191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb lexus rx historia autozurnal Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 3 Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 1 Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 2 Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 4 Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 6 Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 8 Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 7 Thumb lexus rx prve luxusne suv historia autozurnal.com 9 Thumb toyota harrier Thumb lexus rx 2020 autozurnal.com Thumb rx450h 2020 fsport Thumb 2020 lexusrx450hl

Lexus RX bolo prvé luxusné SUV značky. Aký je jeho príbeh?

V ponuke ho majú zvučné značky ako Lamborghini, Porsche a Maserati. Luxusné SUV je znamením našej doby. Priekopníkom segmentu je práve Lexus RX. Pripomeňme si jeho príbeh.

Prečítajte si tiež: 
Fakty a zaujímavosti o hybridnom pohone Toyota 4. generácie

Lexus RX
Bol marec 1993. Toyota RAV4, prvé kompaktné SUV v histórii, sa mala dostať do predaja až o pár mesiacov a Japonci už kreslili návrhy na ďalšie prelomové auto – prvé luxusné SUV. O rok neskôr vedenie Toyoty schválilo projekt, a tak sa začal odvíjať príbeh Lexusu RX. Hlavným dizajnérom vozidla bol Makoto Oshima, ktorý sa predtým podieľal na návrhu Lexusu LS 400. Výsledkom jeho práce bolo 4,6-metrové auto so siluetou pripomínajúcou kombi s vyšším podvozkom, výrazným dizajnom a ostrejšími krivkami. 

Dvojča Toyoty Harrier

Vozidlo bolo postavené na platforme sedanu vyššej strednej triedy Camry, priestranné a komfortné. Ako sa patrí na luxusné SUV, bolo skvelo vybavené – k štandardu patrila automatická klimatizáca, elektricky ovládané okná a zrkadlá, štyri airbagy, z toho dva bočné. Vyššie verzie využívali satelitnú navigáciu alebo audiosystém s reproduktormi JBL.

Auto debutovalo koncom roku 1997 v Japonsku – pod názvom Toyota Harrier. Luxusná značka v tom čase na domácom trhu neexistovala a všetky modely,  dnes známe ako Lexus, tu predávali pod značkou materskej Toyoty. Názov modelu pochádzal z anglického názvu dravého vtáka kane, ktorý jedného z dizajnérov uchvátil ľahkosťou pohybu v ťažkom teréne a štíhlym vzhľadom. Presne také malo byť aj nové auto, a preto sa na prednej maske objavil emblém so siluetou vtáka.

Lexus RX
Do USA – jedného z kľúčových trhov pre Lexus – sa nový model dostal začiatkom roku 1998, rok po debute prototypu označeného ako SLV (Sport Luxury Vehicle). Tentoraz už auto dostalo definitívny názov RX, čo znamená Radiant Crossover, čiže žiarivý crossover. Model  RX skutočne postretla žiarivá budúcnosť – z auta sa stal hit a najpopulárnejší model značky Lexus. Podnietil aj konkurenčné značky, aby sa pustili do návrhov vlastných luxusných SUV. Ako pohon pre prvú generáciu  Lexusu RX poslúžil benzínový V6 motor s objemom 3 l, preto aj model dostal označenie  RX 300. V ponuke bol s pohonom predných alebo všetkých kolies prostredníctvom automatickej prevodovky.  Toyotu Harrier predávali aj s menším motorom R4.

Prvé luxusné SUV s hybridným pohonom

Druhá generácia modelu Lexus RX sa objavila v roku 2003. V Japonsku ju stále ponúkali ako Toyotu Harrier. Vozidlo sa predĺžilo a rozšírilo, malo dlhší rázvor, ale zachovalo si pôvodnú svetlú výšku. Získala tiež bohatšie vybavenie - 8 airbagov, medzi ktorými boli aj kolenné  a bočné airbagy. V Japonsku tento model ako prvý dostal systém aktívnej bezpečnosti Pre-Collision System s radarom. Úrad USA pre bezpečnosť cestnej premávky udelil RX v nárazových testoch 5 hviezdičiek.

