Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb 2l Thumb 1l Thumb 3l Thumb 4l Thumb 5l

Lada Granta Cross mieri do výroby

Zatiaľ nie je jasné, či nástupca Kaliny Cross bude dostupný aj v Európe.

Myšlienku jednoduchého malého hatchbacku alebo kombi v Rusku stelesňuje Lada Kalina. Okrem nej však najväčší domáci výrobca automobilov AvtoVAZ ponúka aj malý sedan a liftback. Sú postavené na rovnakom technickom základe, ale vystupujú ako samostatný modelový rad Granta.

Rusi svoje najmenšie a najdostupnejšie modely nedávno podrobili omladzovacej kúre a urobili s nimi poriadok. Názov Kalina zanikol a hatchback, kombi, sedan i liftback po novom nesú názov Granta.

Pri pohľade zvonku ich spoznáte podľa zjednotených predných partií s dominantným motívom písmena X. Svetelná technika využíva jednoduchú parabolu a žiarovky typu H7. Trochu luxusnejší nádych autu dodávajú bočné smerovky integrované do vonkajších spätných zrkadiel. Vzadu pribudol akurát štylizovaný chrómovaný nápis "Lada".

V závese za klasickými karosárskymi verziami, prichádza crossover Lada Granta Cross. Technicky vychádza z kombi, má však oplastovanú karosériu a upravený podvozok. Svetlá výška stúpla z pôvodných 160 na 183 milimetrov.

Pod kapotou nájdeme atmosférickú benzínovú jedna-šestku, vybavenú viacbodovým vstrekovaním paliva. Slabšia verzia s dvojventilovou technikou dosahuje výkon 64 kW (87 k), silnejšia má štyri ventily na valec a výkon 78 kW (106 k). Motor je spriahnutý s päťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo s päťstupňovým robotizovaným ústrojenstvom a roztáča výhradne predné kolesá.

Lada spustí výrobu Granty Cross v lete. Či sa modelový rad Granta dostane do Európy, je zatiaľ neisté. Materský Renault totiž nechce, aby Lada na západe konkurovala Dacii.