Vw golf 03 2020 1140x190 golf
Thumb 1l Thumb 3l 650x424 Thumb 63707 large 3l Thumb 63700 large 1111l Thumb 63699 large 1l

Lada chce vyrábať pekné autá. Začne sedanom Vesta

Oficiálna počítačová skica Lady 2180 Vesta potvrdzuje slová nového šéfdizajnéra ruskej značky, Steveho Mattina. Brit, ktorý v minulosti kreslil Mercedesy i Volvá, chce Ladám dodať vlastný vizuálny charakter. Jeho prvým dielom bola štúdia crossoveru XRAY. Práve týmto prototypom sa Mattin inšpiroval pri návrhu nového kompaktného sedanu Vesta, nástupcu dosluhujúcej Priory.

Nápadné sú strieborné prvky v prednom nárazníku, ktorých tvar pripomína písmeno X. K poznávacím znakom nových modelov Lada budú patriť aj výrazné prelisy nad blatníkmi. Počítačové skice zväčša autá vykresľujú v lepšom svetle než je realita. Veríme, že Lada nesklame.

Premiéra nástupcu Priory je naplánovaná na záver budúceho roka. O niekoľko mesiacov neskôr, teda až v roku 2016, ponuku doplní hatchback. Pôvodne avizované kombi podľa najnovších správ nebude, pretože by konkurovalo existujúcej Lade Largus.

Výbava auta má byť nanajvýš moderná. Chýbať nebudú airbagy, stabilizačný, ani multimediálny a navigačný systém s dotykovým displejom či výstupom na prístrojovom paneli. Napokon, toto všetko už ponúka aj nedávno modernizovaná Priora. Šoféri od Vesty očakávajú najmä lepšie jazdné vlastnosti, kvalitnejšie odhlučnenie a komfort.

Polemiky sa vedú nad pôvodom platformy modelu Vesta. Renault nedávno vyhlásil, že nové Lady (okrem iného aj dva crossovery) vzniknú na osvedčenom podvozku B0, ktorý predtým využívali Dacie. Ruské médiá v súvislosti s Vestou hovoria o originálnom podvozku Lada B, navrhnutom v Togliatti.

Pod kapotou novinky by sa mali objaviť dva zážihové štvorvalce. Základnú jedna-šestku dodá Renault, pričom k dispozícii bude aj verzia s meničovou automatickou prevodovkou. Vrcholom v ponuke má byť jedna-osmička, pochádzajúca z vlastného vývoja. V prípade väčšieho agregátu poznáme aj predbežnú hodnotu výkonu – 92 kW (125 k).

3l

Steve Mattin chce Ladám dodať vlastnú charakteristickú tvár. Inšpiráciou pre päťdesiatnika narodeného v britskom Bedforde je príbeh Petra Schreyera, ktorý svojimi krivkami výrazne pomohol značke Kia k lepšiemu imidžu. Mattin v rokoch 2003 až 2005 participoval na líniách Mercedesov S, SL, SLK, ML, GL či ikonického SLR McLaren. Neskôr pre Volvo nakreslil rodinu S60/V60/XC60. V pozadí je koncept Lada XRAY, prvýkrát predstavený na moskovskom autosalóne v roku 2012. Z jeho tvarov budú čerpať všetky nové Lady.