Prečítajte si tiež: 
Ako sa lakujú luxusné autá? Postup prezrádza Lexus

Lexus RX luxusne SUV
V roku 2005 sa Lexus RX stal prvým luxusným autom s hybridným pohonom. Pod kapotou mal  šesťvalec s objemom 3,3 l. S klasickou jednotkou boli spriahnuté dva elektromotory, jeden nad prednou nápravou, ktorú poháňal V-šestkou, a v zadnej časti pracoval druhý elektromotor. Auto bolo v skutočnosti hybridom s inovatívnym pohonom 4x4. Takto nakonfigurované vozidlo zrýchlilo na 100 km/h za 7,3 sekúnd a dokonca reprezentovalo značku Lexus na vytrvalostných pretekoch Nürburgring 24H. RX bol k dispozícii aj s benzínovým motorom V6 v troch verziách podľa výkonu pohonnej jednotky - RX 300, RX 330 a RX 350. Hybridná verzia dostala označenie 400h. Model sa tešil veľkej popularite.

Lexus RX so silnejším hybridom

Tretia generácia Lexusu RX sa dostala na trh v roku 2008. Nový RX bol väčší v každom z troch rozmerov, bol postavený na novej modulárnej platforme a jeho karoséria získala úplne nový dizajn v súlade s novou filozofiou Lexus L-finesse. Auto bolo prvýkrát v Japonsku dostupné pod názvom RX.

Prečítajte si tiež: 
Spoznajte všetky kabriolety Lexus

Lexus RX mk3
Vozidlo opäť dostalo hybridný pohon - s elektromotormi spriahnutý motor V6 s objemom 3,5 l a celkový výkon systému  299 koní. Takýto výsledok bol porovnateľný  s výkonom klasického motora V8 s objemom 4,5 litra, preto dostal tento RX označenie 450h. Okrem neho sa pod kapotu dostali aj motory R4 2.7 a V6 3.5. Vo výbave luxusného SUV pribudli nové prvky, napríklad posilňovač riadenia alebo HUD displej.

Prvýkrát s turbom

Súčasná generácia Lexusu RX mala premiéru v roku 2015 v New Yorku. Dizajn nového SUV bol dynamickejší vďaka výraznejšej vretenovitej čelnej maske, ktorá mu dodáva drsnejší výraz. Vozidlo opäť predĺžili a dostalo hybridný pohon. Tentoraz vidlicový šesťvalec s objemom 3,5 litra s hospodárnym elektromotorom a celkovým výkonom  313 kW/426 k. K ponuke pribudla aj nová verzia RX 200t s 2.0 l zážihovým turbomotorom (238 kW/324 k).

Lexus RX 2019
SUV má aj balíček bezpečnostných systémov Lexus Safety Sytem+ a v kabíne laserom vyrezávané drevené prvky. Koncom roku 2017 predstavil Lexus model RX v úplne novej verzii L, predĺženej o 11 cm, ktorá ponúka tretí rad sedadiel. 

Ešte inteligentnejší

Najnovší facelift Lexusu RX priniesol mnohé vylepšenia. Jazdné vlastnosti vylepšila tuhšia karoséria a prepracovaný podvozok. Auto dostalo celý rad nových systémov, nové nastavenie posilňovača riadenia a aktívneho asistenta pri zákrutách (ACA), ktorý potláča nedotáčavosť pri zošliapnutí plynového pedálu v strede zákruty. Nový RX je vybavený celosvetovo prvým systémom adaptivneho ovládania diaľkových svetiel  (AHS) typu BladeScan, ktorý synchronizuje obracanie zrkadiel  so zapínáním a vypínáním LED svetlometov a osvetľuje aj miesta ťažko zasiahnuteľné bežnými diaľkovými svetlami (napríklad krajnice). Umožňuje tak vodičovi skôr si všimnúť chodcov a dopravné značky bez oslňovania vodičov v protismere.

Lexus RX facelift
Zmeny sa dotkli aj multimédií. Technológia konektivity so smartfónmi zahŕňa Apple CarPlay a AndroidAuto, vrátane variantu použitia  dotykového displeja alebo touchpadu.Ovládanie hlasom je možné prostredníctvom telefónov a funkcií Apple Siri alebo Google Assistant.