Mercedes 3 2020 1140x190 autozurnal
Thumb 1l Thumb 2l Thumb 4l Thumb 3l Thumb 5l Thumb xcode 1 Thumb xcode 2 Thumb xcode 3 Thumb xcode 4 Thumb xcode 5 Thumb xcode 6 Thumb xcode interior Thumb xcode sketch Thumb 006 vesta cross sedan Thumb 007 vesta cross sedan Thumb 029 vesta cross sedan Thumb 034 vesta cross sedan Thumb 002 vesta cross sedan Thumb 002 xray cross Thumb xray cross 002 Thumb xray cross 001 Thumb xray cross 003 Thumb lada xray cross s3 Thumb lada xray cross s5 Thumb lada xray cross s4 Thumb 011 vesta sport Thumb lada vesta sport s3 Thumb lada vesta sport s2 Thumb lada vesta sport s1 Thumb lada vesta sport s5 Thumb lada vesta sport s4 Thumb lada xray sport s2 Thumb lada xray sport s1 Thumb lada xray sport s3 Thumb lada xray sport s4 Thumb lada xray sport s5

Lada ukázala koncept Xcode v plnej kráse a ďalšie štyri prototypy

V Moskve otvorili medzinárodný autosalón a domáca Lada naň priviezla až päť nových konceptov. 

Značka Lada oslavuje päťdesiate narodeniny a domáci autosalón v Moskve poňala vo veľkom štýle. Má najväčšiu expozíciu zo všetkých, na ktorej stojí 18 automobilov. Šesť z nich sú štúdie, pričom päť je úplne nových.

Bezpochyby najväčšiu pozornosť v Moskve púta Lada Xcode Concept. Vízia kompaktného crossoveru nadväzuje na aktuálny dizajnový štýl značky, ktorý vymyslel Brit Steve Mattin. Písmeno X dominuje nielen v názve auta, ale aj na jeho karosérii. Nájdeme ho na maske chladiča, v diódových predných svetlometoch i po bokoch auta.

Zadné stĺpiky s integrovanými kľučkami dverí nám majú pripomínať žraločie plutvy. V interiéri je dominantným prvkom desaťpalcový dotykový displej multimediálneho a navigačného systému Lada Connect. Ide o novú platformu, ktorá ponúkne možnosť, individuálne si do systému doinštalovať externé aplikácie.

Rozmery novinky, ani detaily o technike výrobca neprezradil. Uviedol iba to, že pod kapotou pracuje benzínový turbomotor spriahnutý s automatickou prevodovkou, ktorá prenáša krútiaci moment na všetky štyri kolesá.

Xcode okrem iného predznamenáva to, čo sa v budúcnosti objaví v sériových modeloch značky Lada. Napríklad adaptívny tempomat, automatický parkovací systém pre pozdĺžne i kolmé státie, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel alebo systém núdzového automatického brzdenia.

Lada o budúcnosti samotného prototypu Xcode nehovorí, ruské médiá však avizujú, že do dvoch rokov z neho vznikne sériový crossover, postavený na technickom základe Dacie Duster.

Ďalšie štyri nové koncepty predstavené na moskovskom autosalóne sú derivátmi sériových áut.

Lada Vesta Cross Sedan je po Volve S60 Cross Country druhým sedanom, schopným pohybovať sa aj v ľahšom teréne. Vesta totiž dostala vyššiu svetlú výšku, upravené nárazníky a plastové lemy blatníkov. Technika vrátane pohonu predných kolies sa zrejme nezmenila, pretože výrobca ju nespomína.

Podobné úpravy ako Ladu Vesta Cross, zdobia aj malý crossover Xray Cross. Tiež sa dočkal plastového "brnenia", avšak technika sa pravdepodobne nemení.

Dva prototypy vzišli z športového oddelenia Lada Sport. Ich úlohou je pripomenúť celkom úspešné pôsobenie značky Lada v seriáli majstrovstiev sveta v pretekoch cestovných vozidiel (WTCC). Ruskej stajni aktuálne v pohári konštruktérov patrí tretia priečka.

Pri tejto príležitosti vznikla Lada Vesta Sport a Xray Sport. V oboch prípadoch ide najmä o úpravy dizajnu a interiéru. V ňom sa objavili karbónové doplnky a čalúnenie alcantarou.