Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px
Thumb man tour 3 edited 1 Thumb man tour 2 Thumb man tour 4 Thumb man tour Thumb man tour 5 Thumb man tour 6b Thumb man tour 7 Thumb man tour 8 Thumb man tour 9 Thumb man tour 10 Thumb man tour 11

MAN Tour 2016

Po výstavných premiérach na medzinárodnej scéne hannoverského veľtrhu IAA vyrazila flotila nových vozidiel TG na MAN Tour 2016 – okružnú jazdu po Európe. Turné noviniek cez desať krajín trvalo jeden a pol mesiaca.

Začalo 10. októbra 2016 v Nemecku a pokračovalo zastávkami v Rakúsku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku, Dánsku, Poľsku, Českej republike, odkiaľ záverečné etapy zaviedli roadshow na najvýchodnejší cíp trasy do Rumunska. Potom konvoj zamieril späť do Mníchova, kde sa akcia presne podľa časového harmonogramu skončila 25. novembra. Karavána MAN Tour 2016 absolvovala zhruba 12.000 kilometrov.

Časť vozidiel MAN Tour 2016 v hale G na brnianskom výstavisku.

V rámci európskeho turné prezentoval MAN vo vybraných cieľových mestách celkovo 14 truckov, pričom každý je charakteristickým produktom pre určitú oblasť prevádzky a všetky sú nositeľmi tohtoročných konštrukčných vylepšení. Zákazníci z Českej republiky aj zo Slovenska sa s novinkami stretli v areáli brnianskeho výstaviska. Komplexné poňatie prezentácií, interaktívny sprievodný program a skúšobné jazdy na trase dlhej 25 km – to všetko vytvorilo široký priestor, aby sa hostia mohli dôvernejšie zoznámiť s aktuálnou ponukou. Kolekcia vystavených a testovacích vozidiel zastupovala typické modely MAN pre diaľkovú kamiónovú dopravu, stavebný priemysel, distribúciu tovarov, komunálne služby, ale tiež pre hasičov aj na prepravu nadrozmerných alebo extrémne ťažkých nákladov a expozíciu doplnili dva autokary – MAN aj Neoplan. Prekvapením bola česko-slovenská premiéra nového ľahkého úžitkového modelového radu MAN TGE. V priebehu troch dní akcie sa zaregistrovalo celkove 1000 zákazníkov, hostí a novinárov. Podujatie v Brne zabezpečil česko-slovenský organizačný tím MAN s intenzívnou podporou desiatok predajcov a školiteľov efektívnej jazdy i vodičov ProfiDrive z Nemecka, ktorí s vozidlami absolvovali celé turné.

Ťahač s optimalizovanou hmotnosťou pre návesy s cisternou/silom: MAN TGS 18 420 4x2 BLS-TS (s kabínou L, 200 litrami paliva a vodičom má iba 6550 kg).

 „Máme za sebou úspešný rok, počas ktorého sme v Českej republike a na Slovensku odovzdali zákazníkom celkove 2300 nákladných vozidiel, a to je, myslím si, veľmi dobrý výsledok. Darilo sa nám aj v segmente zájazdových autobusov, kde so stovkou predaných vozidiel si MAN posilnil pozíciu na oboch trhoch,“ konštatoval na tlačovej konferencii Ing. Jochen Modl, MBA, konateľ spoločností MAN Truck & Bus Czech Republic a MAN Truck & Bus Slovakia.

Limitovaná 100-kusová séria PerformanceLine Edition so 471-kilowattovým motorom D38 sa od štandardného vyhotovenia odlišuje špecifickými prvkami na kabíne aj v interiéri prémiovej triedy.

Vozidlo pre službu v hasičských a záchranných zboroch je na podvozku TGL 8.220 4x2 BL s nadstavbou priamo z výroby.

Trojnápravový cestný ťahač TGX 33.580 6x4 BLS možno využiť na prepravy s plne zaťaženým návesom vysokými priemernými rýchlosťami, ale tiež v ťažkom transporte v súprave s celkovou hmotnosťou 120, resp. až 150 ton.

Tento rok MAN obmenil a inovoval ponuku svojich motorov, zaviedol do konštrukcie vozidiel novú prevodovku a vylepšil celý pohonný reťazec, elektronický systém obohatil niekoľkými novými funkciami, vylepšil aerodynamiku a aplikoval v kabínach nové materiály aj novú farebnú schému interiéru. Samostatnou novinkou je modelový rad TGE, s ktorým MAN vstupuje do úplne nového segmentu ľahkých úžitkových vozidiel s celkovou hmotnosťou od 3,0 do 5,5 t. Zaujímavý je tiež projekt RIO, ktorý mal premiéru v septembri na IAA a do praxe sa začne uvádzať v priebehu prvého polroka 2017 – ide o celkom novú digitálnu platformu zdieľania informácií v rámci dopravného priemyslu a je inováciou možností efektívneho riadenia a kontrolovania prevádzky vozidiel. 

TGS 36.500 8x4-4 BL na podvozku s konfiguráciou 1+3 poskytuje agilnosť trojnápravového, ale užitočné zaťaženie štvornápravového vozidla. Vyznačuje sa mimoriadnou schopnosťou manévrovania vďaka tretej zadnej vlečenej, riadenej a zdvíhacej náprave.

Najťažší kaliber v ponuke truckov MAN: Štvornápravový ťahač TGX 41.640 8x4/4 BLS pre najťažšie transporty utiahne až 250-tonovú súpravu. Kombinácia motorovej brzdy MAN Turbo EVBec® s retardérom poskytuje brzdný výkon až 900 kW.

Model TGE absolvoval v Brne česko-slovenskú premiéru.