Mitsubishi 1140x190
Thumb 3l Thumb 1l Thumb 3l Thumb 2l Thumb 4l Thumb 5l Thumb 6l Thumb 7l Thumb 8l Thumb 9l Thumb 10l Thumb 11l Thumb 12l Thumb 14l Thumb 13l Thumb 15l Thumb 16l Thumb 17l Thumb 18l Thumb 19l Thumb 20l

Lada XRAY oficiálne: crossover na podvozku Sandera pôjde aj na západ

Po sedane Vesta je XRAY druhý model ruskej automobilky, postavený v spolupráci so značkou Renault. Dizajn vznikal pod taktovkou britského dizajnéra Steveho Mattina.

AvtoVaz zverejnil prvé oficiálne obrázky malého crossoveru Lada XRAY. Ruská novinka síce zatiaľ nemá oplastovanú karosériu, vyššia svetlá výška jej však nechýba. Ponuku v priebehu budúceho roka doplní verzia Cross, ktorá okrem plastových doplnkov ponúkne aj pohon všetkých štyroch kolies.

Základom novinky je spoločná podvozková platforma aliancie Renault-Nissan, nesúca označenie B0. Ruské médiá XRAY prirovnávajú najmä k Sanderu Stepway, ktoré na miestnom trhu vystupuje pod značkou Renault a nový crossover s ním zdieľa časť techniky.

Lada je v porovnaní so Sanderom o 84 milimetrov dlhšia a má o symbolické tri milimetre dlhší rázvor osí kolies (rozmery 4164 x 1764 x 1570 mm, rázvor 2592 mm). Batožinový priestor pojme v základnom usporiadaní 324 litrov, po sklopení zadných operadiel 770.

AvtoVaz na teraz uverejnil iba fotografie exteriéru. Obrázok interiéru, ktorý nájdete v našej galérii, pochádza z prototypu. Tvary palubnej dosky síce ostanú rovnaké, ale vzhľad materiálov môže byť iný.

Sériová výroba začne v Togliatti 15. decembra tohto roku. Aktuálne z liniek schádza takzvaná overovacia 180-kusová séria, určená pre testovanie. Predaj na domácom trhu odštartuje vo februári, v Európe najskôr koncom budúceho roka. Variant Cross príde neskôr.

Vo výbave novinky nechýbajú airbagy, stabilizačný systém, diódové denné svietenie, indikátor tlaku v pneumatikách, ani multimediálny systém alebo cúvacia kamera. 

Lada XRAY v nasledujúcich mesiacoch podstúpi crash-testy nezávislého inštitútu Euro NCAP. AvtoVaz si trúfa najmenej na tri hviezdičky z piatich. Sesterské Sandero síce získalo štyri hviezdy, no bolo testované podľa staršej metodiky.

Výrobca sa v prípade sedanu Vesta pýši pozinkovanou karosériou. Rovnakého ošetrenia by sa mal dočkať aj XRAY, čo môže byť jeden z podstatných argumentov v boji o zákazníka.

Pod kapotou crossoveru môžu pracovať tri rôzne atmosférické zážihové štvorvalce. Jedna-šestka (78 kW/106 k) a jedna-osmička (90 kW/123 k) pochádzajú z pôvodného ruského vývoja. K dispozícii bude aj motor Renault-Nissan 1,6 16V (84 kW/114 k), ktorý poznáme z Dacií.