Continental 2018 oktober 1140x86
Thumb img 1944 Thumb img 1946 Thumb img 1947 Thumb img 1945 Thumb img 1948 Thumb img 1949 Thumb img 1950 Thumb  cm13831 Thumb  cm14078 Thumb  cm14160 Thumb 1v Thumb 3v Thumb 2v Thumb 4v Thumb 5v Thumb 6v Thumb 7v Thumb 8v Thumb 9v Thumb 10v Thumb 11v Thumb 12v

Kúpite si auto z Vietnamu? Má taliansky dizajn a staršiu techniku BMW

Na parížskom autosalóne debutuje značka VinFast. Presadiť sa chce luxusnými modelmi, ktoré majú nemeckú techniku a vzhľad odobrený vietnamským ľudom.

Prakticky každý parížsky, frankfurtský alebo ženevský autosalón uvedie na svetlo sveta úplne novú automobilku. Nové značky zväčša pochádzajú z Ázie a hýria sebavedomím. Nie každá však veľkolepé plány dokáže splniť. Spomeňte si napríklad na čínsky Qoros a jeho neúspešnú snahu presadiť sa v Európe.

V Paríži sme aktuálne spoznali automobilku VinFast. Pochádza z Vietnamu a je súčasťou obrovského koncernu VinGroup. Vlastní ho Phạm Nhật Vượng - historicky prvý vietnamsky miliardár a najbohatší muž v krajine. Päťdesiatročný rodák z Hanoja študoval v Moskve a kariéru odštartoval na susednej Ukrajine, výrobou sušených potravín. Dnes patrí medzi významných developerov, vlastní sieť dovolenkových rezortov, zábavných parkov, vyrába nábytok, obchoduje s elektronikou, potravinami,...

Phạm Nhật Vượng si vysníval vznik prvej vietnamskej automobilky. Niežeby sa autá vo Vietname doteraz nevyrábali. Po tom, čo miestna vláda zaviedla vysoké dovozné clá, zahraničné značky ako Chevrolet, FIAT, Ford alebo Hyundai boli nútené, spojiť sa s domácimi firmami a postaviť fabriky priamo na území Vietnamu. V opačnom prípade by na najrýchlejšie sa rozvíjajúcom trhu v južnej Ázii neuspeli.

Ešte pred rokom neexistovalo nič, iba plán postaviť automobilku a na to vyčlenená suma 3,5 miliardy amerických dolárov. Zatiaľ čo stavbári v meste Hai Phong začali budovať továreň s ročnou kapacitou 250.000 áut, manažéri zháňali technickú podporu. Pochopenie našli u značky BMW a ďalších významných hráčov v automobilovom priemysle, ako Magna Steyr či AVL.

Neznáma automobilová značka z Vietnamu zároveň oslovila tri slávne talianske dizajnérske štúdiá. Pininfarina, ItalDesign Giugiaro a Zagato mali za úlohu vypracovať prvotné návrhy pre nový sedan vyššej strednej triedy a luxusné SUV. Vplyvný Phạm Nhật Vượng následne zorganizoval celonárodné hlasovanie, v ktorom si Vietnamci vybrali najsympatickejší dizajn. Najviac hlasov získali skice štúdia Pininfarina.

Výsledok približne 12 mesiacov trvajúcej snahy slávnostne odhalila úradujúca Miss Vietnam a s ňou britský futbalista David Beckham.

Sedan VinFast Lux A2.0 vznikol na báze minulej generácie BMW radu 5 (F10). SUV nesie názov Lux SA2.0 a využíva technický základ z predchádzajúceho BMW X5 (F15). Obe prvotiny značky VinFast poháňa prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom 2,0 litra, spriahnutý s osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou ZF.

Motor v útrobách sedanu dosahuje výkon 130 kW (177 k) a roztáča zadné kolesá. Do SUV sa bude montovať silnejšia verzia dvojlitra (170 kW/231 k), pričom zákazník si môže vybrať medzi pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies.

Dizajn je v oboch prípadoch veľmi extravagantný. Ak sa na autá zadívate z profilu a všimnete si bočné okná alebo blatníky, objavíte spoločné črty s "bavorákmi". Vietnamci na autosalóne nedovolili nedočkavým novinárom, posadiť sa za volant. Mohli iba nahliadnuť do vnútra, skrz otvorené dvere. V interiéri dominuje veľký - zvislo orientovaný - dotykový displej. Ďalšia veľká obrazovka sa nachádza na prístrojovom paneli. Nechýba výrazné náladové podsvietenie či trochu umelohmotne pôsobiaca imitácia dreva.

Kvalitu spracovania zatiaľ hodnotiť nemožno, pretože v Paríži debutujú predprodukčné kusy. Uplynie ešte niekoľko mesiacov, kým fabriku na severe Vietnamu opustia prvé sériové autá. Predaj na domácom trhu odštartuje až v septembri budúceho roka. VinFast zatiaľ nebuduje vlastnú predajnú sieť. Automobilka sa dohodla s konkurenciou a svoje modely ponúkne v rámci dílerskej siete Chevrolet.

"Šum" okolo VinFastu je v Paríži veľký. Organizácia AutoBest mu dokonca venovala ocenenie "A Star is Born". "Čo dokázala značka VinFast, je mimoriadne," skonštatoval Dan Vardie, šéf organizácie AutoBest. "Za dvanásť mesiacov vyvinula dva modely a postavila nový moderný závod. Ešte pôsobivejšie je, že vďaka plánom a očakávaniam značky VinFast sa z Vietnamu stáva krajina s medzinárodným automobilovým priemyslom. Sme radi, že môžeme úspechy VinFastu oceniť trofejou "A Star is Born". Ide o novú kategóriu v rámci ocenení AutoBest," dodal Dan Vardie.

VinFast sa chce presadiť na domácom i medzinárodnom trhu. Predaj v Európe zatiaľ nebol potvrdený, ani vyvrátený. Vietnamci plánujú v budúcnosti rozšíriť svoje portfólio o elektromobily a ďalšie typy vozidiel.