Conti summer19 vykon sk 1140x86
Thumb lexus rx l 2 Thumb lexus rx l 1 Thumb lexus rx Thumb lexusrx450h Thumb lexus rx 350l release Thumb lexus rx 2020 ratings 1024x674 Thumb lexus rx 2020 style 1024x683

Lexus RX dostane novú fazónu

Súčasná generácia stredne veľkého SUV luxusnej japonskej značky debutovala na autosalóne v NewYorku pred 3 rokmi a tam zrejme predstavia aj jej modernizovanú verziu. 

Podľa portálu Just Auto sa RX novou fazónou vzhľadovo priblíži menšiemu modelu NX, ktorý vylepšili v roku 2017 a celkom novému modelu Lexus UX, ktorý debutoval pred rokom. Môže to znamenať, že charakteristická čelná maska tvaru presýpacích hodín bude menej výrazná, viac integrovaná do karosérie a zmení sa aj tvar reflektorov.

Pozorovatelia odhadujú pomerne skorý príchod úplne nového modelu Lexus RX. Jeho piata generácia by sa mohla dostať do výroby na jeseň 2021. Vozidlo by malo spočinúť na úplne novej modulárnej podlahovej plošine GA-K a existovať ako súčasný model v dvoch verziách – štandardnej a predĺženej s tretím radom sedadiel. Podľa predpovedí by medzi poháňacími jednotkami nemali chýbať plug-in hybridná ani rýdzo elektrická sústava. Tak ako aktuálny model aj jeho nástupcu budú zrejme vyrábať v Japonsku a Kanade.

Bolo by prirodzené, aby sa produkcia nového modelu sústredila v Severnej Amerike. Športovo-úžitkové vozidlá sa tam totiž tešia obrovskej obľube a jej zodpovedá aj odbyt, najmä v USA. Veľký záujem je o Lexus RX aj v Európe, kde je druhým najpredávanejším modelom značky, tesne po menšom NX. Nová fazóna vozidla Lexus RX aj premiéra jeho piatej generácie budú pre trh s luxusnými SUV nepochybne významnými udalosťami.

Štvrtá generácia luxusného SUV má mierne zväčšené vonkajšie rozmery 4.890 x 1.895 x 1.690 mm (verzia RX L 5.000 x 1.895 x 1.700 mm) aj rázvor náprav 2.790 mm. Karosériou hranatých tvarov pripomína zväčšeninu nedávno predstaveného menšieho modelu Lexus NX s charakteristickým prvkom všetkých nových modelov značky - agresívne tvarovanou vretenovitou čelnou maskou, ktorá mu dodáva drsný výraz. Okrem masky chladiča sa oň postarali aj diódové denné svetlá tvaru L.

Existujú z neho 2 základné verzie – RX 350 a RX 450h. Prvú poháňa osvedčený 3.5 l V6 zážihový motor výkonu 221 kW/300 k, ktorého krútiaci moment sa prenáša na všetky kolesá cez novú 8-stupňovú automatickú prevodovku. Druhým variantom je RX 450h s hybridnou poháňacou sústavou (tvorí ju tiež 3.5 l V6 spaľovací motor pracujúci podľa Atkinsonovho cyklu a 2 elektromotory) celkového výkonu 230 kW/313 k, ktorá spotrebuje 5,9 l paliva na 100 km, emituje 136 g CO2 na 1 km, autu udeľuje zrýchlenie 0-100 km/h za 8 s a najvyššiu rýchlosť 185 km/h. Obe verzie sú k dispozícii aj v prevedení F Sport, ktoré má na miesto 18-palcových až 20-palcové kolesá, aktívne stabilizátory zmenšujúce nakláňanie karosérie v zákrutách, ešte agresívnejší dizajn, perforovanou kožou potiahnutý športový volant s páčkami na manuálne ovládanie automatickej prevodovky.

V interiéri nájdete širokú stredovú konzolu, 12.3-palcovú obrazovku zábavného systému ovládaného tlačidlami a spínačmi na stredovom tuneli. Objednať si môžete farebný head-up displej (v zornom poli vodiča premieta okamžité jazdné parametre) a dve 11.6-palcové obrazovky zábavného systému montované v operadlách predných sedadiel pre cestujúcich vzadu. Za pozornosť tiež stojí nová príplatková panoramatická strecha a elektrické ovládanie aj vyhrievanie zadných sedadiel. K dispozícii je aj široká paleta asistenčných systémov zvyšujúcich bezpečnosť a pohodlie cestovania. Niektoré sú súčasťou základnej, iné príplatkovej výbavy.