Hyundai 2019 02 1140x190
Thumb 20190201 140015 Thumb img 6406 Thumb img 6363 Thumb img 6347 Thumb img 6415 Thumb img 6456

Ladu Xray zastavili Francúzi

O budúcnosti Lady a dovoze modelov, ktoré nie sú v Európe oficiálne dostupné, sme sa rozprávali s Jurajom Petrom, predajcom áut značky Lada v Galante.

Prečo sa v Európe nepredáva crossover Lada Xray?

Xray využíva kompletný podvozkový základ z Dacie Sandero Stepway. Materský Renault rozhodol, že do Európy ju nepustí, aby si tieto dve autá zbytočne nekonkurovali.

Aké dlhé sú čakacie lehoty na Vestu, ak si objednám auto, ktoré nie je na sklade?

Skupina zákazníkov, ktorá sa zaujíma o Ladu, väčšinou nie je ochotná čakať. Ľudia chcú auto hneď a preto berú to, čo je k dispozícii. Snažím sa urobiť si zásoby podľa toho, o akú výbavu a farbu majú zákazníci najväčší záujem. Ak objednáme auto do výroby, čaká sa naň zhruba dva až tri mesiace.

Aká je dostupnosť náhradných dielov na Vestu?

Na originálne diely z továrne sa čaká približne dva týždne. Niektoré časti, napríklad okná, vieme zohnať aj rýchlejšie keď je to potrebné, z druhovýroby. Ak ide o opravu auta po havárii, tak vieme promtne objednať diely a kým sa vybavia papierovačky s poisťovňou, máme ich k dispozícii. Centrálny sklad dielov pre Slovensko sa nachádza v Košiciach. Je dobre zásobený, ale občas sa môže stať, že nejaká súčiastka práve chýba. Sklad pre Európu je v Česku.

Dá sa na Slovensko doviezť a legálne prihlásiť Lada z ruského trhu? Napríklad spomínaný Xray?

Dá sa to. Máme Xray, ktorý je predaný zákazníkovi a oficiálne prihlásený na Slovensku. Doviezli sme napríklad aj Ladu 4x4 Bronto. Homologáciu si robíme sami, čo samozrejme niečo stojí. Preto nevieme dodržať cenu platnú pre ruský trh, ani sa k nej priblížiť. Napriek tomu máme zákazníkov, ktorí chcú autá z ruského trhu a my ich vieme legálne postaviť na značky.

Koľko stojí takto individuálne ovezená Lada Xray?

Cena začína od 14 500 eur s tým, že vo výbave sú základné veci, ako klimatizácia, elektricky ovládané okná, palubný počítač alebo rádio. Rátame s tým, že to nebude masovka. Kto také auto chce, môže si ho kúpiť. Lada 4x4 Bronto vychádza na 18 500 eur. Pripravujeme aj dovoz Vesty Sport.

Príde na slovenský trh modernizovaná Granta?

Zatiaľ sa oficiálne nechystá, pretože opäť hrozí konkurencia s Daciou. Osobne si myslím, že do budúcnosti to Francúzi neudržia a pustia Grantu aj na západ.

Má Lada Vesta pozinkovanú karosériu?

Áno, karoséria je kompletne obojstranne pozinkovaná. Na Veste výrobca nepredpisuje ani vystriekanie dutín. Lada 4x4 pozinkovaná nie je a tam sa s nástrekom dutín v servisnom pláne počíta každý rok.