Peugeot 2008 05 2019 1140x190
Thumb 1m Thumb 3m Thumb 2m

Mazda avizuje nástup radových šesťvalcov

Veľké motory dostanú elektrickú podporu v podobe mild- a plug-in hybridnej techniky.

Automobilka z japonskej Hirošimy zverejnila správu o ekonomických výsledkoch za uplynulý fiškálny rok. Akcionári spoločnosti sa okrem iného dozvedeli aj o jej plánoch do budúcnosti.

Z nich vyplýva, že Mazda chce priniesť na trh malý alebo kompaktný elektromobil. Ešte zaujímavejšie však je, že automobilka sa pustí do vývoja radových šesťvalcov - benzínového i naftového. Benzín pritom bude spaľovať šesťvalcový motor Skyactiv-X, so zapaľovaním zmesi kompresiou.

Médiá medzičasom začali špekulovať, že Japonci rozšíria ponuku smerom nahor a predstavia autá patriace do vyššej strednej triedy. Napokon, Mazda sa už roky snaží, preniknúť medzi takzvané prémiové značky. Azda najviac to cítiť na spracovaní novej Trojky.

Vráťme sa ale k samotnej technike. V plánoch je uvedené, že Mazda k šesťvalcom pripojí aj pohon všetkých štyroch kolies. Znížiť spotrebu paliva a produkciu emisií pomôže elektrifikácia motorov. Ráta sa s použitím 48-voltového mild hybridu, ale aj s plnohodnotnou plug-in hybridnou technológiou, ktorá umožní autu prejsť niekoľko desiatok kilometrov iba na elektrinu.

Ak nahliadneme do histórie, zistíme, že Mazde nie sú šesťvalce cudzie. Akurát drvivá väčšina z nich mala usporiadanie do V. Najmenším šesťvalcom bola atmosférická jedna-osmička, známa z kupé Mazda MX-3. Najväčší mal objem až 5,6 litra a bol určený pre v Európe nedostupné úžitkové vozidlá.

Mazda MX-3 a jej maloobjemový šesťvalec 1,8 V6 K8-DE, uložený vpredu naprieč. Dosahuje výkon 95 až 97 kW (129  - 132 k) pri 6500 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 156 Nm pri 4500 1/min. Valce zvierajú uhol 60 stupňov, nasávacie potrubie má variabilnú dĺžku pre vyšší krútiaci moment v nízkych a stredných otáčkach. Hoci výkonové parametre na prvý pohľad neohúria, šoféri si pochvaľovali skvelú dynamiku a nádherný zvukový prejav motora vo vysokých otáčkach (obmedzovač zasahuje pri 7800 1/min). Výrobca uvádzal kombinovanú spotrebu benzínu 8,1 l/100 km.