Conti france sk 1140x86
Thumb 11111111l Thumb 1l Thumb 3l Thumb 4l Thumb 5l Thumb 6l Thumb 7l Thumb 8l Thumb 9l Thumb 10l Thumb 11l Thumb 12l

Lexus ukázal luxusný van, veľkosťou zodpovedá Multivanu

Päťmetrová dodávka môže byť štvor- alebo šesťmiestna. Lexus ju na teraz ponúkne iba v Ázii.

Luxusné auto už dávno nemá iba podobu limuzíny. Konzervatívnym trojpriestorovým sedanom zdatne konkurujú veľké vany. Ponúkajú viac miesta a pohodlnejšie nastupovanie. Medzi najznámejšie luxusné vany patria Volkswagen Multivan a Mercedes-Benz triedy V. Aktuálne prichádza nová konkurencia, Lexus totiž na autosalóne v čínskom Šanghaji predstavil model LM.

Prvé čo upúta, je obrovská vretenovitá maska chladiča. Vedľa nej sú aj "ľadvinky" na modernizovanom BMW radu 7 zanedbateľne malé. Medzi ďalšie dizajnové zaujímavosti patria B-stĺpiky zvýraznené chrómovanými lištami alebo opticky prepojené koncové svetlá. Zákazník si môže vybrať z dvoch konfigurácií kabíny. Najluxusnejšia je iba štvormiestna, k dispozícii však bude aj šesťmiestny variant. Päťmetrovou dĺžkou a trojmetrovým rázvorom sa Lexus LM vyrovná Volkswagenu Multivan.

Druhý (prípadne aj tretí) rad sedadiel od šoféra a spolujazdca oddeľuje masívna priečka. Jej súčasťou je 26-palcová obrazovka. Môžete si k nej pripojiť svoj smartfón či tablet a sledovať napríklad videá na YouTube. Súčasťou multimediálneho systému je 19 reproduktorov i prehrávač formátu Blu-ray. Úplne hore na priečke nájdeme decentné analógové hodiny, nižšie sa nachádza chladnička s objemom 14 litrov.

Zástupcovia značky zdôraznili, že najluxusnejšie sa sedí v druhom rade. Sedadlá sú vyplnené penou, ktorá telu vytvára optimálnu oporu pre dlhú jazdu, no pocitovo pripomína domácu sedaciu súpravu. Samozrejmosťou je možnosť, nastaviť si sedadlo v niekoľkých smeroch, využiť opierku na nohy, masážnu funkciu, vyhrievanie alebo ventiláciu.

Pozornejší si možno všimli, že Lexus LM nie je úplne nové auto. Ide o upravenú Toyotu Aphard, ktorá má sama o sebe povesť luxusného vanu. Japonci ju predávajú na domácom trhu, ale aj v Ománe, Rusku, na Srí Lanke alebo v Číne. Práve Čínu a celkovo Áziu má na muške aj Lexus. Predaj v ostatných kútoch sveta zatiaľ nebol potvrdený.

Ak ide o motory, tak v ponuke je atmosférický benzínový šesťvalec s objemom 3,5 litra (221 kW/300 k), spriahnutý s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Alternatívu predstavuje hybrid, kombinujúci benzínový štvorvalec 2,5 l a dva elektromotory. Jeho výkon však nepoznáme. Zákazník si môže vybrať medzi pohonom predných a všetkých štyroch kolies.