Thumb 4m Thumb 2m Thumb 1m Thumb 3m Thumb 5m Thumb 6m Thumb 8m Thumb 7m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 12m Thumb 11m Thumb 13m Thumb 14m Thumb 17m Thumb 15m Thumb 18m Thumb 16m Thumb 19m

Maybach v Pekingu predstavil netradičný SUV sedan

Aj smotánka sa chce voziť v SUVčkach a automobilky špekulujú, ako ju zaujať. Po Bentley Bentayga či Lamborghini Urus prichádza ďalšia perlička. Pravda, zatiaľ iba v podobe prototypu.

Mercedes-Maybach sa na autosalóne v Pekingu pýši vynálezom novej automobilovej kategórie - "SUV-sedan". Volvo a dnes už neexistujúca značka AMC môžu namietať, že oni priniesli sedany vhodné do terénu skôr, ale Mercedes-Maybach Ultimate Luxury je predsa len z iného súdka. Ide o veľké luxusné športovo-úžitkové vozidlo so zvláštne tvarovanou zadnou časťou.

Zadné okno je dvojdielne, čím opticky nadväzuje na sklenenú strechu. Prístup do batožinového priestoru zabezpečuje plechové veko. Na 5260 milimetrov dlhom, 2110 mm širokom a 1764 mm vysokom aute je veľké takmer všetko. Vrátane bohato chrómovanej masky chladiča so zvislými lamelami alebo 24-palcových kolies, ktoré evokujú turbíny. Výnimkou je len rozmerovo skromná svetelná technika zostavená z diód.

Svetlý interiér s medenými ozdobami obsahuje minimum klasických tlačidiel. Dva displeje na palubnej doske pripomínajú sériové Mercedesy. Hlavná pozornosť je v tomto prípade venovaná dvom samostatným miestam vzadu. Kreslá sú nastaviteľné v rôznych smeroch, vyhrievané, ventilované a s výkonnou masážnou funkciou. Nechýba exkluzívny čajový servis - šitý na mieru čínskym zákazníkom. Práve Čína môže byť pre novinku hlavným trhom, ak Nemci potvrdia príchod sériovej verzie.

Veľkolepé SUV si zaslúži veľkolepý motor, lenže tentoraz sú dôležitejšie lokálne emisie. Mercedes-Maybach Ultimate Luxury má čisto elektrický pohon. Vpred ho ženú štyri synchrónne elektromotory s kombinovaným výkonom 550 kW (748 k). Dynamické parametre výrobca nezverejnil, okrem maximálnej rýchlosti limitovanej hodnotou 250 km/h.

Zdrojom energie sú lítiovo-iónové články. Majú kapacitu 80 kWh, čo podľa meracieho cyklu NEDC stačí na dojazd 500 kilometrov. Rýchlonabíjačkou vraj môžete získať dojazd sto kilometrov už po piatich minútach nabíjania.

Kombináciu štvordverového sedanu, pohonu 4x4, vyššej svetlej výšky a ochrany na karosérii predviedla spoločnosť American Motors Corporation (AMC) ešte v roku 1979. Auto predávala pod rôznymi menami a s rôznymi motormi až do konca osemdesiatych rokov. Pod kapotou ste mohli nájsť dokonca aj turbodiesel - šesťvalec s objemom 3,6 litra od talianskej firmy VM Motori. Dosahoval výkon 112 kW (152 k) a najvyšší krútiaci moment 304 Nm. (foto: flickr)