Peugeot 2018 11 1140x190
Thumb aeromobil 4 Thumb z2 Thumb z1

Lietajúci AeroMobil vystavovali v Číne

Na výstave China International Import Export v Šanghaji (CIIE) predstavili najnovší model - elektrické hybridné vozidlo 4.0 STOL (krátky vzlet a pristátie).

Na prestížnej CIIE bol jediným zástupcom novovznikajúceho segmentu lietajúcich vozidiel zo sveta. Okrem sa predstavil aj nový dizajn AeroMobilu nazvaný Sky Dragon, ktorý tvorcovia vytvorili exkluzívne pre čínsky trh. Výstava sa pre AeroMobil ukončila dôležitým aktom – podpisom dohody o spolupráci s luxusnou automobilovou firmou Baoneng Motor.

Celosvetová výstava CIIE, ktorá otvára čínsky trh svetu, vítala viac ako 3000 spoločností zo 130 krajín. Na ploche 30-tisíc metrov štvorcových tu vystavovali aj automobilové značky. „Toto veľkolepé podujatie v Šanghaji bolo pre nás ďalšou obrovskou príležitosťou predstaviť svetu dopravný prostriedok neďalekej budúcnosti. Čínsky trh mobility má pre nás potenciál, rýchlo sa rozrastá a inovuje. Do roku 2020 chce Čína postaviť päťsto nových letísk, ktoré majú slúžiť hlavne pre všeobecné letectvo (General Aviation),“ hovorí Juraj Vaculík, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti AeroMobil.

O AeroMobile informovali významné čínske denníky aj televízie. Denník China Dailyo ňom písal ako o highlighte výstavy. Mnohé ho opisovali ako lietajúce sci-fi auto zo Slovenska a radili ho do top 10 exponátov. Väčšina novinárov vyzdvihovala jeho schopnosť zmeniť sa na lietadlo len za tri minúty. Okrem toho sa v čínskych médiách písalo skvelých parametroch – predpokladaná dĺžka vzletovej dráhy je 595 metrov a letová výška je do 3000 metrov. V režime auto dosahuje maximálnu rýchlosť 160 kilometrov za hodinu a v režime lietadlo dokonca 260 kilometrov za hodinu. Jeho maximálna vzletová hmotnosť je 960kg. Novinári ho označovali ako hybridné vozidlo, ktoré je bezpečné, zostrojené z ultraľahkých materiálov a poháňané elektrickým systémom, ktorý pasažierom dopraje skutočnú slobodu pohybu. Slovenská inovatívna spoločnosť na výstavu nepriniesla len svoj najnovší model lietajúceho auta, ale aj úplne nový dizajn AeroMobilu s názvom Sky Dragon, ktorý bol navrhnutý výhradne pre čínsky trh. Tento koncept luxusného dvojmiestneho auta/lietadla v sebe spája elegantný dizajn, európske remeselné zručnosti, vynikajúci výkon a exkluzivitu. Pri jeho vytváraní sa spoločnosť inšpirovala najlepšími vlastnosťami a dizajnom modelu AeroMobil 4.0 STOL a nedávno uvedenému konceptu 5.0 (VTOL), ktorý bude využívať kolmý štart i pristávanie.

Dizajn AeroMobilu Sky Dragon sme predstavili výhradne pre CIIE. Čína bude aj naďalej jednou z najvplyvnejších ekonomík 21. storočia a bude mať pripravenú infraštruktúru pre inovatívne lietajúce vozidlá ako je to naše. Je totiž navrhnuté tak, aby vyhovovalo existujúcim reguláciám v oblasti cestnej a leteckej dopravy,“ hovorí Juraj Vaculík, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti AeroMobil. Názov Sky Dragon má symbolizovať silu oboch konceptov lietajúcich automobilov. Spája tie najmodernejšie technológie pre automobilový a letecký priemysel, ktoré vyvíja tím dizajnérov a inžinierov so skúsenosťami z popredných svetových spoločností. CIIE priniesla pre AeroMobil dôležitý krok. Spoločnosť totiž podpísala strategickú dohodu o spolupráci s čínskou firmou Baoneng Motor, majiteľom značky Qoros, ktorá patrí medzi luxusné čínske značky motorových vozidiel. „Naša spoločnosť sa zameriava na stratégiu rozvoja viacúčelových vozidiel. AeroMobil umožňuje spoločnosti Baoneng Motor vstúpiť do nového odvetvia osobných leteckých dopravných prostriedkov. Sme pripravení na zmeny na trhoch v oblasti mobility, ktoré kombinujú zdieľané, inteligentné a autonómne vozidlá. Očakávame, že vďaka AeroMobilu sa premávka presunie z 2D do 3D priestoru,“ hovorí Yao Zhenhua, prezident spoločnosti Baoneng Group.