Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb dynamic es300h sonictitanium 0014 390596 Thumb 2019 lexus es300h tech 37 596661 Thumb detail es300h sonictitanium 0005 137644 Thumb 2019 lexus es300h int 09 206784 Thumb detail es300h sonictitanium 0006 264113 Thumb detail es300h sonictitanium 0007 580596 Thumb detail es300h sonictitanium 0010 422676 Thumb dynamic es300h sonictitanium 0004 485976 Thumb dynamic es300h sonictitanium 0018 427184

Lexus ES: Zaujme tichom, komfortom a luxusným priestorom

Lexus končí na európskom trhu so sedanom GS a celoplošne ho nahrádza novým modelom ES, ktorý prichádza z USA.

Zo strednej triedy sa tak Lexus posúva do vyššej strednej triedy, čomu zodpovedajú aj rozmery auta. V porovnaní s predchodcom je novinka o 65 mm dlhšia, o 5 nižšia a 45 mm širšia. Rozšíril sa aj rozchod kolies (vpredu o 10 mm a vzadu 37 mm), čo cítiť na jazdných vlastnostiach a stabilite auta, rovnako ako dlhší rázvor o 50 mm.

Lexus ES je postavený na novej platforme GA-K, ktorá má poskytovať predovšetkým tuhý základ výborne ladenému podvozku. Po technickej stránke ide o súrodenca Toyoty Camry, v porovnaní s ktorou sa odlišuje len jedným detailom. Výstužou v zadnej časti kabíny, za zadnými sedadlami, čiže Lexus je o málinko torzne tuhší než Toyota. Inak sú obe autá navlas identické. Okrem dizajnu samozrejme.

Základom skvelých jazdných vlastností modelu ES je nová, ľahká a tuhá platforma GA-K, ktorú zdieľa s Toyotou Camry.

Lexus ES si technickým základom Camry nevypomáha prvýkrát. Už prvá generácia vychádzala z legendy Toyoty, keď Lexus vstupoval na americký trh, dvomi modelmi súčasne.

Dizajnovo novinka nasleduje smer, ktorým sa vydala vlajková loď LS. To znamená, že línia strechy pozvoľne klesá v štýle kupé. Trochu ma ale rušia priveľmi dlhé previsy vpredu aj vzadu. Hoci musím povedať, že naživo pôsobia podstatne lepšie než na snímkach. V závislosti pre ktorú výbavu sa rozhodnete, na výber budú dve prevedenia dizajnu. Štandardné, menej vyšperkované s trochu zvláštnou rebrovanou maskou chladiča, cez ktorú veľmi presvitá plastový nosník, na ktorom sú uchytené parkovacie senzory aj ŠPZ. Podľa mňa to vôbec nevyzerá esteticky. Druhou alternatívou je F-Sport, s vyplnenou „ihličkovou“ štruktúrou, ktorá vyzerá dynamickejšie. Zaujímavým detailom zvonka je ešte zadný spojler akoby vychádzajúci z veka batožinového priestoru. Keď si ho ale podrobne začnete študovať z viacerých strán zistíte, že je to vlastne samostatne uchytený diel. Celkovo bude Lexus ES na výber až v šiestich výbavách - Elegance, Prestiege, Prestiege Top, Luxury, F-Sport a F-Sport Top. Zaujímavosťou je, že športová výbava F-Sport v oboch prípadoch vychádza lacnejšie než Luxury.

Dizajn interiéru sa nesie v duchu vlajkovej lode ES. Komfort sedenia, odluhčnenie a priestor pre nohy vzadu patrí medzi najlepšie v segmente.

Podobne ako Toyota Camry aj Lexus ES sa bude pre náš trh dodávať len v jednej verzii, teda s jednou motorizáciou, označenou ako 300 h. Každému je zrejme jasné, že ide o hybrid, ako Lexus a Toyota zvyknú v poslednej dobe zdôrazňovať - samo nabíjateľný. Samozrejme ide o hybrid najnovšej generácie pre stredne veľké autá, s kompaktnejším a výkonnejším elektromotorom, menšou batériou a úplne novým generátorom. Základ tvorí atmosferický štvorvalec objemu 2,5-litra (131 kW/ 178 k, pracujúci v atkynsonovom cykle, ktorý sa chváli termodynamickou účinnosťou až 40%. Sekunduje mu elektromotor výkonu 88 kW/120 k a výkon celej sústavy je 160 kW/218 k. Na zošliapnutie plynu auto reaguje bleskovou odozvou motora aj prevodovky. V tejto oblasti Toyota a Lexus citeľne zapracovali na svojich hybridných modeloch. Doslova ide úplne inak za plynom ako GS a oveľa viac a efektívnejšie viete v aute využívať elektrinu. Len mi trochu prekáža, že pokiaľ ide o motor, nemáte na výber, čo je dosť nezvyčajná situácia v prémiovom segmente. K dispozícii je len hybrid, teda jedna výkonová verzia, jeden pohon, jedna prevodovka. Priznám sa, že na bežné plachtenie výkon motora úplne postačuje, ale sú situácie, kedy od auta tejto kategórie, navyše s tak brilantne naladeným podvozkom by som čakal viac.

