191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb img 6743 Thumb 2m Thumb  dsc5456 Thumb fullsizeoutput 17d8 Thumb fullsizeoutput 181b Thumb fullsizeoutput 181d Thumb fullsizeoutput 1823 Thumb ch2 Thumb ch4 Thumb ch7 Thumb ch9 Thumb img 6696 Thumb sk hu hr Thumb sk au sl hr

Ktorá trasa do Chorvátska je rýchlejšia a lacnejšia?

Vlani Maďari dokončili dôležitú rýchlostnú cestu M86 z Csornej do Szombathely, ktorá citeľne zrýchľuje prejazd maďarskou trasou do Chorvátska a zvyšuje komfort cestovania na juh. Pred nastávajúcou dovolenkovou sezónou bude preto témou, ktorá trasa z Bratislavy do Chorvátska je dnes rýchlejšia, a súčasne lacnejšia? Preto sme s kolegami vyrazili obomi smermi a naživo ich porovnali.

Keďže porovnanie sme vyrábali v reálnom čase aj pre Motoring, obomi smermi sme vyštartovali súčasne. Moderátora, resp. moderátorov sprevádzalo po každej trase kameramanské auto. A aby sme do výroby priniesli aj trochu nádychu leta, za partnera testu sme si vybrali značku Ford, najmä kvôli testu legendy - Ford Mustang Convertible 5.0 V8.

Maďarská trasa

Na prejazd po novej rýchlostnej ceste M85 a M86 smerom na Csornu a Szombathely je od 1.1. 2017 potrebná diaľničná známka. Maďari začiatkom roka upravili zoznam spoplatnených úsekov a všetky tie, na ktorých diaľničnú známku nepotrebujete je stále menej. Kompletne všetky nájdete na tejto adrese: http://nemzetiutdij.hu/files/document/document/168/hd_brosura_SLO.pdf

Prvú príležitosť na zakúpenie maďarskej diaľničnej známky máte na hraničnom priechode Rajka, kde ale za 10-dňovú známku zaplatíte o 3 eura viac (13 eur) než na prvej maďarskej čerpacej stanici (10 eur). Preto odporúčam zastaviť hneď na prvej maďarskej pumpe po prekročení hranice. Prvých 60 km smerom na Gyor absolvujete po diaľnici a potom na začiatku obchvatu Gyoru zídete prvou odbočkou na rýchlostnú cestu M85. Tá neskôr automaticky nadväzuje na rýchlostnú cestu M86, čo znamená, že až po Szombathely dnes už idete po veľmi komfortnej dvojprúdovej ceste, ktorá je pohodlná ako diaľnica, len s obmedzenou rýchlosťou na 110 km/h. Keď si ale nastavíte tempomat na 120 km/h, budete v pohode. Nové úseky trasy pokračujú aj za Szombathely. Rýchlostnú cestu síce vystrieda klasická dvojprúdovka, ale úplne nová a široká, s kvalitným povrchom. Navyše Maďari z bezpečnostných dôvodov poriadne vyčistili a rozšírili priestor za krajnicou, aby vodiči jazdiaci v noci cez tento úsek včas vedeli spozorovať lesnú zver, ktorá si to namieri k ceste. Nová dvojprúdovka obchádza oba kopcovité úseky so serpentínami, na ktorých v minulosti kamióny vlečúce sa do kopca často brzdili osobné autá. Čiže aj pokračovanie maďarskej trasy na juh je už dnes komfortnejšie a plynulejšie než kedykoľvek predtým. Aj vďaka tomu, že momentálne na nej nestretnete žiadnu rozkopávku.

Chorváti si uvedomujú, že pre problémy v iných krajinách sú na koni a opäť zvýšili ceny v reštauračných zariadeniach. Okrem iného išla hore aj káva.

Na vstup do Chorvátska odporúčam potom využiť starý hraničný priechod Goričan, ktorý väčšinou býva prázdny. Počas nášho porovnania stáli predo mnou len 3 autá a zdržal som sa 6 minút, zatiaľ čo na diaľničnom hraničnom priechode ukazovala navigácia na telefóne s aktuálnou dopravnou situáciou celkom slušnú kolónu v podobe dlhého červeného hadíka. Chorváti na všetkých hraničných priechodoch poctivo kontrolujú doklady cez počítač, čo sme zažili nielen my, ale aj kolegovia. Takže pokiaľ nedôjde k nejakej dohode v rámci Európskej únie o zjemnení kontrol na vonkajších hraniciach Schengenu aspoň počas hlavnej letnej sezóny, na vstupe aj výstupe z Chorvátska treba počítať s dlhšími čakacími dobami. Preto bude kľúčové, ktorý hraničný priechod si vyberiete.

Najviac si nechajú zaplatiť za diaľničné známky Slovinci. Najmä v pomere k prejdeným diaľničným kilometrom.

Rakúska trasa

Doposiaľ najviac preferovaná trasa medzi obyvateľmi západného Slovenska a motoristami prechádzajúcimi cez Bratislavu bola diaľničná trasa cez Rakúsko a Slovinsko. Zároveň je to ale aj najdrahšia cesta. K rakúskej 10-dňovej (8,90 eura) alebo dvojmesačnej (25, 90 eura) diaľničnej známke si musíte pripočítať ďalších 15 eur za týždennú slovinskú známku. Pokiaľ niekto ide k moru na dlhšie ako týždeň, rovno musí počítať s 30 eurami za známku na celý mesiac. Problémom tejto trasy sú mnohé rýchlostné obmedzenia na rakúskej strane, ale aj viaceré spomalenia až na 50 km/h kvôli rekonštrukcii ciest na slovinskej strane, ktoré vodiča veľmi unavujú. A to nehovorím ešte o komplikáciách, ktoré môžu nastať pre vyššiu hustotu premávky na rakúskych diaľniciach počas leta. Maďarská rýchlostná cesta je väčšinou takmer prázdna. Chýbajú jej ale odpočívadlá.

Veľmi atraktívnou formou ubytovania, pohodlnou a príjemnou najmä pre rodiny sa stali mobilné domčeky v kempoch. My sme konkrétne navštívili kemp Straško na ostreve Pag. Domčeky sa odlišujú podľa typu a vybavenia. Väčšinou majú dve spálne, každú s vlastným sociálnym zariadením a v strede kuchyknu s jedálenským kútom.

Resumé

Za miesto stretnutia oboch posádok sme si zvolili odpočívadlo Draganič za križovatkou pri Zagrebe, kde sa obe trasy stretávajú. Maďarská posádka dorazila do cieľa ako prvá, ale s minimálnym náskokom dvoch minút. Takže náš test ukázal, že za ideálnych podmienok, teda bez výraznejšieho zdržania z akýchkoľvek dôvodov sú obe trasy časovo porovnateľné. Finančne je na tom citeľne lepšie maďarská trasa. Cez Maďarsko sme po miesto stretnutia najazdili 406 km, rakúska posádka mala na tachometri 445 km aj s krátkou obchádzkou. Obe posádky pritom dodržiavali predpísané maximálne povolené rýchlosti aj rovnaký čas prestávok.

Celkové poplatky za diaľnice trasa cez Maďarsko trasa cez Rakúsko/Slovinsko
týždenná dovolenka 10 € 23,90 €
10-dňová dovolenka 10 € 38,90 €
dvojtýždňová dovolenka 15 € 47,80 €

 

Diaľničné známky 2-mesačná mesačná 10-dňová 7-dňová
Rakúsko 25,90 €   8,90 €  
Slovinsko   30 €   15 €
Maďarsko   15 € 10 €