Peugeot 09 2019 suv 1140x190px
Thumb pohon 4x4 v zime letne gumy na snehu driveit.sk 1 1170x610 Thumb pohon 4x4 v zime letne gumy na snehu driveit.sk 3 Thumb pohon 4x4 v zime letne gumy na snehu driveit.sk 2

Letné gumy na snehu nefungujú ani s pohonom 4x4. Tu je dôkaz

Určite poznáte aspoň jedného človeka, ktorý pohon všetkých 4 kolies zamieňa s "nesmrteľnosťou" a 100 % trakciou za každého počasia. Má predsa 4x4, a to je v zime najviac... Bohužiaľ, ide o pomerne rozšírený mýtus. Pohon všetkých kolies je určite výhodou, nie je však všemohúci. A keď k tomu pridáte letné gumy na snehu, porazí ho aj obyčajná predokolka so zimným obutím.

Prečítajte si tiež:
Test zimných pneumatík 2019. Barum tromfol cenových konkurentov


A práve tento pokus spravili chlapi z TyreReviews vo Fínsku. Zobrali dve BMW X1, z ktorých jedno malo pohon 4x4 a letné gumy, to druhé zase "iba" pohon predných kolies, avšak obuté zimné pneumatiky. Ako sa obe autá na snehu správali? Pozrite si video nižšie v článku, stojí za to.

Zimné pneumatiky sú na snehu povinnosťou

Zimné pneu na predokolke BMW X1 boli Goodyear UltraGrip Performance, štvorkolka obúvala skvelé, avšak letné pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3. Nasledovali jazdné skúšky, ktoré pozostávali z testov trakcie, brzdných skúšok, nechýbal vyhýbací manéver a handling na zasneženom okruhu. Letné pneumatiky na snehu nemali šancu, darmo boli obuté na aute s pohonom 4x4. Nedajte sa preto oklamať, pohon 4x4 funguje, ale zimné gumy na snehu potrebujete tak či tak. Rozdiel je vážne priepastný a na videu zreteľný. Ak vás niekto bude presviedčať, že v zime na snehu stačí 4x4 a letné gumy, ukážte mu toto video. Samozrejme iná situácia by bola na vode alebo suchu, ale toto nie je témou tohto článku. Ak sa však chystáte aspoň raz vyraziť na zasnežené cesty a nechcete byť nemilo prekvapený, pohon xDrive, Quattro atď. nestačí. Potrebujete aj zimné gumy.

Letné gumy na snehu nefungujú

Začína to nedostatočnou trakciou, kedy majú letné gumy na snehu problém 4x4 BMW X1 vôbec rozpohybovať. Brzdná dráha z rýchlosti 50 km/h je oveľa dlhšia, o rozbehu do kopca škoda hovoriť. Áno, všeobecne na vode a na suchu zimné gumy v podstate nepotrebujete. Stačí však trochu snehu (a ten aspoň na pár dní príde), a zastavíte premávku aj v bratislavskom kopci, ako minulého roku jedna pani na letných gumách, ktorej to jednoducho nešlo. 30 minútová kolóna na svete, darmo mala 4x4 Suzuki SX4.


Letné gumy na snehu mali samozrejme problém s vyhýbacím manévrom a na zasneženom okruhu bolo BMW X1 s pohonom 4x4 a letnými gumami takmer nepoužiteľné. Myslím, že povedané bolo veľa, viac ako tisíc slov však poslúži priložené video. Ak by ste predsa v zime neprezuli, na suchu problém nemáte, na vode je to diskutabilné, no na snehu, zákernej poľadovici a ľade ste skončili...