Tým sa dostávam k jednej z najsilnejších stránok novinky a jednej z najväčších zmien v porovnaní s modelom GS, ktorý nahrádza - a tým je prechod zo zadného náhonu na predný a vyladenie podvozka. Medzi novinármi zaznelo, že väčšina majiteľov Lexusov túto zmenu v podstate ani nepostrehne, pretože prednosti zadného náhonu GS málokedy umožňoval využiť. Zároveň klasická limuzína GS nebolo auto, ktoré by vás inšpirovalo k driftovaniu. Zadný náhon mal v podstate zmysel len v prípade vyslovene športovej verzie GS F. Prechod na predný náhon ale vodiči rozhodne postrehnú minimálne na Slovensku. Pretože úplne inak sa im bude s autom pohýnať v zime na klzkom povrchu a na snehu. Modely IS a GS mali v zime obrovský problém s ľahkou zadnou časťou bez trakcie. Nový model s pohonom prednej nápravy, nad ktorou je spaľovací motor aj elektromotor bude dosahovať citeľne lepšiu trakciu poháňanej nápravy. A už len pre toto zmena zo zadného na predný náhon má veľký význam. Výborné sú aj reakcie ostrého riadenia a celkovo stabilita podvozka. Z auta cítiť v zákrutách jeho tuhosť, ale súčasne až lahodnú mäkkosť pruženia. Testovali sme dve verzie - luxusnú so štandardným podvozkom, ktorý má ale tlmiče vybavené hydraulickými dorazmi a potom F-Sport s adaptívnymi tlmičmi. Oba sú vynikajúce, ale pokiaľ sa aj s týmto typom auta radi zveziete svižnejšie, určite by som išiel do F- -Sport. V športovom režime lepšie kontroluje karosériu na limite je jazda s týmto podvozkom istejšia, suverénnejšia.

Prioritou Lexus ES je maximálny komfort a pohodlie pre posádku, nielen vpredu, ale aj na zadných sedadlách, do ktorých sa viete ponoriť ako v luxusnej limuzíne LS. Veľkorysá je ponuka miesta pre nohy, ale dostatok vzduchu si zachováva aj nad hlavou, napriek v štýle kupé klesajúcej línii strechy. Navyše, pre väčšie pohodlie majú zadné operadlá nastaviteľný sklon v rozsahu 8%.

O pohodlie predných pasažierov sa zase starajú sedačky nastaviteľné v 12-tich smeroch. V porovnaní s predchodcom GS sme si s kolegom všimli väčší rozsah nastavenia volantu v pozdĺžnom smere aj na výšku. V závislosti od toho, pre ktorú verziu sa rozhodnete, či F Sport alebo ostatné, predné sedadlá majú viac alebo menej výraznú bočnú oporu. V oboch prípadoch sú ale veľmi pohodlné na každodenné jazdenie, ale súčasne dobre držia telo pri svižnejšej jazde. Nie náhodou ich inžinieri vyvíjali celé 3 roky. A ešte jednu vec musím pochváliť, vo veľkom rozsahu na dĺžku nastaviteľné sedadlo spolujazdca, ktorý sa vie odsunúť až do stredu vozidla a vychutnať si tak luxusný priestor pre nohy. Ideál pre urastených šéfom firiem, ktorí neradi sedávajú vzadu.

Neodmysliteľnou súčasťou komfortu je aj odhlučnenie. Nový Lexus ES je na pomery triedy až extrémne tichý. Inžinieri automobilky dlho hľadali materiály, ktoré by lepšie pohlcovali hluk. Hľadali miesta v karosérii, ktoré treba viac vyplniť izolačnými hmotami a špeciálne akustické uchytenie majú obe nápravy, aby sa do interiéru prenášalo čo najmenej vibrácii. Motor napríklad v interiéri počuť až vo vyslovene vysokých otáčkach, pretože od konštrukcie auta je odizolovaný štyrmi aktívnymi silentblokmi. A takto by som mohol pokračovať. Jednoducho, nový Lexus ES je jedno veľmi príjemné manažérske auto, ktorého prioritou je posádku hýčkať a pôsobiť až antistresovo, čo sa mu aj darí.

motor 2.5 VVT-i
zdvihový objem [cm3] 2487
výkon [kW/k] 131/178
pri otáčkach [1/min] 5700
krútiaci moment [Nm] 221
pri otáčkach [1/min] 3600-5200
celko. výkon sústavy [kW/k] 160/218
prevodovka eCVT
maximálna rýchlosť [km/h] 180
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,9
palivová spotreba [l/100 km] 5,3
pohotovostná hmotnosť [kg] 1680-1740