie v Nemecku? Politici ich chcú obmedziť!

SUV autá sú na vrchole popularity. Automobilky sa stále predbiehajú a vypĺňajú aj najmenšie medzery na trhu, len aby priniesli nové SUV a crossover modely. Okrem tradičných SUV tu máme SUV kupé, crossover kupé a ďalšie modifikácie zvýšených moderných áut, po ktorých ľudia idú ako pes po kosti. Nezabúdajme však, že žijeme v dobe, ktorá sa vyznačuje taktiež emisnou nálepkou a práve SUV sa do "krámu" až tak nehodia... Koniec SUV mánie chcú niektoré politické strany v Nemecku.

Na jednej strane máme ekologické záujmy a neustály boj proti spaľovacím motorom, na strane druhej je móda SUV áut na vrchole a ľudia si ich kupujú, aj keď ich nepotrebujú. Je logické, že SUV autá sú oproti svojim nižším a tradičným bratom užranejšie, ťažšie a vypúšťajú viac emisií. Čo teda s tým?

Potencionálne otvorený boj proti SUV

Z Nemecka sa ozývajú čoraz silnejšie hlasy v "boji" proti SUV autám. Podľa novín Der Spiegel, Sociálno demokratická strana SPD, Strana zelených a ľavicové strany sa spojili v boji proti obľubeným SUV autám. Jeden politik dokonca pomenoval SUVčká ako "kompletne premotorované tanky". Ak sa pozriete na autá, ako napr BMW X5 M, tak ich potenciál vystihol veľmi presne.

Ľavicová politička Ingrid Remmers dokonca tvrdí, že obmedzenie až zákaz SUV áut by pomohol chrániť životné prostredie pred nadmernými emisiami. Spoločným úsilím chcú rôznymi metódami obmedziť predaj zvýšených áut. Medzi jednu z nich patrí aj prísnejšie apelovanie na Európsku úniu a na výrazné zníženie (prakticky hraničiace s nezmyslom) flotilových emisií, ktoré však už sú v platnosti.

Premotorované tanky. Aj takto pôsobia na nemeckých politikov veľké luxusné SUV.

Ďalšou metódou môže byť hra s daňami. Na jednej strane by mohli byť "klasické" autá s ekologickou nálepkou pre firemných zákazníkov daňovo zvýhodnené. Druhé riešenie počíta s "SUV daňou". Každý, kto by mal veľké a ekologicky nevhodné SUV, by platil daň za každý km jazdy s takýmto autom. Minister Winfried Hermann, člen Strany zelených, hovorí: "Ak veľa jazdíte a produkujete veľa skleníkových plynov, musíte platiť viac". Pre zaujímavosť, v Nemecku je viac ako 80 % SUV áut registrovaných na firmy.

Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Ak by tieto návrhy v budúcnosti prešli, išlo by o podobný krok, ako vyhlásiť otvorenú finančnú vojnu nielen proti užívateľom a majiteľom SUV áut, ale aj proti vlastným automobilkám. Len si spomeňte, koľko SUV majú a ako dobre sa predávajú vyššie autá domácich značiek BMW, Audi, Mercedes-Benz a VW.

Zdroj: Der Spiegel, CarBuzz